Экономические науки”/15.Государственное регулирование экономики

Путь І.О.

Науковий керівник – Руденко В.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

МІЖБЮДЖЕТНІ ВІДНОСИНИ В УКРАЇНІ: СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

 На сьогодні становище місцевого самоврядування в Україні перебуває під загрозою. Обмежена самостійність місцевих бюджетів, обумовлена браком власних фінансових ресурсів, що веде до посилення залежності від центральної влади, гальмує темпи економічного і соціального розвитку регіонів. При цьому обсяги функцій і повноважень, які покладаються на місцеві органи влади, не відповідають фінансовим можливостям їх реалізації, і, як наслідок - застосовувана в Україні система міжбюджетних відносин є досить недосконалою.

Міжбюджетні відносини є важливим інструментом удосконалення фінансових відносин між центральними та місцевими органами влади, дієвим чинником економічного та політичного розвитку України. Отже, не випадково, що йому постійно приділяють увагу державні діячі, суб’єкти бюджетних правовідносин, дослідники у галузі державного управління та фінансів [3].

При визначенні основних проблем у сфері функціонування міжбюджетних відносин та розробці напрямків вдосконалення міжбюджетних відносин значну увагу приділяли такі вітчизняні та зарубіжні вчені-економісти:  С.Буковинський, О.Кириленко, В.Федосова, І.Чугунова, С.Юшко, Я.Цимбаленко, К.Салямон-Міхєєва, Н.Парижак, А.Буряченко, Н. Бабій. Однак, окремі аспекти організації міжбюджетних відносин в Україні до цих пір залишаються нерозкритими і потребують подальшої розробки.

Метою статті є визначення основних проблем у сфері функціонування міжбюджетних відносин та зазначення напрямків вдосконалення міжбюджетних відносин.

 У Бюджетному кодексі України міжбюджетні відносини тлумачаться саме як відносини між державою, Автономною Республікою Крим та міс­цевим самоврядуванням щодо забезпечення відповідних бюджетів фінан­совими ресурсами, необхідними для виконання функцій, передбачених Конституцією та законами України [1].

На сьогодні можна виділити такі перспективи розвитку між­бюджетних відносин:

-         формування децентралізованої моделі організації міжбюджетних відносин, що має ґрунтуватися на таких принципах, як закріплення в законодавчому порядку розподілу дохідних джерел для виконання видаткової частини бюджету, розширення прав місцевих органів влади при формуванні власних бюджетів, розвиток фінансової автономії місцевого самоврядування;

-         розширення ресурсної бази регіонів завдяки закріпленню за місцевими бюджетами коштів, достатніх для виконання власних і делегованих повноважень органами місцевої влади, зростання ролі місцевих по­датків і зборів у соціально-економічному розвитку регіонів [4];

-       організація ефективного казначейського обслуговування місцевих бюджетів і контролю за використанням місцевими органами влади фінансових ресурсів, що надаються у вигляді трансфертів;

-         чіткий розподіл відповідальності за видатками між органами держав­ної та місцевої влади. Необхідно чітко розподілити в законодавчому порядку повноваження між органами державної та місцевої влади, знизити частку трансфертів у доходах місцевих бюджетів і підвищити податкові гарантії органів місцевого самоврядування. Це дасть змогу збалансувати місцеві бюджети за доходами та видатками [2].

Вдосконалення механізму фінансового вирівнювання території та проведення реформи міжбюджетних взаємовідносин в Україні може мати позитивні результати, коли метою їх проведення буде вирішення основних засад реформи бюджетної системи, таких як:

-         чітке розмежування повноважень державними та місцевими органами влади;

-         заохочення місцевих органів влади до розвитку своїх економічних можливостей щодо залучення додаткових джерел наповнення бюджетів;

-         надання місцевим органам влади більше повноважень у формуванні та напрямах використання фінансових ресурсів [5, c. 89].

Таким чином, з прийняттям Бюджетного кодексу проблеми міжбюджетних відносин залишаються досить істотними. Триває зменшення дохідної бази місцевих бюджетів та їх частки у ВВП, внаслідок чого знизилися стандарти якості життя людей. Залишаються неврівноваженими регіональні диспропорції фінансування окремих регіонів України. Не відбувається реального перерозподілу фінансових ресурсів від багатих областей менш розвинутим. Важливим напрямком удосконалення міжбюджетних відносин є розширення дохідної частини місцевих бюджетів шляхом реформування податкового законодавства, а також перекладання певної частини видатків місцевих бюджетів на кінцевого користувача, що надасть змогу вивільнити значну частину бюджетних коштів для фінансування програм соціального та економічного розвитку регіонів.

Література:

1.       Бюджетний кодекс України від 09. 06. 2010 року № 2478—VІ. // http://www.rada.gov.ua

2.       Горун П.М. Міжбюджетні відносини: проблеми та напрями їх удосконалення // http://www.rusnauka.com/9_DN_2010/Economics.

3.       Петренко А.О. Напрями реформування системи міжбюджетних відносин в Україні   // http://www.confcontact.com/2009new/4-petrenko.htm

4.       Чорний А. В., Чорна Н.В. Основні проблеми та напрямки реформування системи міжбюджетних відносин в Україні // http://www.rusnauka.com/3_ANR_2011/Economics/16_78272.doc.htm

5.       Юшко С. Організація міжбюджетних відносин в Україні: стан, проблеми і перспективи // Фінанси України. -  2009. - №1. - С. 86 – 97.