Економічні науки/10 Економіка підприємства

Гедройц Г.Ю.

Кременчуцький державний університет ім. М .В. Остроградського

Зовнішньоекономічна діяльність підприємства і шлях до успіху на міжнародному ринку

В умовах глобалізації міжнародної економіки підприємство так чи інакше все більше стикається з поняттям «зовнішньоекономічна діяльність». ЗЕД можна визначити як сукупність виробничо-господарських, організаційно-економічних і оперативно-комерційних функцій підприємства, пов'язаних з його виходом на зовнішній ринок та участю в зовнішньоекономічних операціях.

ЗЕД - поняття багатогранне. Воно включає наступні види діяльності: зовнішню торгівлю, міжнародне виробниче кооперування, міжнародне науково-технічне співробітництво, міжнародне інвестиційне співробітництво, валютно-фінансові і кредитні операції. Кожен з видів ЗЕД здійснюється в певних формах. Наприклад, формами зовнішньої торгівлі являється експорт, імпорт, реекспорт, реімпорт. Формами виробничої кооперації - спільне виробництво на основі спеціалізації, спільні підприємства двох чи більше іноземних партнерів, підрядна кооперація та ін.

Діяльність підприємства на міжнародному ринку підвищує імідж фірми, зміцнює виробничі потужності, забезпечує науково-технічний розвиток, інтенсифікацію виробництва. Тому будь-яка соціально-економічна формація прагне до виходу на світовий ринок та проведення зовнішньоекономічних операцій.

Організація ЗЕД - дуже складна і клопітка робота. Вона вимагає уважного опрацювання таких питань як коньюктура ринку, потенціальні покупці і продавці, встановлення ділових контактів з ними, проведених переговорів, підписання угод і т.д.

Для України поки що це питання залишається болючим, так як вітчизняні фірми програють конкуруючим іноземним за якістю продукції. Якщо ж необхідний рівень якості досягається зростають витрати, які призводять до збільшення собівартості, а як наслідок іноземні конкуренти лідирують за ціною.

Цей замкнутий круг можна розірвати впроваджуючи інновації, удосконалюючи техніку і технологію виробництва. Україна має великий науковий потенціал, але він найчастіше не застосовується в країні. Більшість фірм не хочуть ніяких змін і працюють тільки заради прибутку, а не його збільшення у майбутній перспективі. Адже вкладаючи кошти в інтенсивне виробництво через деякий час витрати окупатимуться, а прибуток зросте вдвічі.

Важливе місце для підприємств, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю є обрання відповідної його меті форми зовнішньоекономічного апарату. Найчастіше застосовуються дві форми:

1. Відділу зовнішньоекономічних зв'язків в рамках діючого апарату управління.

2. Зовнішньоторгової фірми.

Відділ зовнішньоекономічних зв'язків не являється самостійним структурним підрозділом підприємства. Він являє собою частину апарату управління. Його головне завдання полягає в управлінні ЗЕД як елементом єдиної цілісної системи внутріфірмового управління. Цей відділ не займається безпосередньо транспортуванням вантажів, митними процедурами і т. д. Він створюється, як правило, для планування, організаціїі координації ЗЕД.

Обрання тієї чи іншої форми для підприємства - суб'єкта ЗЕД залежить від багатьох чинників, але визначити, яка буде ефективнішою можна за допомогою співставлення витрат на їх фінансування, при цьому необхідно враховувати, що ефект від обрання зовнішньоторгової фірми буде через 1-2 роки.

Необхідною складовою успішної зовнішньоекономічної діяльності є знання культури і традицій іноземних партнерів, споживачів, країни. Вони забезпечать якісний маркетинг, а саме виготовлення потрібного товару, на який існує попит, реалізацію уподобань клієнтів, ефективну рекламу, бажаний вигляд товару для споживачів.

Стосовно металургійних та нафто-вугільних комбінатів шлях до їх розвитку лежить через продаж іноземним країнам не сировини, а готової продукції, що розширить виробництво та ріст прибутку.

Ще однією складовою успішної зовнішньоекономічної діяльності є добре володіння інформацією. До неї належать динаміка цін на світовому ринку, кон’юнктура товарних ринків, вимоги до якості продукції, вивчення діяльності конкурентів, їх сильних і слабких сторін та ін. Ці дані збираються, аналізуються, узагальнюються і застосовуються при прийнятті рішень.

Усі вище перераховані аспекти повинні формуватися в стратегії підприємства щодо зовнішньоекономічної діяльності. Вона повинна бути добре обґрунтованою і відповідати реальним можливостям підприємства та вимогам навколишнього середовища. При її створенні повинні бути розглянуті всі можливі альтернативи і бути обраний найкращий шлях, який відповідатиме меті підприємства.

Отже, ключовими аспектами успіху підприємства на світовому ринку є якісна продукція та послуги, впровадження нових технологій та техніки, інновацій та винаходів, знання культури та традицій партнерів та споживачів іноземних країн, вдало проведені маркетингові дослідження, володіння необхідною інформацією, відповідна форма зовнішньоекономічного апарату, ефективна та обґрунтована стратегія.

Література:

1. Дідківський М.І. Зовнішньоекономічна діяльність підприємства: Навч. посіб. – К.:Знання, 2006. – 463с.

2. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ebk.net.ua/Book /MenedgmentZED/01-05/611.htm

3. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://slovnyk.net/

4. Економіка підприємства: Підручник. - В 2т. Т.II/ За ред.. С.Ф. Покропивного.-К.: «Хвиля-Прес», 1995. – 280 с.