Дідіченко Наталія Геннадіївна, Салип Тетяна Олександрівна

Криворізький філіал Запорізького національного університету

Антикризове управління підприємством при загрозі банкрутства

У будь-якому суспільстві та його окремих сферах час від часу відбуваються кризові явища, які загрожують існуванню самої системи. Проблеми розгортання кризи на рівні окремого підприємства не є локальними, оскільки воно є частиною національної, територіальної і галузевої господарської системи. Кризовий стан виявляється в тому, що погіршуються фінансові результати діяльності підприємств, вони не здатні отримувати прибуток, в результаті це може привести до банкрутства, що має негативні наслідки не тільки для його кредиторів, а й для усіх субєктів макроекономічної системи, і на сьогодні є однією з найактуальніших проблем в економіці.

Процес виведення підприємств з кризового стану має відбуватися не хаотично та безсистемно, він має бути належним чином організований та скоординований. Розуміння цього обумовлює доцільність визначення основних документів, що повинні розроблятися у процесі антикризового управління підприємством. Основний документ, який мають розробити на підприємстві, що опинилося в кризовому стані, є антикризова програма. Антикризова програма – це спеціальним чином підготовлений внутрішній документ, у якому систематизовано викладається перелік основних заходів, що планується здійснити в межах підприємства, його структурних підрозділів та функціональних служб для досягнення поставленої мети – виведення підприємства з кризового стану.

 Антикризове управління – це система фінансово-економічних, виробничо-технічних, організаційно-правових та соціальних заходів, спрямованих на досягнення чи відновлення платоспроможності, ліквідності, прибутковості і конкурентоспроможності підприємства в довгостроковому періоді або сукупність усіх можливих заходів, які здатні привести підприємство до фінансового оздоровлення.

1. Діагностика кризового стану та загроза банкрутства

 
Антикризове управління підприємством має здійснюватися поетапно та передбачати послідовність дій, які ілюструю рисунок 1 [1,с.16].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                     

Подпись: Стратегічні цілі антикризового управління досягаються?                       Ні                                                                                 Частково

 


                                                     

Коригування та модернізація антикризової програми

 
                                                                         Так

 

 

 

 


8. Розробка та реалізація профілактичних заходів щодо запобіганню повторенню кризи

 
                                                                                             

 

 

 

Модель процесу антикризового управління підприємства

 

Під механізмом антикризового управління слід розуміти сукупність засобів та методів впливу на об'єкт управління – кризові явища. Основні принципи, на яких грунтується механізм антикризового управління, це:

1. постійна готовність до можливого порушення фінансової рівноваги підприємства.

2. діагностика кризових явищ на початкових етапах фінансової діяльності підприємства.

3. диференціація індикаторів кризових явищ за ступенем їхньої небезпеки для фінансового розвитку підприємтсва.

4. терміновість реагування на окремі кризові явища у фінансовому розвитку підприємства.

5. адекватність реагування підприємтсва на ступінь реальної загрози його фінансовій рівновазі.

6. повна реалізація внутрішніх можливостей виходу підприємства з кризового фінансового стану.

Дані принципи відображають швидкість, адекватність і позитивність реагування керівництва на прояви у господарській діяльності кризового періоду стану підприємства. Тому при загрозі банкрутства необхідно вибирати основні механізми антикризового фінансового управління підприємством відповідно до масштабів його кризового стану і з урахуванням прогнозу розвитку основних факторів, що визначають загрозу банкрутства, а саме: забезпечення фінансового оздоровлення підприємства за рахунок реалізації внутрішніх резервів господарської діяльності або ж за рахунок зовнішньої допомоги і часткової його реорганізації, а у випадку неможливості фінансового оздоровлення підприємства, припинити господарську діяльність і почати процедуру ліквідації.

Антикризові заходи можуть поділятись за окремими видами діяльності підприємства, що дає змогу виокремити підгрупи операційних, інвестиційних та фінансових антикризових заходів.

Операційні антикризові заходи охоплюють два основних напрями зусиль:

-       зростання операційних надходжень;

-       скорочення поточних витрат;

Інвестиційні антикризові заходи можуть передбачати протилежні за напрямом дії:

-       вкладання коштів у різні види майнових та немайнових цінностей;

-       вивільнення коштів із раніше реалізованих проектів, які визнані як, неефективні для усунення поточних ліквідних ускладнень.

Фінансові антикризові заходи передбачають формування раціональної структури капіталу, джерел та умов залучення власних та позикових ресурсів, а також оптимізацію напрямів використання отриманого прибутку.

Наведений перелік антикризових заходів не є остаточним, оскільки єдиного рецепту виживання та відродження не існує. Визначений інструментарій доцільно розглядати лише як систематизований перелік типових заходів. Успішне антикризове управління потребує використання різних методів.

Отже, головне завдання антикризового управління – це вибір найменш ризикованих управлінських рішень, які дозволяють досягти визначеної мети. Однак вивчення технологій антикризового управління напряму залежить від уміння керівництва організовувати, виявляти причини кризи, циклічність їх проходженя, а також добре розбиратися в їх видових особливостях, оскільки кризи і причини, що їх породжують, можуть бути самими різними.

Оскільки передумови виникнення кризи існують на всіх стадіях життєдіяльності підприємства, це означає, що система управління підприємством, має обов'язково містити систему антикризового управління.

 

 

Література:

1.     Жукова Н.К. Сучасні методи антикризового управління підприємством // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. – №10. – С.14 – 18.

2.     Римар О.Г. Антикризові програми розвинутих країн світу та заходи по виходу із кризи в Україні // Формування ринкових відносин в Україні. – 2010. – №1. – С.9 – 13.