Студент: Дмитрук Марина Володимирівна

Науковий керівник: Ставська Юлія Вацлавівна

Вінницький національний аграрний університет

 

ЗНАЧЕННЯ БІЗНЕС-ПЛАНУВАННЯ ЯК ЧИННИКА ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

Планування підприємницької діяльності є одним з елементів успішного ведення бізне­су. Ведення підприємницької діяльності не­мислиме без чіткого розрахунку і бачення перспективи. Це значною мірою полегшує підприємницьку діяльність, знижує рівень її ризикованості. Планування - це процес ви­значення мети, завдань та заходів, які не­обхідно здійснювати, а також визначення програми діяльності і необхідних ресурсів для цього.

Питанням складання бізнес-планів присвячено дуже багато робіт зарубіжних та вітчизняних учених-економістів: Н. Крилової, І.В. Ліпсіса, Г.Д. Львовського, В.Д. Маркової, О.І. Пальчик, А.Р. Полякова, Х. Роузена, Ю.І. Скирко  та ін. Водночас, багато аспектів цієї проблеми з огляду на особливості розвитку сучасної економіки потребують більш повно­го та предметного дослідження.

У ринковій економіці бізнес-план є робочим інструментом, який вико­ристовується у всіх сферах підприємництва. Бізнес-план описує процес фун­кціонування фірми, показує, яким чином її керівники збираються досягти свої цілі і задачі, передусім підвищення прибутковості роботи. Добре розроб­лений бізнес-план допомагає фірмі зростати, завойовувати нові позиції на ринку, де вона функціонує, складати перспективні плани свого розвитку.

З огляду на те, що бізнес-план є результатом досліджень і організа­ційної роботи, що має метою вивчення конкретного напрямку діяльності фір­ми (продукту або послуг) на визначеному ринку й у сформованих організа­ційно-економічних умовах, він спирається на:

      конкретний проект виробництва визначеного товару (послуги)-створення нового типу виробів або надання нових послуг;

      всебічний аналіз виробничо-господарської і комерційної діяльності організа­ції;

      вивчення конкретних фінансових, техніко-економічних і організаційних ме­ханізмів, використовуваних в економіці для реалізації конкретних задач.

Бізнес-план є одним із складових документів, що визначають страте­гію розвитку фірми. Водночас він базується на загальній концепції розвитку фірми, докладніше розробляє економічний і фінансовий аспект стратегії, дає техніко-економічне обґрунтування конкретним заходам. Бізнес-план охоплює одну з частин інвестиційної програми, термін реалізації котрої звичайно об­межений одним або кількома роками, що дає змогу дати достатньо чітку еко­номічну оцінку наміченим заходам [1]. Бізнес-план дає змогу вирішувати цілу низку завдань, але основними з них є такі:

      обґрунтування економічної доцільності напрямків розвитку фірми;

      розрахунок очікуваних фінансових результатів діяльності, насамперед обся­гів продажів, прибутків на капітал;

      визначення джерела фінансування реалізації обраної стратегії, тобто засоби концентрування фінансових ресурсів;

      добір робітників, які спроможні реалізувати цей план.

У сучасних умовах господарювання вирізняють таку функціональну спрямованість бізнес-плану: економічне обґрунтування бізнес-проекту; роз­роблення концепції ведення бізнесу; планування залучення грошових коштів.

Розроблення бізнес-плану запропоновано здійснювати у три взаємо­пов'язані етапи, що дає змогу: оцінювати потенційні технічні, ресурсні та фі­нансові можливості підприємства; обґрунтовувати ефективність обраного шляху розвитку, дохідності та окупності коштів; чітко планувати діяльність всіх функціональних підрозділів та забезпечувати їх взаємозв'язок; надавати гнучкості та мобільності у перебудові виробництва під впливом зовнішніх чинників.

Життєздатність та прибутковість підприємства може бути забезпечена завдяки стратегічному бізнес-плануванню його діяльності, яке охоплює: об­ґрунтування системи доказів доцільності певного виду діяльності; встанов­лення перспектив соціально-економічного розвитку; прогнозування еконо­мічних ризиків [2].

Отже, планування можна розглядати як дієвий інструмент сучасного менеджменту, завдяки яко­му підприємства можуть визначити мету і завдання свого функціонування, розробляти систему заходів щодо поліпшення результатів діяльності або за­побігання небажаним явищам. Основним завданням функції планування є пе­редбачення майбутніх загроз та можливостей, які дадуть змогу успішно пра­цювати на ринку та приймати правильні рішення під час реалізації заплано­ваних дій.

В умовах ринкової системи господарювання бізнес-план - це актив­ний робочий інструмент управління, відправний пункт усієї планової та вико­навчої діяльності підприємства. Бізнес-план дає змогу аналізувати, контро­лювати й оцінювати успішність діяльності в процесі реалізації підприємниць­кого проекту, виявляти відхилення від плану та своєчасно коригувати напря­ми розвитку бізнесу.

Література:

1.  Кузьмін О.Є. Теоретичні та прикладні засади менеджменту : навч. посібн. / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник. - Львів : Вид-во НУ "Львівська політехніка, 2002. - 228 с.

2. Передало Х.С. Планування та мотивування в процесі формування апарату управлін­ня організації// Вісник Національного університе­ту "Львівська політехніка", 2010. - № 466. - С. 97-106.

3.  Тарасюк Г.М. Планування діяльності підприємства : навч. посібн. / Г.М. Тарасюк, Л.І. Шваб. - К. : Каравела, 2003. - 432 с.