Полтавець К. В.

Національний Технічний Університет України

«Київський політехнічний інститут», Україна

Особливості трансферу технологій на машинобудівних підприємствах малого та великого бізнесу України

 

Сучасний розвиток світової економіки визначається рівнем технологічного оновлення базових галузей економіки. Це передбачає зменшення ролі сировинних і низько-технологічних секторів економіки та пріоритетну підтримку високотехнологічних та інноваційних виробництв. У таких умовах перед Україною особливо актуальним постає питання активізації трансферу технологій у вітчизняному машинобудівному комплексі. Адже машинобудування — одна із найважливіших галузей національної економіки України, яка визначає стан економічного та технологічного розвитку країни у цілому.

На нашу думку, для подальших досліджень питання трансферу технологій варто розділити машинобудівні підприємства на великий та малий бізнес, оскільки інноваційна діяльність на них має чимало відмінних рис, які мають враховуватися при розробці комплексної стратегії стимулювання трансферу технологій у машинобудуванні України. Визначення особливостей трансферу технологій на малих та великих підприємствах машинобудівного комплексу України дозволить розробити сукупність заходів, спрямованих на посилення конкурентних переваг та подолання слабких сторін у кожному з зазначених секторів.

На основі узагальнення загальнодоступної інформації та проведення опитування представників підприємств у сфері машинобудування, можна зробити висновки про основні відмінності між підприємствами великого та малого бізнесу (Табл. 1). Для дослідження великого бізнесу розглядались такі машинобудівні підприємства, як ЗАТ «НКМЗ» та ВАТ «Харверст», а в ролі представників малого бізнесу - ТОВ «Сінепс», ЗАТ «Елакс», ТОВ «Інфоком».

Таблиця 1

Особливості трансферу технологій на підприємствах малого та середнього бізнесу та великого бізнесу [1, 2]

 

Ознака

Малий та середній бізнес

Великий бізнес

Чисельність працюючих

< 250 чол.

> 250 чол.

Розмір доходу від реалізації продукції

<100 млн. грн.

> 100 млн. грн.

Час створення

Створені в роки незалежності

Створені в часи СРСР

Асортимент продукції

Мало  диверсифікований

диверсифікований

Організаційна структура

Проста, короткі інформаційні потоки

Складна, довгі інформаційні потоки

Основні споживачі

Переважно внутрішній ринок

Переважно зовнішній ринок

Фінансові можливості

Обмежений доступ до кредитів

Можливість залучення великих кредитів

Спад виробництва під час кризи

50%

10%

Гнучкість, швидкість прийняття рішення, мобільність

велика

мала

Джерела трансферу технологій

зовнішні

внутрішні та зовнішні

Співпраця з науково-дослідними інститутами

Ні

Так

Співпраця з проектними бюро

Так

Так

Форма трансферу технологій

Купівля обладнання, франчайзинг

Купівля обладнання

Зношеність обладнання

80-90% обладнання має вік старше 29 років

60-70% обладнання має вік до 10 років або в цей термін було модернізовано

 

Таким чином, слід звернути увагу на оновлення основних фондів малого та середнього бізнесу, забезпечення доступу малих підприємств до джерел фінансування. Цього можна досягти як шляхом державного фінансування, так і шляхом об’єднання інтересів малого та середнього бізнесу і створення ефективних механізмів їх взаємодії у сфері трансферу технологій. Великі і дрібні фірми, що пов'язані з науковими дослідженнями і розробками, зацікавлені у співпраці один з одним [2]. Для великих корпорацій - це можливість, по-перше, швидкого та відносно дешевого отримання результатів, що вимагають лише мінімальної доопрацювання, а по-друге, зниження ступеня ризику для проведення аналогічних НДДКР власними силами. Для малих підприємств - це привід вирішити багато проблем, пов'язаних із завершенням робіт і виходом на ринок, оскільки великі фірми в даному випадку виступають як організатори і джерела фінансування.

 

Література:

1)            Господарський кодекс України [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?page=1&nreg=436-15&text=%EC%E0%EB

2)            Формы инновационного бизнеса [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://sbinnovation.ru/content/view/6/