Теза:

«Оцінка фінансового стану агропромислових підприємств»

Наук.керівник: Марценюк – Розарьонова О. В.

Метлова А.Г.

 

Стійкий фінансовий стан підприємства формується в процесі його виробничо-господарської діяльності. Об'єктивну оцінку фінансового стану підприємства можна виконати за допомогою комплексу показників, які докладно характеризують господарське становище підприємства. Показники оцінки фінансового стану підприємства дають відповідь на  запитання, наскільки надійне підприємство як партнер, і прийняти рішення про економічну доцільність продовження або встановлення відносин з ним. У кожного з партнерів підприємства – акціонерів, банків, податкових адміністрацій – свій критерій економічної доцільності. Тому й показники оцінки фінансового стану мають бути такими, щоб кожний партнер зміг зробити вибір, виходячи з власних інтересів. У стабільному фінансовому становищі зацікавлене передусім саме підприємство, однак  цей стан формується в процесі його взаємовідносин із постачальниками, покупцями, акціонерами, банками та іншими юридичними і фізичними особами. З іншого боку, безпосередньо від підприємства залежить його економічна привабливість для юридичних осіб, що завжди мають можливість вибору між багатьма підприємствами, спроможними задовольнити той самий економічний інтерес. Тож необхідно систематично, докладно і в динаміці аналізувати фінансовий стан підприємства, оскільки від його поліпшення залежить економічна перспектива[4].

Сучасний рівень результатів, вирішенням окремих питань, пов’язано з підвищенням ефективності функціонування підприємств малого бізнесу в АПК, базується на дослідженнях вчених-економістів, таких як О.М. Бандурка, М.Я.Коробов, П.І. Орлов, К.Я. Петрова та інші[1].

Проте, незважаючи на здобутки, окремі аспекти аналізу впливу та удосконалення механізму забезпечення конкурентоспроможності малих аграрних підприємств в нестабільному економічному і політичному середовищі ще не знайшли повного, комплексного висвітлення в економічній літературі.

Метою оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів під-

вищення рентабельності виробництва і зміцнення комерційного розрахунку

як основи стабільної роботи підприємства, виконання ним зобов'язань перед

бюджетом, банком та іншими установами. Аналіз фінансового стану є необ-

хідним етапом для розроблення планів і прогнозів фінансового оздоровлення

підприємств.

У сучасних умовах, особливо в дослідженнях ринку, стану в галузі, виявленні тенденцій виникає потреба у дослідженні великої кількості підприємств. Саме в цих умовах незамінним помічником стане система підтримки прийняття рішень з її можливостями автоматизованого аналізу фінансового стану підприємства. На ринку з'явились нові дійові особи, для яких діагностика фінансового стану підприємства може мати вирішальне значення для прийняття відповідальних рішень. Йдеться про приватних інвесторів і кредиторів. Часто ці учасники не мають спеціальної економічної освіти і не можуть самостійно здійснити експрес-аналіз майбутнього об'єкта інвестицій. Саме для них така система може слугувати надійним інструментом для підтримки прийняття рішень.

Майже увесь світ відчув на собі наслідки світової фінансової кризи. Це негативнее явище докотилося і до України. Почалися розмови про нестабільність економіки, знецінення гривні, стрімке зростання цін на продукти, банкрутство підприємств, масове звільнення працівників. За прогнозами, такі прояви є лише початком серйозного падіння економіки, а далі буде гірше. Проводячи аналіз причин виникнення та перспектив розвитку глобальної фінансової кризи, ми зосереджуємо увагу на питаннях, яким чином це відобразиться на українській економіці, а як результат – на нашому власному добробуті. З іншого боку, існують версії того, що дана криза дасть поштовх для нових напрямків розвитку світової економіки. І стосовно України, що, ймовірно, їй таки вдасться вийти з неї міцнішою. А оскільки це явище прогнозується на досить тривалий термін, то має місце думка про те, що потрібно призвичаїтись і навчитися жити в даних умовах.

Фінансовий стан промислових підприємств України останнім часом характеризується загальним погіршенням. Однак в певних видах діяльності

вдалось зберегти позитивну динаміку фінансових результатів. Наявність таких виключень в кризових умовах пояснюється як диференціацією пріоритетів розвитку різних видів господарювання на основі рентабельності та інших умов окупності капіталу, так і еластичністю попиту на продукцію та послуги.

Для можливості стабілізації фінансового стану вітчизняних товаровиробників повинна існувати зацікавленість керівників у проведенні якісного фінансового аналізу діяльності підприємств. Антикризова діяльність сільськогосподарських товаровиробників повинна бути спрямована на створення передумов для подолання кризових явищ і постійно діючою складовою загального господарського механізму підприємств.

Список використаної літератури:

1. Бандурка О.М. Фінансова діяльність підприємства. - К.: Либідь, 2005. – 384.

2.Вишневська О.М. Ефективна діяльність сільськогосподарських підприємств для підвищення іміджу товаровиробника // Вісник аграрної науки Причорномор'я. - МДАУ. - 2007. -Вип. 4 (43). - С. 53-59.

3. Вишневська О.М. Ресурсний потенціал підприємств сільських територій - Миколаїв: Вид-во Ірини Гудим. 2009. - 248 с.

4. Пономаренко Є.Д. Фінансовий аналіз: конспект лекцій. - К.:Либідь, 2005. 123 с.