Педагогические науки/5. Современные методы преподавания

 

Пивовар Ю.О.

 

Харківський національний педагогічний університет ім. Г.Сковороди

 

Сучасні методики навчання обдарованої молоді Німеччини

 

Перехід до інформаційного суспільства кардинально змінює положення системи освіти. Сучасному суспільству необхідна масова якісна освіта, закономірним етапом розвитку та адаптації освіти до сучасних умов є використання різноманітних методів навчання. Особливу увагу сучасні європейські науковці, у тому числі німецькі, приділяють розробці ефективних навчальних методик для обдарованої молоді, що має стати майбутнім інтелектуальної еліти своєї країни.

При відборі найбільш ефективних методів навчання обдарованих дітей і молоді навчальні заклади Німеччини керуються принципами трансформації та адаптації елементів існуючих зарубіжних методик навчання обдарованої особистості до наявних освітніх умов, тобто дотримуватися національної константи у загальноєвропейському Болонському освітньому просторі. У статті зосереджено увагу на дослідженні проблеми сучасних навчальних методик обдарованої молоді Німеччини в працях німецьких науковців.

Так, німецький дослідник А.Вілау дотримується думки, що всі сучасні методики навчання класифікуються за принципом використання технічних засобів, як то: комп’ютера, телевізора, проектора, відеокамери тощо [6]. Науковець вважає, що дидактичні методи мультимедійного характеру відзначаються найвищим рівнем ефективності і мають використовуватися для навчання обдарованої особистості як у середній, так і у вищій школі.

Дослідниця І.Шольц, що займається діагностикою обдарованості та методичним аспектом організації навчальної діяльності, виділяє такі найважливіші ознаки відбору ефективної організаційної форми навчання обдарованої особистості:

-         різноманітність навчальних стратегій;

-         правильна організація навчального часу, або менеджмент навчального часу;

-         обов’язковий комунікативний компонент навчального процесу [5].

У дослідженні навчання як цілісного процесу важливе місце займає методика організації пізнавальної та творчої діяльності школярів та студентів. Зважаючи на той факт, що державні та приватні програми сприяння розвитку обдарованої молоді Німеччини спрямовані на майбутніх абітурієнтів та студентів, методи та прийоми навчання в середній школі та вищому навчальному закладі дуже схожі.

Досить поширеною формою організації позанавчальної роботи обдарованої учнівської та студентської молоді у ФРН сьогодні є «літні академії». На їх особливій ролі у формуванні мотивації та ситуації успіху для учнів і студентів з високими здібностями наголошують як зарубіжні, так і вітчизняні дослідники (О.Антонова, С.Вітвицька, Л.Прокопів, А.Вілау, К.Хеллер та інші). Суть цієї організаційної форми полягає в тому, що обдарована молодь має змогу в період літніх канікул продовжити дослідження в тій сфері, яка її цікавить, шляхом створення індивідуальних чи групових проектів за допомогою компетентного керівника цієї діяльності.

Варто зауважити, що актуалізації набуває такий метод навчання обдарованої студентської молоді ФРН як створення карт пам’яті, або ментальних карт, або структурно-логічних схем. Ідея розробки ментальних карт належить американським ученим і сягає 60-х рр. ХХ ст. Застосування цього прийому як ефективного способу запам’ятовування та систематизації навчального матеріалу знайшло розповсюдження і в практиці вищої освіти провідних європейських країн. Особливістю використання прийому створення інтелектуальних карт є те, що в процесі розробки Mind Map в обдарованої особистості активізуються одночасно три типи мислення: асоціативне, ієрархічне та візуальне [3].

Одним із новітніх методів у навчанні обдарованої студентської молоді Німеччини є також метод портфоліо. Цей метод уперше був застосований в освітньому процесі у вищих школах США у 80-х рр., у Європі ж, зокрема у ФРН, він набув особливого поширення у період активної розробки нових педагогічних технологій. Метод портфоліо є альтернативним методом оцінки навчальних досягнень шляхом створення папки, альбому, чи портфоліо, де зібрані найкращі роботи, проекти, лабораторні розробки тощо. Цей метод характеризується високим ступенем індивідуалізації навчального процесу. Ідея портфоліо є результатом появи нових освітніх цілей та модернізації процесу освіти в цілому. Студент за участю викладача самостійно обирає та систематизує матеріал для папки індивідуальних навчальних досягнень.

Установлено, що на сучасному етапі серед різноманіття нових педагогічних технологій у системі освіти обдарованої молоді Німеччини, придатних для реалізації особистісно-орієнтованого підходу, найбільш характерна проектна методика навчання. Позитивними характеристиками застосування методу проектів у навчанні особистості з особливими здібностями є:

-         спрямованість на досягнення конкретних цілей;

-         координоване виконання взаємозалежних дій;

-         неповторність та унікальність;

-         варіативність у виконанні (час, кількість виконавців, форма презентації результатів);

-         диференційованість завдань тощо.

Проаналізувавши принципи та ідеї створення сучасних методик навчання обдарованої молоді Німеччини, можна зробити наступні висновки:

-         існування великої кількості різноманітних методик продиктовано високим ступенем індивідуалізації навчального процесу обдарованих дітей та молоді;

-         ціллю всіх новітніх методів навчання є виявлення обдарованості та підтримання інтересу до здобуття знань.

 

Література:

 

1.      Вітвицька С.С. Основи педагогіки вищої школи: Методичний посібник для студентів магістратури. – Київ: Центр навчальної літератури, 2003. – 316с.

2.     Освітні технології: навчально-методичний посібник/ За ред. О.М.Пєхоти – Київ: А.С.К., 2001. – 256с.

3.     Buzan Tony: Das kleine Mind-Map-Buch. Goldmann Verlag 2002.

4.  Rost, D. H. (Hg.): Hochbegabte und hochleistende Jugendliche. Neue Ergebnisse aus dem Marburger Hochbegabtenprojekt, Münster u.a. 2000.

5. Scholz, I.: Begabte Kinder entdecken und fördern: Grundschule, Heft 4/2007,  6-9.

6. Vielau, A.: Methodik des kommunikativen Fremdsprachenunterrichts. Ein lernerorientiertes Unterrichtskonzept für die Erwachsenenbildung, Cornelsen Verlag, 1997 (1. Aufl.).