К.е.н. Мехеда Н. Г., Сагун І.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького, Україна

ПРО СТАН РИНКУ ПРАЦІ ЧЕРКАСЬКОГО РЕГІОНУ

 

 

В умовах кризи ситуація на вітчизняному ринку праці набуває статусу першочергової та характеризується багатьма негативними тенденціями. Аналіз останніх досліджень і публікацій показав, що серед теоретичних досліджень, які висвітлюють дане питання, слід відзначити наукові розробки Боднарчук Т. Г., Шевченка Л., Злупко С. М., Радецького Й., Петрова І. Доцільним є аналіз стану на ринку праці  Черкаської області.

В Черкаській області протягом І півріччя 2010 року спостерігались позитивні тенденції щодо стабілізації ринку праці Черкащини: суттєво  зменшилась кількість вивільнених працівників з підприємств області та чисельність найманих працівників, які перебували в умовах вимушеної неповної зайнятості, знизилися темпи реєстрації незайнятих громадян в центрах зайнятості області. У січні – червні 2010 року за сприянням у працевлаштуванні до центрів зайнятості звернулося на 10 % менше, ніж за аналогічний період минулого року.

На Черкащині майже 25,9 тисяч безробітних отримували допомогу по безробіттю. На її виплату з коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття використано понад 31,2 млн. грн.

Борги із заробітної плати на Черкащині зростають. Так, лише за січень 2011 вони зросли більш як на 3 млн. грн. і на початку лютого заборгованість із заробітної плати на економічно активних підприємствах області становила 17,1 млн. грн.

Вперше, починаючи з кінця 2008 року, спостерігалось збільшення кількості створених нових робочих місць (12,9 тис. місць), порівняно з ліквідованими (9,2 тис. місць).

Кількість зареєстрованих безробітних за статтю та місцем проживання у 2011 році. Наведено в таблиці 1

Таблиця 1. Кількість зареєстрованих безробітних за статтю та місцем проживання по Черкаській області ( тис. осіб)

Показники

Січень

Лютий

Жінки

310,3

324,9

Чоловіки

275,3

291,8

Міське населення

324,0

342,3

Сільське населення

261,6

274,4

Всього

585,6

616,7

Співвідношення найманих працівників за статтю протягом останніх років майже не змінюється: кількість зайнятих жінок перевищує кількість зайнятих чоловіків.

Серед промислових видів діяльності найбільша кількість жінок зайнята в харчовій (55%) та легкій (81%) промисловості.

Традиційно «чоловічими» сферами залишаються рибне та лісове господарство (89,1% та 81,6% відповідно), будівництво (81,4%), добувна промисловість (79,6%), виробництво гумових та пластмасових виробів (75,9%).

В Черкаській  області з кожних десяти громадян троє мають статус пенсіонера. Станом на 1 січня 2010 року у розрахунку на 1000 осіб населення припадало 332 пенсіонери, що відповідало другому місцю серед регіонів України (найбільше лише в Чернігівській області – 348 осіб, найменше у Закарпатській області – 234 особи).

Актуальною залишається проблема забезпечення  зайнятості мешканців села, оскільки можливість працевлаштуватися на селі є досить обмеженою. Так серед вакансій, які надходять до центрів зайнятості, лише чверть - для працівників сільського господарства. В той же час, серед незайнятого населення, що користується послугами обласної служби зайнятості, майже половину становлять жителі сільської місцевості.

Черкаською обласною радою затверджено Програму економічного та соціального розвитку Черкаської області на 2011 рік.

Головними пріоритетами Програми 2011 року визначено стійкий економічний розвиток Черкащини та підвищення стандартів життя черкасців, поліпшення бізнес-клімату та залучення інвестицій, модернізація інфраструктури, розвиток села, забезпечення прав і свобод громадян, подолання корупції.

За прогнозами, за 2011 рік обсяг промислового виробництва зросте на 5,6 %, обсяг сільськогосподарського виробництва – на 3,7 %.

– Обсяг інвестицій в основний капітал зросте на понад 14 %, зарплата – на 11 % і становитиме 2 050 грн., буде створено 20 тисяч нових робочих місць. [2]

Заходи, зазначені в Програмі, спрямовані на реалізацію основних пріоритетів - розвитку реального сектору економіки та посилення соціальної захищеності - населення області:

- збільшення бюджетних надходжень;

- соціальний захист населення;

- подолання безробіття населення;

- погашення заборгованості із заробітної плати;

- організація громадського порядку.

Формування повноцінного ринку праці вимагатиме певного часу, за який мають бути створені всі умови для функціонування ринкової економіки. Таким чином, узагальнюючи викладене вище можна зробити висновки:

- враховуючи гостроту проблеми формування ринку праці, не можна покладатися на те, що шлях до їх вирішення буде прокладений за допомогою вільної дії регуляторів;

- досягнення вагомих результатів у вирішенні цих проблем можливе за допомогою впливу важелів активної економічної політики держави.

Список використаної літератури:

1.     http://www.ukrstat.gov.ua/

2.     http://www.pro-vincia.com.ua/news-h-7708.html

3.     http://pres-centr.ck.ua/tape/14120/