Економіка/ 3.Фінансові відносини

Любенко О.С.

Науковий керівник: к.е.н., доцент Томчук О.Ф.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ІНФОРМАЦІЙНЕ ТА МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВ

Фінансовий стан підприємства складається в результаті здійснення господарської діяль­ності. Кожна господарська операція робить свій внесок у реалізацію основної мети діяльності підприємства - одер­жання прибутку. Результати всієї сукупності господарських операцій у цілому формують фінансовий стан підприєм­ства.

Роль аналізу полягає в тому, щоб оцінити рівень фінансо­вого стану на конкретний момент часу, простежити динамі­ку фінансового стану до цього моменту часу, виявити при­чини змін фінансового стану, що відбулися, перелік і напря­ми впливу факторів, а також визначити характер зміни фі­нансового стану в результаті здійснення майбутніх опера­цій господарської діяльності [1,с.40].

У вітчизняній фінансовій науці пи­танню інформаційного і методичного забезпечення аналізу фінансового ста­ну підприємства присвячено низку дос­ліджень, в яких розкриті методологічні і теоретичні засади, сутність, роль та вплив на здійснення якісного аналізу. Особливої уваги у цьому контексті заслуговують роботи Н. Волик, В. Ковальова, М. Лагун, Г. Савицької, К. Салиги, В. Сопко, О. Фещенка, М. Чумаченка, А. Шеремет й ін.

Під фінансовим станом підприємства розуміють сукупність показників, які відображають процес фо­рмування та використання його фінансових засобів.

Фінансовий аналіз являє собою спосіб нагро­мадження, трансформації і використання інфор­мації фінансового характеру, що має на меті:

- оцінити поточний і перспективний фінансовий стан підприємства;

- оцінити можливі і ймовірні темпи розвитку підпри­ємства з позиції їх фінансового забезпечення;

- виявити доступні кошти й оцінити можливість і цілеспрямованість їх мобілізації [4, с.204].

Розгляд ана­лізу фінансового стану в контексті си­стеми управління підприємством стає підставою для виділення інформації у якості зв'язуючого компоненту з сис­темою вищого порядку: вона зовні над­ходить до підсистеми аналізу, перероб­ляється та передається знову до систе­ми управління. Компонентом, який пов'язує наведені складові аналізу фінансового стану в єдину систему, перш за все, виступає мета функціону­вання (надання інформації системі уп­равління про фінансовий стан підприє­мства та можливості його оптимізації). Розглядаючи інформаційне за­безпечення аналізу фінансового стану підприємств в сучасних умовах, можна стверджувати, що про­цес управління являє собою інформа­ційну, тобто комунікативну, систему зі збору, передання, оброблення та збе­рігання інформації про об'єкт управління.

У структурованому вигляді інформацію, яка є основою інформаційних потоків та використовується під час про ведення аналізу фінансового стану, доцільно представити двома групами: нормативно-довідкова інформація, що включає як нормативну, так і довідкову інформацію; фактографічна інформація, що включає облікову, звітну та позаоблікову інформацію.

З даних груп виділяємо звітну інформацію (форми звітності), як найбільш оптимальний елемент інфор­маційного забезпечення аналізу фінан­сового стану підприємств. Звітність буває: бухгалтерська, фінан­сова та статистична. Проте, серед розглянутих звітних форм лише фінансова звітність виступає найбільш повним інформаційним забезпеченням для аналізу фінансового стану як одного з напрямів підвищення ефективності процесу управління підприємством. Інші звітні форми мають істотні обмеження того або іншого плану та не можуть у повній мірі задовольнити потреби кори­стувачів відповідної інформації про діяльність державного підприємства.

Незважаючи на яскраво виражену значущість фінансової звітності як в аналізі діяльності підприємства, так і в процесі управлін­ня, їй властивий цілий ряд недоліків:

- до моменту публікації інформація, що міститься в ній, дуже часто встигає застаріти;

- підлягає аудиту не в повному об­сязі, а лише настільки, наскільки того вимагає статут, тому аудит не є гаран­тією правильності звітів;

- звіти є викладом минулих подій, та не дають можливості прогнозувати майбутнє;

- звіти показують тільки ступінь ефективності функціонування і фінансовий стан підприємства, не дозволяю­чи, наприклад, оцінити вартість кадрів і клієнтів або рівень конкуренції;

- звіти не відбивають впливу інфляції на фінансовий стан підприємства.

