Економіка / Економіка підприємства

 

к.е.н. Недбалюк О.П., Ященко О.Р.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Сучасні аспекти формування механізму антикризового фінансового управління на підприємстві

 

Економічна безпека фірми (підприємства, організації) – це такий стан корпоративних ресурсів (ресурсів капіталу, персоналу, інформації і технології, техніки та устаткування, прав) і підприємницьких можливостей, за якого гарантується найбільш ефективне їх використання для стабільного функціонування та динамічного науково-технічного й соціального розвитку, запобігання внутрішнім і зовнішнім негативним впливам (загрозам). Однією з основних складових економічної безпеки є фінансова безпека.

Актуальність дослідження питань фінансової безпеки визначається тим, що саме вона визначає граничний стан фінансової стійкості, в якому повинно знаходитися підприємство для реалізації своєї стратегії, характеризується здатністю підприємства протистояти зовнішнім і внутрішнім загрозам. Для оцінки фінансової безпеки запропоновані індикатори фінансової безпеки, головними з яких є показники зміни вартості підприємства. Як система вона включає конкретні характеристики фінансових інструментів, що відображають до певної міри характер стосунків власності, у свою чергу, сукупність стосунків власності і характеристик фінансових інструментів формує рух капіталів, їх розподіл в рамках грошової і кредитно-фінансової політики, що реалізовується.

Теоретико-методологічні основи аспекти формування механізму антикризового фінансового управління на підприємстві досліджуються вітчизняними та зарубіжними науковцями, такими як Р. Бінгем, Е. Гилл, С. Вайт, В. Ваймер, А.А. Мазаракі, А.С. Афонін, В.В. Коровій, В.П. Нестерчук, В.Г.Пасічник, О.В. Акіліна, Г.М. Заболотний, П.С. Мартинюк, Л.Г. Мельник, О.І. Корінцева та ін. В наукових працях цих та інших вчених та практиків - економістів науково обґрунтовані основи методології розробки та реалізації планів фінансової реструктуризації  підприємств в сучасних кризових умовах.

Метою даної статті є визначення тих раціональних елементів в роботі підприємств, які дозволять їм в умовах глобальної фінансової кризи формувати та ефективно використовувати нові механізми антикризового фінансового управління.

Об’єктом даного дослідження є процес формування сучасного механізму антикризового фінансового управління на підприємстві ТОВ «Муссон», м. Вінниця.

Для забезпечення фінансової безпеки на ТОВ «Муссон» на мою думку повинні функціонувати спеціальні органи. Організаційна діяльність на нашому підприємстві передбачає створення структури, що здійснює аналіз стану фінансової безпеки підприємства як складової економічної безпеки та розробку мір по забезпеченню економічної безпеки на підприємстві в цілому, що залежить від особливостей бізнесу по виробництву техніки для АПК.

Діяльність органів по забезпеченню фінансової безпеки підприємства ТОВ «Муссон» має включати (рис. 1).

Рис. 1. Складові системи забезпечення фінансової безпеки ТОВ «Муссон»

Ключовий чинник успішного розвитку підприємства – грамотний і професійний менеджмент, а головний чинник риски – некомпетентність і недобросовісна співробітників. У таких умовах проблема фінансової стійкості і безпеки підприємств стає надзвичайно актуальною і стратегічною.

За думкою Папехіна Р.С. на підприємстві повинна бути розроблена стратегія забезпечення фінансової безпеки підприємства, що повинна включати наступне:

1)  визначення критеріїв і параметрів (кількісних і якісних порогових значень) фінансової системи підприємства, що відповідають вимогам його фінансової безпеки;

2)  розробку механізмів і заходів ідентифікації погроз фінансовій безпеці підприємства і їх носіїв;

3)  характеристику областей їх прояву (сфер локалізації погроз);

4)  встановлення основних суб'єктів погроз, механізмів їх функціонування, критеріїв їх дії на економічну (включаючи фінансову) систему підприємства;

5)  розробку методології прогнозування, виявлення і запобігання виникненню чинників, що визначають виникнення погроз фінансовій безпеці, проведення досліджень по виявленню тенденцій і можливостей розвитку таких погроз;

6)  організацію адекватної системи забезпечення фінансової безпеки підприємства;

7)  формування механізмів і заходів фінансово-економічної політики, нейтралізуючих або пом'якшувальних дію негативних чинників;

8)  визначення об'єктів, предметів, параметрів контролю за забезпеченням фінансової безпеки підприємства [4].

