Коваль Л.В., Паламар Ю.М.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ЗАПРОВАДЖЕННЯ ЕЛЕКТРОННОГО ДЕКЛАРУВАННЯ В УКРАЇНІ

В сучасних умовах господарювання важливу роль відіграє запровадження електронного декларування в Україні. Тому важливими є питання в яких розглядається використання інформаційних технологій у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Реалізація електронного декларування товарів, робіт та послуг дозволить сформувати необхідні умови для застосування  електронного документообігу між митними органами та суб’єктами ЗЕД із використанням механізму електронного цифрового підпису.

Питання електронного декларування в Україні неодноразово були предметом розгляду наукових публікацій вітчизняних вчених: Е.Е. Аблятимов [], І.О. Федотова [], І.О. Бондаренко [], Є.П. Бабалик [] та ін. Проте велика кількість нюансів при проведенні цієї процедури спонукає до подальших досліджень цього питання.

З метою зведення до мінімуму бюрократичних процедур та корупційних ризиків, що виникають при їх проведенні доцільно використовувати електронне декларування.

При побудові України, як демократичної держави значна роль повинна приділятися її основі – законодавчій базі. При цьому необхідно звертати увагу на європейський досвід, зокрема в питанні проведення адміністративної реформи. При виходу України на міжнародний рівень з питань купівлі – продажу продукції, товарів, робіт, послуг, доцільно звернути увагу на процес документування та декларування даних операцій.

Основним документом при оформленні вантажу є вантажно митна декларація.

Вантажна митна декларація (далі – ВМД) – це заява, що містить відомості про товари і транспортні засоби та мету їх переміщення через митний кордон України або про зміну митного режиму щодо цих товарів, а також інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування митних платежів. При цьому під митним режимом розуміють сукупність положень, що визначають для митних цілей статус товарів, транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України [1]. Для прискорення процедури оформлення слід застосовувати електронні декларації.

Подання ВМД в електронному варіанті дає можливість наближенню  процедур митниць України до світових та європейських стандартів, а особливо сприяє розвитку зовнішньоекономічної торгівлі. Окрім цього застосування новітніх інформаційних технологій сприятиме формуванню  електронного декларування українських товарів.

Сучасні інформаційні технології та адміністративна реформа в Україні стали об’єктом дослідження В. Наумова, який зауважив, що «оцінюючи стан та перспективи проведення адміністративної реформи в Україні необхідно врахувати фактор науково – технічних досягнень в галузі інформаційних технологій управління. Як відомо, ефективність державного управління прямо залежить віл якісно нового рівня інформаційного забезпечення органів виконавчої влади – основних суб’єктів адміністративно – реформаційних процесів в Україні» [4].

Фактично, запровадження електронного декларування при експортно – імпортних операціях є вдосконаленням процедури митного оформлення. В зв’язку з цим в 2003 році було прийнято Указ Президента України «Про заходи щодо підвищення ефективності діяльності митної служби України». Також розробили і впровадили програму «Контрабанді – Стоп» на 2005 – 2006 роки.

Практично застосування набув Указ, що сприяв розвитку використання інформаційних технологій при митному оформлені товарів та митному контролю.

Однак практична сторона використання електронного декларування виявилась більш проблематичною, ніж її теоретичне впровадження. Зокрема, на законному рівні не окреслено ряд питань, а саме:

-          Створення електронного цифрового підпису та процедура його використання відповідними органами;

-          Приймання заяв на проведення акредитації та сертифікації ключів;

-          Запровадження та реєстрація правового статусу засвідчувальних центрів.

 Держави третього порядку більш детально розглядають завдання Електронної митниці при створенні автоматизованого обміну інформацією. Китай, Російська Федерація, США та багато інших країн укладають різні договори на етапі створення електронної митниці.

Відповідно до Митного кодексу України та з метою подальшого удосконалення й спрощення порядку митного контролю й митного оформлення товарів із застосування вантажної митної декларації у термін з 01.03.2005 по 31.05.2005  заплановано провести новий експеримент, який передбачає безконтактний метод роботи підрозділів митного оформлення, який буде регулювати Тимчасовий порядок здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації [4].

Вищесказане дає підстави стверджувати, що запровадження електронне декларування в нашій країні дає змогу зменшити вплив суб’єктивних факторів під час здійснення митних процедур, а також здійснити гармонізацію митних процедур в Україні до норм світового законодавства.

Література

1. В. Білий, А. Москаленко Усе про вантажну митну декларацію // Юридичний журнал. – 2004. –  №2 (20). – С. 50 – 57

 2. І. Бондаренко На шляху до європейських стандартів: електронне декларування // Митна справа. – 2005. –  № 1. – С. 51 – 57

3. Указ Президента України від 24 жовтня 2003р №1209/2003 «Про заходи щодо підвищення ефективності митної служби України»