Хомяк Анжела

Мокій Олександра

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Бохенко О.С.

 

Нова система оподаткування, її вплив на формування місцевих бюджетів

Сучасні тенденції розвитку національної економіки України є вражаючими. Не встигли ми звикнути до попередніх змін в законодавстві, як вже з’явилися нові. 18 листопада 2010 року Верховною Радою України було прийнято Податковий Кодекс України, в якому систематизовано усі нормативно-правові акти, які регулювали податкову систему до його створення. Гострою була проблема наповнення дохідної частини місцевих бюджетів, але в новому законодавстві передбачені певні зміни, і з’ясування як саме ці зміни вплинуть на доходи місцевих бюджетів зумовлює актуальність даної теми.

Метою даної статті є систематизація переліку місцевих податків і зборів та з’ясування впливу Податкового кодексу України на доходи місцевих бюджетів.

Проблематикою необхідності нового податкового законодавства займались такі дослідники як І. Журавська, Т. Єфименко, О, Даниленко, але не все досліджено досконало.

Податковий кодекс має стати єдиним уніфікованим законом, гарантією стабільності податкового законодавства в Україні. Податковий  кодекс   України   регулює   відносини,   що виникають у сфері справляння податків і зборів,  зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів,  що справляються в  Україні, та  порядок їх адміністрування,  платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки  їх  посадових  осіб  під  час здійснення податкового
контролю, а також  відповідальність за порушення податкового законодавства [1, ст. 1].

Статтею 8 Податкового кодексу України визначено, що до  місцевих  належать податки та збори,  що встановлені відповідно до  переліку  і  в  межах  граничних  розмірів  ставок,  рішеннями сільських,  селищних і міських рад у межах  їх  повноважень, і  є обов'язковими  до  сплати  на території відповідних територіальних громад.

            Статтею 10 Податкового кодексу України визначено перелік місцевих податків і зборів, до яких належать: 
·              податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; 
·              єдиний податок.           
             До місцевих зборів належать:             
·              збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності; 
·              збір за місця для паркування транспортних засобів;  
·              туристичний збір [1, ст. 10].    
            Можна помітити, що перелік місцевих податків і зборів зменшився, що означає зменшення податкового навантаження на платників податків. 

Із переліку місцевих податків і зборів виключено іподромні збори, збір за видачу ордера на квартиру, збір за проведення конкурсного розпродажу і лотерей, податок з продажу.                                                      Зокрема, у Податковому кодексі виключені із переліку місцевих податків та зборів: комунальний податок, податок за використання місцевої символіки, податок за торгові місця на ринку, податок за спеціально відведені місця для паркування транспортних засобів, рекламний збір, збір за розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг, збір за розміщення об’єктів грального бізнесу, будівельний збір, збір з власників собак, збір за проведення місцевих аукціонів, збір за проведення кіно - і телезйомок. Виключення таких податків суттєво не вплине на дохідну частину місцевих бюджетів, але і ці втрати необхідно компенсувати. За даної нестабільної ситуації місцеві бюджети переважно дефіцитні. Місцеві органи влади не мають достатньо повноважень в сфері справляння податків і проблема наповнення місцевого бюджету залишається без розгляду [2, c. 57-62].

         В Податковому кодексі передбачене зниження ставок основних податків. Зокрема, ставка податку на прибуток, яка становить сьогодні 25%, буде знижена в 2011 році до 23%, в 2012 році - до 21%, в 2013 році - до 19% і з 2014 року - до 16%. Крім того, податок на додану вартість з 2014 року також буде зменшено до 17% з нинішніх 20%.                                        У частині оподаткування доходів фізичних нинішня єдина ставка 15% перетворена в малопрогресивну шкалу за рахунок додаткової ставки 17% для доходів, що перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.                                                              На платників ПДВ чекає близьке знайомство з Єдиним реєстром податкових накладних.                                                                                            Щорічний податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів замінить збір за першу реєстрацію транспортного засобу. Обов'язок вносити до бюджету екологічний податок за викиди пересувними джерелам (екс-збір за забруднення навколишнього природного середовища) покладуть на плечі агентів - оптових та роздрібних продавців палива [3, ст. 5-7]. Щоб детальніше розглянути вплив нового податкового законодавства розглянемо доходи місцевих бюджетів в розрізі 2010-2011 років. Так, у 2010 році до бюджетів платниками податків було сплачено 355,9 млн. грн., з них 272,4 млн. грн. до Державного та 83,8 млн. грн. до місцевих бюджетів. А вже у січні 2011-го до Зведеного бюджету надійшло 69,7 млн. грн., що на 54 млн. грн. перевищує минулорічні січневі надходження.                                                     Аналіз надходжень податкових платежів до міс­цевого бюджету також чіт­ко ілюструє їхнє зростання. За січень 2011 року місцевий бю­джет отримав 6,2 млн. грн. або на 1 млн. грн. більше очі­куваного. 77 відсотків від надходження до місцевих бюджетів складає податок на доходи фізичних осіб [4, ст. 79-81 ].    Отже, з прийняттям Податкового кодексу відбулось чимало змін в системі оподаткування, а саме в розрізі місцевих бюджетів. За рахунок зменшення податкового навантаження збільшується податкоспроможність населення. Це також сприяє зменшенню сектора тіньової економіки та легалізації підприємницької діяльності. Аналізуючи вплив Податкового кодексу на дохідну частину місцевих бюджетів можна стверджувати, що доходи зростають. Місцеві органи влади набувають більшої самостійності та незалежності, можуть сприяти ефективному розвитку регіону.

Список використаної літератури

1.     Податковий кодекс України// Голос України. – 2010. - №4 груд. С. 4-62

2.     Даниленко О. Податковий кодекс: огляд основних положень/ О. Даниленко// Справочник экономиста. – 2011. - №1. – с. 55-65

3.     Єфименко Т.І. Податковий кодекс України: питання ефективності та суспільної злагоди/ Т.І. Єфименко // Фінанси Украни. - 2010. - 5.- С. 3-11.

4.     Журавська І. Податковий кодекс: новації для платників ФСП/ І. Журавська// Бухгалтерія. - 2010. - № 27. - с. 77-82.