Все це свідчить про необхідність по­дальшого розвитку та удосконалення фінансової звітності.

Представлені види інформації фор­муються в системі бухгалтерського обліку підприємства та відображаються в первинних документах, облікових регіс­трах та формах звітності. Цілком оче­видно, що використання лише первин­них документів для оцінки фінансово­го стану підприємства не є ефектив­ним. Отже, необхідні додаткові трудові, часові та фінансові ресурси для систе­матизації та узагальнення початкової інформації.

Визначимо взаємозв'язок методичного та інформаційного забез­печення аналізу фінансового стану підприємств (табл. 1)[5, с.57].

Таблиця 1

Взаємозв’язок методичного та інформаційного забезпечення

Вид інформації

Завдання аналізу фінансового стану

Методичні прийоми та способи аналізу

Внутрішня інформація

Бізнес-план

Порівняння фактичного фінансового стану з запланованим

Фінансові коефіцієнти; відносні величини; порівняння; детермінований факторний аналіз

Фінансова звітність за звітний період

Аналіз поточного фінансового стану

Фінансові коефіцієнти; відносні величини

Фінансова звітність за ряд періодів

Оцінка динаміки фінансового стану

Фінансові коефіцієнти; відносні величини; порівняння; детермінований факторний аналіз

 

 

Оцінка подальшого розвитку фінансового стану підприємства

Методи кореляційно-регресійного аналізу

Зовнішня інформація

Показники

аналогічних

підприємств

Оцінити фінансовий стан аналізованого підприємства в порівнянні з аналогічними підприємствами

Фінансові коефіцієнти; відносні величини; порівняння

Середньогалузеві показники

Оцінити відповідність фінансового стану підприємства, у порівнянні з середньогалузевими показниками

Фінансові коефіцієнти; відносні величини; середні величини; порівняння; групування

 

У залежності від конкретних завдань, що визначаються виробленими управлінськими рішеннями, аналіз фінансо­вого стану може здійснюватися в тому або іншому вигляді. Усі існуючі методики аналізу фінансового стану можна класифікувати за такими ознаками:

1.3а широтою охоплення досліджуваних проблем:

- експрес-аналіз - призначений для одержання за­гального уявлення про фінансове становище підприємства на базі форм зовнішньої бухгалтерської звітності. В основу експрес-аналізу покладений «набір невеликої кількості найбільш істотних і порівняно нескладних у вирахуванні по­казників та постійне відстеження їх динаміки»;

- комплексний фінансовий аналіз - призначений для одержання комплексної оцінки фінансового стану підпри­ємства на базі форм зовнішньої бухгалтерської звітності, а також розшифровок статей звітності, даних аналітичного обліку, результатів незалежного аудита й ін.;

- аналіз фінансового стану як частини загального дос­лідження господарської діяльності підприємства. Такий аналіз призначений для одержання комплексної оцінки всіх аспектів діяльності підприємства - виробництва, фінансів, постачання, збуту і маркетингу, менеджменту й ін.;

- орієнтований аналіз фінансового стану - призна­чений для вирішення пріоритетної фінансової проблеми підприємства на базі як основних форм зовнішньої бухгалтерської звітності, так і розшифровок тільки тих статей звітно­сті, що пов'язані із зазначеною проблемою.

2. Залежно від суб'єкта аналізу й інформаційного забез­печення:

- зовнішній. Проводиться такий аналіз двома групами суб'єктів. Насамперед це безпосередньо зацікавлені суб'єкти в результатах діяльності підприємства і, по-друге, суб'єкти, які мають непряму зацікавленість у його діяльно­сті. Першу групу складають власники (акціонери) даного підприємства, кредитори, інвестори, державні податкові установи, інші підприємства, які є дійсними або потенційни­ми партнерами даного підприємства. Друга група включає осіб, котрі мають непрямий інтерес, але які захищають інте­реси першої групи. Це різні аудиторські та консультаційні фірми, фондові біржі, державні органи, інформаційні агент­ства, представники преси. Зовнішній ана­ліз проводиться за даними опублікованої і статистичної звітності підприємства;

- внутрішній. Суб'єктами аналізу виступають: керівниц­тво підприємства, а також різні посадові особи (менеджери. економісти й ін.). Даний аналіз дозволяє глибше досліджу­вати фінансовий стан підприємства, виявити слабкі сторо­ни в структурі балансу і прибутку, визначити причини недо­статності в рівні показників, а також представити відповідні рекомендації для оптимізації показників звітності, яка пу­блікується.

