Економіка / 3. Фінансові відносини

 

Ковальчук Т.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Проблеми cправляння місцевих податків та зборів

 

Постановка проблеми. У період трансформаційних соціально-економічних перетворень в Україні виникає необхідність забезпечення самостійності місцевих бюджетів та удосконалення економіко-правових відносин всередині бюджетної системи. Функціонування ефективної бюджетної системи України, що складається з державного бюджету та місцевих бюджетів, неможливе без функціонування надійної дохідної бази місцевих бюджетів.

Аналіз дослідження і публікації. Проблеми, пов'язані із механізмом справляння місцевих податків і зборів, розглядались у працях вчених-економістів Алексєєва І.В., Барановського О.І., Біленчука П.Д., Буковинського С.А., Василика О.Д., Вишневського В.П.,  Данілова О.Д., Кириленко О.П., Козоріз М.А., Кравченка В.І., Крупки М.І., Кульчицького М.І., Кучерявенко Н.П., Луніної І.О., Опаріна В.М., Павлюка К.В., Пасічника Ю.В, Тарангул Л.Л., Чугунова І.Я.

Мета статті. Дослідження основних проблем справляння місцевих податків та зборів є головною метою даного дослідження.

Результати дослідження. Практичне дослідження процесу формування місцевих бюджетів довело, що на сьогоднішній день місцеві органи влади не володіють достатніми фінансовими ресурсами для організації управління економікою і соціальною сферою на своєму рівні. Це обумовлено цілою низкою обставин: високими рівнем концентрації фінансових ресурсів у державному бюджеті країни, що знижує значення регіональних і місцевих бюджетів; домінуючою роллю доходів у структурі надходжень коштів до місцевого бюджету і низькою часткою закріплених за територіями податкових платежів; тенденцією встановлення видатків униз по бюджетній системі без відповідного підкріплення дохідними джерелами, що призводить до дотаційності бюджету.

Основними причинами незначної питомої ваги місцевих податків і зборів в доходах бюджету м. Вінниця є: - відміна справляння Готельного збору, який приносив досить вагомі надходження до місцевого бюджету (в середньому 0.4 млн. грн. в рік); - адміністрування місцевих зборів витрати на адміністрування яких перевищують надходження від них до бюджету (гастрольний збір, збір за право проведення кіно- та телезйомок, збір за проведення місцевого аукціону, конкурсного розпродажу і лотерей, частка яких в доходній базі бюджету міста Вінниця є досить незначною). У результаті безпрецедентної нерівномірності фіскального навантаження на різні групи суб'єктів господарювання створюється суттєвий податковий тиск.

Таким чином, аналіз проблем функціонування місцевого бюджету дає змогу зробити висновки щодо здійснення заходів, спрямованих на покращання умов формування місцевих бюджетів. По-перше, необхідно чітко розподілити компетенції щодо розв’язання конкретних завдань між центральними органами влади і органами регіонального та місцевого самоврядування, і поступово здійснювати перехід до децентралізації державних фінансів. Так, на державному рівні (за рахунок коштів державного бюджету) повинні фінансуватися лише ті видатки, котрі пов’язані з забезпеченням загальнодержавних потреб: оборона країни, утримання законодавчої і виконавчої влади, розвиток фундаментальної науки, структурна перебудова економіки. Фінансові ж проблеми місцевого рівня раціонально вирішувати за рахунок коштів відповідних бюджетів.

У зв’язку з цим необхідно розподілити джерела податкових надходжень між центральними і місцевими владами в жорсткій ув’язці з виконуваними ними функціями, що повинно знайти своє відображення у законодавстві про місцеве самоврядування. До місцевих, зокрема, можна було б віднести помайнові податки, податок на землю, податок на промисел, збір за забруднення навколишнього середовища, а можливо – і податок з доходів фізичних осіб. У всякому випадку за рахунок власних податкових джерел місцеві органи влади повинні фінансувати до 60-80 % своїх потреб. По-друге, необхідно вдосконалити механізм міжтериторіального фінансового вирівнювання.

