Економічні науки / Економіка підприємства

Безручко О. О.

Кременчуцький державний університет ім.. М. Остроградського

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ РИНКУ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

 

Консалтинг – це професійна допомога з боку фахівців-консультантів керівникам і управлінському персоналу різних підприємств та організацій (клієнтам) з питань аналізу і вирішення проблем їхнього функціонування і розвитку, здійснювана у формі порад, рекомендацій і спільно вироблюваних із клієнтом рішень.

Специфіка консалтингової послуги полягає в її удаваній невідчутності, непомітності та, як правило, у відсутності завершеної матеріальної форми.

Перевагами отримання послуг зовнішніх висококваліфікованих фахівців-консультантів у порівнянні із фахівцями фірми є:

• можливість неупередженої діагностики та отримання альтернативних шляхів вирішення проблем функціонування фірми;

• підвищення конкурентоспроможності фірми за рахунок використання ідей, таланту і досвіду консультантів;

• немає потреби тримати у штаті та оплачувати роботу великої „ армії ” фахівців з питань, які потребують одноразового або систематичного.

У ринковій економіці отримання послуг консалтингових фірм є ознакою високої ділової культури фірми. Не дивно, що ринок консалтингових послуг у світі стрімко розвивається.

В Україні галузь консалтингових послуг є відносно молодою, але достатньо перспективною. Періодом зародження ринку консалтингової послуг можна вважати 1990 рік. У цей час відкривалися представництва іноземних компаній, таких як Arthur Andersen, Baker&mckenzie, Barents Group, Coopers&lybrand, Deloitte&touche, Ernst&young, KPMG, Price Waterhouse Coopers, Roland Berger&partners. Ці компанії вийшли на ринок як реалізатори проектів, які фінансувалися міжнародними організаціями.

Формування ринку консалтингових послуг в Україні безперечно пов'язано з процесом приватизації, коли попит на оцінку суб'єктів роздержавлення, розробку бізнес-планів та інвестиційних проектів створив умови для створення чисельних консалтингових компаній. Другий етап становлення консалтингового ринку був пов'язаний з необхідністю надання постприватизаційної підтримки компаній, побудові компаній на основі ринкових принципів управління.

За оцінками експертів сьогодні в Україні працює понад 500 вітчизняних консалтингових фірм, з яких половина займаються виключно наданням послуг з питань управлінського консультування, відкрито представництва провідних консалтингових фірм, що є лідерами консультаційного бізнесу.

Можна чітко виділити основних постачальників консалтингового продукту в Україні:

- консалтингові транснаціональні корпорації (велика п'ятірка), що мають розгалужену мережу регіональних представництв, об'єднаних єдиною корпоративною стратегією та культурою;

- великі багатофункціональні фірми;

- вузькоспеціалізовані фірми, які зазвичай надають консалтингові послуги дрібним і середнім фірмам;

- університети, учбові центри, які, проводячи серйозну підготовку спеціалістів, можуть здійснювати тренінги;

- незалежні окремі консультанти.

Загалом, в світі, як і в Україні, ринок консалтингових послуг чітко сегментований, і конкуренція між продавцями консалтингових продуктів, в основному, ведеться усередині свого сегмента. Сучасний розвиток консалтингового бізнесу показав, що невеликі консультаційні фірми не змагаються із провідними компаніями, які здійснюють фінансовий менеджмент, маркетинг, управління персоналом, зовнішньоекономічну діяльність тощо, даючи їм тим самим можливість мати переваги у боротьбі за клієнта.

Аналіз регіонів надання консалтингових послуг (рис.1) показує, що основна частина припадає на центральний регіон (35%). На думку більшості експертів, аналогічну картину представляє собою розподіл консалтингового ринку між регіонами. Розподіл між регіонами залежить від розподілу підприємств-клієнтів та тенденцій їхнього розвитку.

 

Рис. 1 Консалтинговий ринок по регіонах

 

Також, за результатами аналізу наявних джерел інформації в даній сфері можна відмітити, що на ринку консалтингових послуг України існує весь спектр консалтингових послуг.

На відміну від розповсюдженого в розвинутих країнах планомірного співробітництва з консультантами, що здійснюють обслуговування компаній, в Україні консалтингові послуги використовуються епізодично. Це пов’язано з тим, що переважна більшість підприємств, фірм і компаній звертаються за консультаційною допомогою в критичних ситуаціях, коли власними зусиллями не можна вирішити існуючі проблеми.

Основними причинами досить низького попиту на консалтингові послуги в Україні є:

1. складна макроекономічна ситуація та загальне зниження ділової активності;

2. відсутність культури роботи з незалежними експертами, недооцінювання корисності консалтингових послуг;

3. побоювання щодо порушення конфіденційності;

4. низька платоспроможність клієнтів;

5. відсутність гарантій конкретних результатів і позитивного ефекту від консультування.

Не дивлячись на вищеперераховані проблеми, консалтинг в Україні має неабиякі перспективи розвитку. Поступове збільшення попиту на послуги консалтингових організацій багато в чому залежить від їх готовності до нововведень, пошуку нових продуктів і ринків, застосування нових методів втручання та внесення змін під час реалізації консультаційних пропозицій.

Майбутнє консалтингу нерозривно пов'язане з підвищенням професіоналізму консультантів, високою якістю виконання замовлень, дотриманням етичних стандартів, вигідними умови співпраці з клієнтами, реалізацією ефективних маркетингових заходів.

 

Література:

1. Коростельов В.А. Роль консалтингу в управлінні бізнесом – К.: МАУП, - 2004. – с. 252

2. http://www.5ballov.ru/referats/preview/92599/8

3. http://www.library.tane.edu.ua/images/nauk_vydannya/uip436.pdf