Для зниження внутрішніх небезпек і погроз фінансовій безпеці ТОВ «Муссон» необхідна, перш за все, структура контролю за забезпеченням його фінансової безпеки. На думку Гукової А.В., вона може мати наступний вигляд (принципова схема, рис. 2).

 

Рис. 2. Рекомендована структура контролю за забезпеченням фінансової безпеки ТОВ «Муссон» [2].

 

Орган, який повинен в оперативному режимі проводити моніторинг фінансової безпеки, оперативно реагувати на зміну ситуації, регулярно готувати документи директорові для ухвалення рішень по тих або інших проблемах і контролювати їх виконання, – це служба фінансової безпеки ТОВ «Муссон».

Також для організації ефективної системи фінансової безпеки підприємства необхідна розробка відповідної документації підприємства, де мають бути визначені внутрішні і зовнішні погрози, а також критерії, на підставі яких фінансова безпека ТОВ «Муссон»може бути визнана порушеною.

В умовах постійний змінних чинників зовнішнього фінансового середовища і внутрішніх умов здійснення фінансової діяльності збільшується вірогідність періодичного виникнення кризи ТОВ «Муссон», яка може набувати різних форм. Однією з таких форм є фінансова криза підприємства, що несе найбільші загрози його функціонуванню і розвитку.

За нашими дослідженнями, загрозою економічній безпеці ТОВ «Муссон» є, по-перше, сама нерегульована ринкова економіка, побудована на недобросовісній конкуренції. По-друге, у країнах, де ринок знаходиться у стадії становлення багато механізмів не відрегульовано. По-третє, серед інститутів захисту поки недостатньо розроблені норми правового захисту інтересів підприємців. Тіньові економічні стосунки також впливають на безпеку ТОВ «Муссон».

Основними причинами фінансових проблем ТОВ «Муссон» сьогодні є: нестача інвестиційних ресурсів, високий ступінь зносу основних виробничих фондів, низька конкурентоспроможність продукції і незатребуваність її на зовнішніх ринках, застарілі технології, висока матеріаломісткість виробництва і ін. Усі управлінські рішення в сфері забезпечення захисту фінансових інтересів ТОВ «Муссон» від зовнішніх і внутрішніх загроз найтіснішим чином взаємозв'язані і справляють пряму або непряму дію на результати його фінансової діяльності.

За ступенем негативного впливу на фінансову діяльність ТОВ «Муссон» пропонуємо розрізняти такі види кризи:

1)                Легка фінансова криза. Як правило, до неї відносять одну з форм структурної фінансової кризи, яка може бути швидко подолана на основі використання окремих внутрішніх механізмів антикризового фінансового управління.

2)                Глибока фінансова криза. До неї відносять комплекс ряду форм структурної фінансової кризи, подолання якої вимагає повного використання всіх внутрішніх механізмів фінансової стабілізації, а у ряді випадків і окремих форм зовнішньої фінансової санації.

3)                Катастрофічна фінансова криза. Це один з найбільш небезпечних видів системної кризи, подолання якої вимагає активного пошуку переважно зовнішніх ефективних форм санації.

Запобігання фінансовій кризі підприємства ТОВ «Муссон», ефективне її подолання і ліквідація її негативних наслідків забезпечується в процесі особливої системи фінансового менеджменту, яка отримала назву «Антикризового фінансового управління підприємством».

Антикризове фінансове управління  є системою принципів і методів розробки і реалізації комплексу спеціальних управлінських рішень, направлених на запобігання і подолання фінансової кризи підприємства, а також мінімізацію її негативних фінансових наслідків.

На основі викладеного можна визначити, що головна мета економічної безпеки ТОВ «Муссон» – це забезпечення його стійкого і максимально ефективного функціонування, створення високого потенціалу розвитку і зростання в майбутньому.

Управління фінансовою безпекою ТОВ «Муссон» на наш погляд можна здійснювати в таких режимах:

1. В умовах стабільного існування підприємства;

2. В умовах нестабільного існування підприємства.

Стратегія управління фінансово-економічною безпекою ТОВ «Муссон» в умовах нестабільного існування повинна включати наступні складові [5]:

-      діагностика кризових ситуацій;

-      розділення об'єктивних і суб'єктивних негативних дій;

-      визначення переліку заходів по запобіганню загрозам економічній безпеці;

-      оцінка ефективності планованих заходів з точки зору нейтралізації негативних дій;

-      оцінка вартості пропонованих заходів по усуненню загроз для економічної безпеки.