Спираючись на зарубіжний досвід, необхідно створити спеціальні бюджетні фонди фінансового вирівнювання територій. А перерозподіл доходів між бюджетами одного рівня доцільно було б здійснювати з урахуванням податкової сили територій та мінімального рівня, до якого повинні вирівнюватись фінансові можливості цих територій. Тому вже сьогодні назріла необхідність визначення обґрунтованого нормативу бюджетної забезпеченості кожної області, району, міста з урахуванням економічного, соціального, природного й екологічного стану відповідних територій. Існування таких показників дасть змогу визначити реальний розмір фінансових ресурсів для задоволення необхідних потреб регіонів, а також значно вдосконалити процедуру бюджетного планування.

Розширення податкової бази місцевого оподаткування в м. Вінниця має здійснюватись за рахунок таких основних чинників: - значне піднесення фіскальної ролі місцевих податків і зборів; - відновлення таких місцевих зборів як готельний збір надходження від якого становили вагому частку у доходній базі місцевого бюджету; - скасувати місцеві збори, витрати на акумуляцію яких вищі, ніж надходження; - розширити в розумних межах  як перелік місцевих податків і зборів, так і повноважень органів місцевого самоврядування щодо їх запровадження і справляння; - надання статусу місцевих окремим загальнодержавним податкам і зборам, які здатні забезпечити поступлення коштів, достатніх для фінансування місцевих потреб; - розвиток місцевих податків і зборів, які відображають політику органів місцевого самоврядування в галузі зайнятості, соціального захисту населення, охороні навколишнього природного середовища.

Аналізуючи всі ці вимоги, можна дійти висновку, що податкова реформа має відбуватися еволюційним шляхом. Кардинальна реформа податкової системи у найближчий час недоцільна через відсутність: - реальних умов здійснити відчутне і швидке зниження податкового навантаження; - впевненості, що вивільнені внаслідок зменшення податкового навантаження кошти будуть спрямовані на виробничі потреби; - адекватності між отриманими вигодами та втратами (матеріальними і моральними), що виникнуть внаслідок реалізації податкових змін; - умов для запобігання ухиленням від сплати податків; - виваженої державної політики видатків.

Висновки. Виходячи з вище викладеного, доцільно реформування податкової системи проводити поетапно. Нова структура податкової системи повинна забезпечити достатній рівень надходжень до бюджету та сприятиме розвитку економіки України. Таким чином, вирішення цих та інших проблем стосовно формування і використання місцевих бюджетів в значній мірі визначило б розширення економічної самостійності м. Вінниця. Адже те, наскільки воно політично незалежне і фінансово забезпечене, справляє істотний вплив на формування демократичних, ринково орієнтованих систем і підвищує шанси на успіх реформ. Місцева влада часто постає перед необхідністю робити непростий вибір місцевих податків, цілей, на які будуть спрямовані її видатки, та методів управління і стимулювання процесів економічного розвитку. З цієї причини фінансування і формування бюджету місцевої влади є однією з найважливіших сфер державних фінансів, і тому потребує свого подальшого дослідження та пошуку нових підходів до реформування.

 

Список літератури:

1.     Про місцеві податки і збори: Декрет Кабінету Міністрів України від 20.05.1993р. № 56-96. – http://www.zakon.rada.gov.ua

2.     Економічна самостійність регіону: Монографія. / І. Г. Ткачук – К.: Наукова думка, 2008. – 238 с.

3.     Зайчикова В.В. Місцеві фінанси України та європейських країн. – К.: НДФІ, 2007. – 299 с.

4.     Луніна І. Місцеві бюджети України: пошук нових підходів до проведення реформ // Економіка України. – 2007. – № 3. – С. 31–41.

5.     Слухай С.В., Гончаренко О.В. Удосконалення формування доходів місцевих бюджетів в Україні // Фінанси України. – 2007. – № 8. – C. 63–72.