к.е.н., доцент Мараховська Т.М., Терещук Т.О.

Вінницький Національний Аграрний Університет, Україна

 

НЕДОЛІКИ БЮДЖЕТНО – ПОДАТКОВОЇ ПОЛІТИКИ В УКРАЇНІ ТА ШЛЯХИ ЇХ УСУНЕННЯ

 

Бюджетно-податкова політика належить до основних інструментів економічної політики, тому постійно знаходиться в полі зору суспільства.

Економічна криза  призвела до нестабільної ситуації в країні, тому економіка потребує нових напрямів та механізмів реалізації бюджетної та податкової політики.

Проблеми формування сучасної бюджетно-податкової політики активно вивчаються як вітчизняними, так і зарубіжними вченими, зокрема дана тема знаходить відображення у працях М. Азарова, В. Андрущенка, О. Кириленко,

В.Вергуна, В.Вишневського, З. Варналія, В. Гейця, С. Дриги, А. Гальчинського, Т. Єфименко, П. Мельника, Д. Полозенко, А. Соколовської, А. Крисоватого та інших.

Створення соціально орієнтованої ринкової економіки, яка б на основі розвитку національного виробництва забезпечила добробут нації в цілому є стратегічною метою реформування економіки України.

Отже, ключовим завданням економічної політики держави є створення  відповідних умов для підвищення її конкурентоспроможності [4]. Для цього держава використовує податкову та бюджетну системи.

Податкова політика виливає на взаємовідносини між державою та платниками і регламентує основні напрямки діяльності контролюючих органів, відповідальних за забезпечення надходження коштів до бюджетів.

Розроблення напрямів використання бюджету дотримуючись засад соціально-економічного розвитку суспільства є основою бюджетної політики.

Бюджетний механізм регулювання економіки та податкова система, що діяли в Україні до 2010 року не були ефективними і перешкоджали розвитку українського суспільства.

Система оподаткування відзначалася високим рівнем податкового навантаження, низьким рівнем сплачуваності податків, несправедливістю системи оподаткування, що полягала у неотриманні послуг, пенсій й допомог від держави тими громадянами, які сплачують відповідні податки, а також, система збору податків перевантажена непрямими податками та мала надвисоку централізацією[3].

Дані недоліки призвели до проблем системного характеру. Основні з них :

·   ухилення від оподаткування та сплати податків.

·   податкова заборгованість платників перед бюджетом і державними цільовими фондами.

·   бюджетна заборгованість із відшкодування податку на додану вартість[1].

Отже, податкова система потребувала реформування, яке мало б здійснюватися, системно, відкрито та цілеспрямовано. В першу чергу потрібно підвищити темпи економічного зростання, зміцнити позиції вітчизняного бізнесу в міжнародній економіці, скоротити витрати держави на адміністрування податків, забезпечити  раціональне використання природних ресурсів, поліпшення екологічної ситуації, формування податкових стимулів[5].

Першим кроком на шляху до усунення зазначених проблем має стати новий Податковий кодекс України.

Але ознайомившись з даним документом, вважаємо, що він має багато недоліків та невиправданих очікувань. Отже розглянемо основні з них.

На перший погляд зниження кількості податків та зборів: загальнодержавних з 29 до 19, а місцевих податків і зборів - з 14 до 5, може справити позитивне враження. Але, якщо заглибитись в суть таких змін, то одразу стає зрозуміло, уряд прагне відмінити дані податки не тому, що хоче спростити податкове навантаження на платників податків, а тому що адміністрування даних податків обходиться дорожче, ніж фактично зібрана сума за даними платежами.

Негативне враження справляє також і те, що згаданий документ закріплює норму, що може призвести до підвищення цін на товари вітчизняного виробництва, оскільки відповідно до неї суб'єкти підприємницької діяльності на загальній системі не мають право відносити на валові витрати вартість товарів і послуг, придбаних у суб'єктів підприємницької діяльності, що перебувають на спрощеній системі.

Щодо змін в сфері оподаткування прибутку підприємств та ПДВ, то Податковий кодекс в частині оподаткування доданої вартості залишає правило "першої події" для визначення дати виникнення податкових зобов'язань: або дата отримання грошових коштів в якості оплати товарів (послуг), або дата відвантаження товарів (дата оформлення акта виконаних робіт та послуг). Такий механізм не відповідає методиці визначення доходів від реалізації товарів, робіт, послуг для цілей визначення податку на прибуток. Це призведе до невідповідності і непорівнянності показників податкових декларацій з податку на прибуток і ПДВ, а платники податків, будуть змушені вести окремий податковий облік для цілей оподаткування ПДВ [2].

Також істотно змінений склад витрат і доходів. Тепер, як доходи, так і витрати у податковому обліку будуть виникати у відповідності з правилами бухгалтерського обліку. Приміром, у складі доходів платника податку вже не будуть відображатися суми отриманих авансів і передоплат в рахунок майбутніх поставок товарів (робіт, послуг).

Але крім недоліків існують і позитивні моменти, наприклад:

- поступове зниження ставки податку на прибуток до 16 відсотків (у 2011 році діє ставка 23%, в 2012 році - 21%, 2013 році - 19%, 2014 - 16%);

- запровадження прогресивної шкали оподаткування податком з доходів фізичних осіб з застосуванням двох ставок: основної - 15% та підвищеної - 17% (з доходу, який перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (на сьогодні - понад 9220 грн.);

- поступове зниження ставки податку на додану вартість до 17% (з 1 січня 2011 року до 31 грудня 2013 року включно ставка податку становить 20 відсотків; з 1 січня 2014 року - 17 відсотків);

Отже, ознайомившись з Податковим кодексом, можна зробити висновок, що хоча беззаперечною перевагою є те, що тепер є один документ, який об'єднує положення більше сотні нормативних актів, даний документ містить значну кількість недоліків, його норми несуть з собою більше ускладнень, аніж спрощень, і тому вимагає доопрацювання.

 

Література:

1.                 Литвиненко Я.В. Податкова політика: [навч. посіб.] / Я.В. Литвиненко. - К.: МАУП, 2003. - 224 с.

2.                 Лозинський Д.Л Нормативно-правове регулювання податкового обліку в україні: невирішені проблеми та шляхи розвитку/ Д.Л.Лозинський//Вісник ЖДТУ. - №2(52). – 2010. – С.142-146

3.                 Панченко В.І. Податкова політика як засіб впливу на фінансово-економічні процеси в Україні // Актуальні проблеми економіки. - 2006. - № 9(63). - С. 94-100.

4.                 Податковий менеджмент: [підруч.] / Ю.Б. Іванов, А.І. Крисоватий, А.Я. Кізима, В.В. Карпова. - К.: Знання, 2008. -525 с.

5.                 Ярошенко Ф.О. Реформування податкової системи України в контексті прийняття Податкового Кодексу // Фінанси України. - 2010. - № 7. - С. 3-21