Основним змістом процесу антикризового фінансового управління підприємством є підготовка, прийняття і реалізація управлінських рішень по запобіганню фінансовим кризам, їх подоланню і мінімізації негативних наслідків. Особливістю такого управління є те, що через кризові умови ухвалення управлінських рішень часто здійснюється в обстановці зниження керованості підприємством.

Для здійснення антикризового фінансового управління на ТОВ «Муссон» нами рекомендується створення спеціальної групи висококваліфікованих менеджерів, що мають володіти особливими повноваженнями.  Процес антикризового фінансового управління пропонується будувати по наступних основних етапах [5]:

1) Проведення постійного моніторингу фінансового стану ТОВ «Муссон» з метою раннього діагностування фінансової кризи.  Існує безліч методик, що оцінюють фінансовий стан підприємства з метою виявлення погроз банкротства. Така проблема як прогнозування банкротства виникла в передових капіталістичних країнах після другої світової війни у зв'язку із зростанням збанкрутілих підприємств. Спроба створення універсальної методики, яка підійшла б до різних сфер економіки, представляється сумнівною внаслідок того, що підприємства працюють в різних умовах господарювання.

2) Визначення переліку заходів по запобіганню загрозам економічній безпеці. Основними заходами, направленими на нейтралізацію загрози фінансової кризи є:

-      страхування фінансових ризиків ТОВ «Муссон»;

-      реалізація зайвих або невживаних активів підприємства;

-      вживання заходів по стягненню дебіторської заборгованості;

-      скорочення об'єму фінансових операцій на найбільш ризикованих напрямах фінансовій діяльності підприємства;

-      економія інвестиційних ресурсів за рахунок припинення реалізації окремих реальних інвестиційних проектів;

-      економія поточних витрат, пов'язаних з господарською діяльністю ТОВ «Муссон»;

-      оцінка завантаження виробничих потужностей;

-      консервація дорогих природоохоронних заходів та ін.

3) Реалізація комплексної програми виведення підприємства з фінансової кризи.

Система антикризового фінансового управління в ТОВ «Муссон» на наш погляд має базуватись на певних принципах.

Принцип постійної готовності до реагування.

Принцип превентивної дій.

Принцип терміновості реагування.

Принцип адекватності реагування.

Принцип комплексності рішень, що приймаються.

Принцип альтернативності дій.

Принцип адаптивності управління.

Принцип пріоритетності використання внутрішніх ресурсів.

Принцип оптимальності зовнішньої санації.

Принцип ефективності.

Наведені принципи на наш погляд мають бути основою організації системи антикризового фінансового управління підприємством ТОВ «Муссон». 

Антикризовим фінансовим управлінням підприємством є процес, основним змістом якого є підготовка, прийняття і реалізація управлінських рішень по запобіганню фінансовим кризам, їх подоланню і мінімізації їх негативних наслідків. Особливістю цього управління порівняно з іншими функціональними видами управління підприємством є те, що через кризові умови ухвалення управлінських рішень в ТОВ «Муссон» часто здійснюється в обстановці зниження керованості підприємством, дефіциту часу, високої міри невизначеності, конфліктності інтересів різних груп працівників.

Розвиток підприємства відбувається циклічно, тому ТОВ «Муссон» може зіткнутися з таким негативним явищем як фінансова криза підприємства, що передбачає розробку стратегії ефективних антикризових дій для відновлення стабільного функціонування підприємства.

Для забезпечення фінансової безпеки на підприємстві і можливості з передбачення ризиків на підприємстві повинна існувати система органів управління фінансовою безпекою, що мають проводити діагностування стану підприємства, прогнозувати можливі загрози та проводити планові заходи по забезпеченню стабільності системи фінансової, зокрема, та економічної безпеки підприємства в цілому.

 

Література:

1.     Беликов О. Основы комплексной системы обеспечения экономической безопасности бизнеса // Менеджмент и менеджер, 2007. – №11. – 2007. – с.43-52

2.     Гукова А.В., Аникина И.Д. Роль финансовой безопасности предприятия в системе его экономической безопасности // Образование и общество. – 2006. – №3. – C. 98-102

3.     Кириченко О.А. Вдосконалення управління фінансовою безпекою підприємств в умовах фінансової кризи // Финансовые рынки и ценные бумаги, 2009. – №16. – 2009. – С. 22-28

4.     Папехин Р.С. Факторы финансовой устойчивости и безопасности предприятия: Автореф. дис. канд. эконом. наук. Волгоград., 2007. – 21с.

5.     Слизкая В.П. Управление финансовой безопасностью предприятия в условиях нестабильности // Проблемы современной экономики, 2007. – № 4(24). – 2007. http://www.m-economy.ru