Економічні науки/1. Банки і банківська система

К.е.н., доц. Супрун А.А., Пономаренко Л.М.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „КНЕУ ім. В. Гетьмана”

Стратегія монетарної політики НБУ та її вплив на економічний розвиток в умовах кризи

 

Монетарна політика в ринкових умовах є одним із найважливіших інструментів впливу держави на перебіг економічних процесів. У той час, коли адміністративні важелі регулювання господарства зводяться до мінімуму, саме монетарна політика виходить на перший план і має набувати вирішального значення у формуванні закономірностей економічного розвитку в перехідний період.

Відомо, що головним в обґрунтуванні оптимальної стратегії монетарної політики є визначення її цілей, що виражається в оцінці тієї ролі, яку має відігравати центральний банк в економіці країни. Такими стратегічними цілями є: стабільне зростання економіки, низька інфляція, високий рівень зайнятості та рівновага платіжного балансу. Однак, в межах монетарної політики і лише за допомогою її інструментів одночасне досягнення усіх цілей практично не можливе, центральному банку доводиться обирати оптимальну стратегію грошово-кредитного регулювання.

Але ефективність монетарної політики пов’язана не лише з динамікою цін, а й з обсягами виробництва, рівнем зайнятості, курсової стабільності. Головне, щоб динаміка цін утримувалася на рівні, який стимулював би стійке економічне зростання. А це означає, що діючий механізм монетарної політики на даний час змінювати недоцільно, особливо в умовах кризи. Потрібно наголосити, що саме успішна валютно-курсова політика НБУ як найефективніша складова монетарної політики сприяла активному насиченню економіки грошима й забезпечила підвищення рівня монетизації до 48%, тоді як в середині 1990-х років він перебував у межах 10%.

Ефективна монетарна політика надала змогу накопичити значні обсяги золотовалютних резервів, саме за рахунок цих коштів зараз проводяться валютні аукціони та рефінансування комерційних банків. Це стало суттєвим фактором забезпечення макроекономічної стабільності й дало змогу НБУ у кризові періоди долати ажіотажний попит на валютному ринку. Підтримання стабільного курсу національної грошової одиниці життєво необхідне для країни, економіка якої є вельми залежною від зовнішньоекономічної кон’юнктури.

Водночас, слід звернути увагу на обмеження можливості впливу грошово-кредитного регулювання на перебіг відтворювального процесу та стан реального сектору господарства країни. Це пов’язано передусім з відсутністю або недостатністю базових, структурних реформ у реальному секторі, виявом чого  є нездатність основної маси підприємств працювати в умовах гнучкої системи цін, пристосовуватися до умов конкурентного середовища та змін ринкової кон’юнктури.

Цілком очевидно, що основою для подолання кризових явищ в економіці має бути реалізація низки заходів, спрямованих передусім на забезпечення кардинальних змін у структурі господарства, а саме: пріоритетний розвиток малого і середнього бізнесу; закриття неефективно працюючих підприємств через механізм санації і банкрутства; зменшення енергоємності виробництва; підтримання конкурентного середовища на внутрішньому ринку; проведення реформи фінансової системи з метою зниження податкового тиску на суб’єктів підприємницької діяльності; розвиток фондового ринку та визнання пріоритетним для розвитку лише тих секторів економіки, які мають реальні можливості отримання конкурентних переваг на світовому ринку.

Безумовно, необхідно здійснити цілий комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності всієї економічної системи. Без цих заходів прив’язка монетарної політики НБУ виключно до цільової стабільності як єдиного головного показника ефективності лише посилить структурні дисбаланси, позаяк штучна нестача грошової пропозиції суттєво обмежує економічне зростання. При цьому купівельна спроможність грошей нівелюватиметься зростанням цін, провокованим дефіцитом інвестицій і товарної пропозиції.

Наприкінці зауважимо, формування ефективної стратегії грошово-кредитного регулювання відіграє особливо важливу роль у всій сукупності здійснюваних перетворень, оскільки монетарна політика, визначаючи особливості функціонування грошово-кредитної сфери економіки, активно впливає на діяльність усіх суб’єктів ринку в усіх галузях і секторах господарства. Однак, лише у тому разі якщо структурне реформування економіки досягне успіху, буде створено незалежні умови для реалізації потенціалу грошово-кредитного регулювання щодо його впливу на реальний сектор економіки, причому не лише в плані підтримання цінової стабільності, а й стимулювання виробництва. Сучасна стратегія монетарної політики Національного банку України попри збереження своєї гнучкості має бути спрямована на підтримання валютно-курсової стабільності як основи ефективної організації грошового обігу в країні. Крім того, необхідно із структурними реформами поступово впроваджувати заходи щодо лібералізації кредитних відносин НБУ з комерційними банківськими установами з метою полегшення доступу суб’єктам господарювання до кредитних ресурсів, що в загальному підсумку стимулюватиме економічне зростання. Це могло б стати одним із заходів подолання кризових явищ та успішним завершенням ринкових трансформаційних процесів у суспільстві.

 

Література

1. Банківський нагляд [Текст]: Навч. посіб. / [В.І. Міщенко, А.П. Яценюк, В.В. Коваленко, О.Г. Коренева]. – К.: Знання, 2004. - 406 с.

2. Особливості монетарної політики НБУ в умовах трансформаційної економіки України  [Текст] / Званська В.А. // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Т.15. - Суми: УАБС НБУ, 2006. - C.230-240.

3. Національний банк України: основні функції, грошово – кредитна політика, регулювання банківської діяльності [Текст]: Навч. посіб. / [О.С. Любунь, В.С. Любунь, І.В. Іванець]. – К.: ЦНЛ, 2004. – 351 с.