Економічні науки / Регіональна економіка

К.е.н. Беновська Л.Я.

Інститут регіональних досліджень Національної академії наук України

визначення  Взаємовпливу між інноваціями  та фінансовим потенціалом  регіону

 

У ринкових умовах господарювання успішність  та стійкість розвитку регіонів залежить від достатності обсягів фінансових ресурсів, які можуть бути спрямовані на  досягнення стратегічних та тактичних цілей соціально-економічного розвитку регіону, та можливостей їх використання, тобто, від його фінансового потенціалу.

Ефективність формування та використання фінансового потенціалу регіону тісно пов’язана з інноваціями, інноваційним потенціалом та інноваційною активністю в регіоні. Можна прослідкувати два напрямки такого взаємовпливу:

1. Зміна фінансового потенціалу регіону під впливом інновацій в управлінні.

2. Взаємовплив між інноваційною активністю підприємств реального сектору економіки регіону та фінансовим потенціалом (рис1).

1. Інновації в управлінні фінансовим потенціалом регіону є потенційною можливістю підвищення ефективності його формування та використання. Їх роль в сучасних умовах зростає у зв’язку з тим, що обмежені фінансові можливості викликають необхідність зосередження на використанні  інтелектуальних та інформаційних ресурсів. А це вимагає пошуку нових методів управління, нових стилів прийняття рішення з врахуванням світового та власного досвіду. 

Одним з найважливіших напрямків вдосконалення управління фінансовим потенціалом регіону є  застосування інформаційних технологій, що є засобом вирішення бюджетних проблем, зокрема, надмірних витрат на   утримання адміністративних апаратів, усунення бюрократії, забезпечення прозорості операцій на грошовому, фондовому, товарному ринках та інших.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 Взаємозв’язок інновацій та фінансового потенціалу регіону

 

Незважаючи на те, що у розвинутих країнах сучасні інформаційні технології перетворились у базові технології усіх  сфер економіки, в Україні  вони використовуються досить обмежено. Так, у 2009 році суб’єкти господарювання Львівщини знизили витрати на програмне забезпечення (на 42%) та витрати на обчислювальну техніку(на 33%), проте стали витрачати майже у 2 рази більше коштів на оплату послуг стороннім підприємствам у сфері інформатизації.

2. Між інноваційною активністю підприємств регіону та  його фінансовим потенціалом існує тісний взаємозв’язок, який полягає у тому, що з однієї сторони, результати підвищення інноваційної активності забезпечують формування фінансового потенціалу, а з іншої сторони,   інноваційна діяльність є  одним з напрямів використання фінансового потенціалу.

Випуск нової, модернізованої, високоякісної продукції  та впровадження нових технологічних рішень, управлінських інновацій дозволяє підвищити прибутковість та ефективність діяльності підприємств.  Як наслідок, збільшуються  прямі та непрямі податки в бюджет, а це забезпечує зростання бюджетного потенціалу регіону, що є невід’ємною складовою фінансового потенціалу. Крім того, зростання чистого прибутку підприємств сприяє зростанню їх інвестиційного потенціалу.  Таким чином, відбувається формування фінансового потенціалу регіону  за рахунок зростання інноваційної активності.

Використання фінансового потенціалу на інноваційний розвиток регіону відбувається по всіх його структурних складових. За рахунок бюджетного потенціалу  відбувається фінансування програм інноваційного розвитку регіону, виділяються державні субсидії, дотації, здійснюється гарантування державою кредитів банків тощо. За рахунок інвестиційного потенціалу підприємств фінансується впровадження інновацій. Основним джерелом фінансування інноваційної діяльності підприємств є чистий прибуток. Потенціал фінансово-кредитних установ використовується через надання кредитів банками, інноваційними фондами та іншими позабанківськими фондами на інноваційну діяльність. Фінансовий потенціал населення може бути використаний на придбання цінних паперів підприємств, які впроваджують інновації, а також на підприємницьку діяльність в інноваційній сфері.

Таким чином, взаємовплив інновацій і фінансового потенціалу регіону полягає у тому, що з однієї сторони, результати інноваційної активності суб’єктів господарювання забезпечують формування фінансового потенціалу регіону, а з іншої – інновації є напрямком використання фінансового потенціалу. Одним з найважливіших напрямів потенційних можливостей фінансового потенціалу є управлінські інновації.

 

Література:

1.     Діяльність суб’єктів господарювання. Державний комітет статистики України:  статистичний збірник. К.: 2010. – 424с.

 

 

Заявка на участь в конференції  (ІІ Международной научно-практической конференции „Ключевые проблемы современной науки - 2011 17.04-25.04.2011 )

 

Беновська Лілія Ярославівна

 

Домашня адреса: м. Львів 79021, вул. Кульпарківська 156 кв.59

тел. мобільний 067 720 24 59

тел. робочій (032) 270 70 43

www.benlila@rambler.ru

 

кандидат економічних наук

 науковий співробітник відділу проблем розвитку фінансово-кредитних відносин в регіоні

Інститут регіональних досліджень НАН України, м. Львів