3. Залежно від напрямків дослідження об’єкта:

- ретроспективний аналіз – призначений для аналізу сформованих тенденцій і проблем фінансового стану підприємства;

- план-фактний аналіз – потрібний для оцінки і виявлення причин відхилень звітних показників від планових;

- перспективний аналіз – необхідний для експертизи фінансових планів, їхньої обґрунтованості і вірогідності з точки зору поточного стану і наявного потенціалу;

- нормативний аналіз - дозволяє визначити відповідність рівня сформованих на підприємстві показників їх нормативним значенням.

4. За частотою проведення:

- регулярний аналіз - призначений для постановки ефективного управління фінансами підприємства на базі представлення у визначений термін, щоквартально або щомісяця, спеціальним чином оброблених результатів комплексного аналізу фінансового стану;

- епізодичний аналіз - призначений для вирішення певних завдань як засіб для прийняття певних управлінсь­ких рішень.

5. Залежно від результатів аналізу:

- пасивний аналіз, як проста констатація (роз'яснення, розкриття) сформованого стану речей;

- активний аналіз, із вказівкою причин, що породили дане становище; виявленням резервів, перспектив розвит­ку, з винесенням практичних рекомендацій  [2, с.19].

Практика економічного аналізу виробила такі основні прийоми його проведення:

- горизонтальний аналіз - порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом;

- вертикальний аналіз - визначення структури підсумко­вих фінансових показників із виявленням впливу кожної позиції звітності на результат в цілому;

- трендовий аналіз - порівняння кожної позиції з рядом попередніх періодів і визначення тренда, тобто основної тенденції динаміки показника, очищеної від випадкових впливів та індивідуальних особливостей окремих періодів;

- аналіз відносних показників - розрахунок відносин між окремими позиціями і визначення взаємозв'язків показників,

- порівняльний аналіз - це як внутрішньогосподарський аналіз зведених показників звітності, так і міжгосподарський аналіз показників даної фірми з показниками конкурентів, із середньогалузевими і середніми господарськими даними;

- факторний аналіз - це аналіз впливу окремих факторів на результативний показник за допомогою детермінованих чи стохастичних прийомів дослідження. Причому факторний аналіз може бути як прямим, так і зворотним.

Проведення фінансового аналізу дозволяє розрахувати значення великої кількості фінансових співвідношень. Проте самі по собі вони несуть не дуже багато інформації і тому для одержання на їх основі необхід­них висновків про стан підприємств необхідно зіставити аналітичні співвідношення по окремих підприємствах із де­якими нормативними чи середньостатистичними показниками. У світовій практиці широко використовують норма­тивні значення фінансових співвідношень, визначених на основі чималої багаторічної практики аналізу діяльності фірм. Сьогодні в Україні, на жаль, базис знань по даному питанню і досі не розроблено [3, с.34].

Отже, підсумовуючи все викладене вище, можна зробити висновок, що економічний аналіз відіграє важливу роль в діяльності будь-якого підприємства. Саме на основі даних, отриманих у результаті його проведення, визначається стратегія розвитку підприємства, реальний стан його справ, досліджується можливість існування прихованих ре­зервів. Таким чином, залежно від поставленої мети еконо­мічний аналіз надає весь спектр необхідної економічної ін­формації.

Література:

1.   Лагун М.І. Методика системного підходу до формування комплексу показників фінансового стану підприємства// Формування ринкових відносин в Україні. - №6 (73). - 2007. - С.40-43.

2.   Лагун М.І. Методичні аспекти аналізу фінансового стану підприємств у контексті прийняття управлінських рішень// Формування ринкових відносин в Україні. - №7 (74). - 2007. - С.16-20.

3.   Лагун М.І. Теоретична характеристика основних методичних аспектів проведення аналізу фінансового стану// Формування ринкових відносин в Україні. - №3 (82). - 2008. - С.33-37.

4.   Салига К.С. Методичні підходи діагностування фінансового стану підприємства// Держава та регіони. Економіка та підприємництво. - №3. - 2007. - С.204-210.

5.        Фещенко О. Інформаційне та методичне забезпечення аналізу фінансового стану державних підприємств України// Ринок цінних паперів України. - №1-2. - 2009. - С.49-20.