Плотникова М.Ю.

 Тел 099 081 26 62

г.Николаев

АНАЛІЗ КРЕДИТНОГО РИЗИКУ ТА  ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ НИМ  В БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВАХ

Ключові слова: кредитний ризик, управління,  банківська установа.

Постановка проблеми. Банківська діяльність нерозривно пов’язана з ризиком. Кожен комерційний банк вирішує проблему максимального прибутку за оптимального рівня ризику. Особливо важливим є своєчасне виявлення, попередження та мінімізація кредитних ризиків в період фінансової кризи, оскільки банківська система є досить ослабленою. Актуалізуються питання аналізу кредитного ризику та оцінки ефективності управління ним в банківських установах.

Аналіз останніх публікацій. Вагомий внесок у дослідження проблеми кредитних ризиків зробили такі вчені: В.М. Попович, А.І. Степаненко, В.В. Вітлінський, В.І. Грушко, О.І. Пилипченко та ін.

Мета статті. Метою провести аналіз кредитного ризику та оцінити ефективність управління ним в банківських установах на матеріалах ПАТ «Райффайзен Банк Аваль».

Виклад основного матеріалу. ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» є провідним українським банком та найбільшим банком з іноземними інвестиціями в Україні. Аналіз організації системи управління ризиками в банку показав, що відповідальність за встановлення та затвердження  цілей в сфері управління ризиками та капіталом несе Спостережна рада. При цьому Банк має окремі незалежні підрозділи, які відповідають за управління ризиками та їх контроль: кредитний  комітет; комітет  з  проблемних кредитів; комітет з управління активами та пасивами; служба внутрішнього аудиту; комітет управління  ринковими  та  операційними  ризиками.

Моніторинг та контроль  ризиків  переважно здійснюється на основі  лімітів, встановлених Національним  банком  України  та  RZB  Group.  Банк активно використовує заставу для зниження свого кредитного ризику. Банк  вживає  ряд  заходів,  щоб  гарантувати  погашення  кредитів.  Після  надання  кредиту  підрозділ  управління  ризиками  несе відповідальність  за  управління  кредитом,  що  включає  постійний контроль фінансового стану  позичальника, дотримання  позичальником  положень, встановлених кредитним договором, а також надає рекомендації щодо подальшої співпраці з клієнтом. Контроль кредитів забезпечує виявлення на ранніх етапах ознаки того, що у позичальника виникли фінансові труднощі у погашенні кредиту. Контроль кредитів є критичним на етапі погашення кредиту або у випадку простроченого кредиту, або у  випадку недотримання положень договорів про забезпечення або фінансових коефіцієнтів.

Протягом 2008-2009 років банк дотримувався нормативів кредитного ризику, а саме: норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7); норматив великих кредитних ризиків (Н8); норматив максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9); норматив максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10).

Аналіз  динаміки та структури кредитів і заборгованості клієнтів ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» показав, що загальна сума кредитів у 2008 році збільшилась на 15196022 тис. грн., чи на 42%. У 2009 році вона впала на 24%, до 39127232 тис. грн. Найбільшу частину в кредитному портфелі складають кредити надані юридичним особам 50,9% в 2008 році і 53,7% в 2009 році. Споживчі кредити фізичним особам займає друге місце в кредитному портфелі ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», в 2008 році обсяг наданих кредитів збільшився на 5727556 тис. грн. чи на 58,9%. Протягом 2009 року їх обсяг  впав на  14%, тобто на 2116588 тис. грн. Натомість резерви під знецінення кредитів зросли на 5670778 тис. грн.

В даний період мало місце суттєве зростання резервів під кредити юридичним особам та іпотечні кредити (з 825601 до 4122598 та з 30826 до 2389923 тис. грн.). Відповідно їх частка зросла в резервах до  43,0% та 24,9%. В  цілому, спостерігається погіршення  якості кредитів ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», що позначається на зростанні обсягів кредитів із великим терміном затримки, а також на зростанні резервів під знецінення за кредитами. Від 3926517 до 9597295 тис. грн. (відповідно з 7,6% до 24,5%.). Найбільший відсоток забезпечення мають інше нерухоме майно (50,8%) та інше майно (30,8%). На кінець 2009 року в абсолютному вираженні обсяги забезпечення даного майна склали 21243847 тис. грн. та  12875352 тис. грн.

Аналіз співвідношення дохідності та ризику показав, що протягом року ефективність управління банківським портфелем кредитів покращилася, адже значення коефіцієнта ефективності підвищилося на 0,1. За рахунок таких факторів, як зниження загального рівня кредитних ставок на ринку та дохідності досліджуваного портфеля, коефіцієнт ефективності управління знизився на 0,175.

Висновки. Негативний вплив світової фінансової кризи на банківську систему України сприяв перегляду діючих механізмів виявлення та мінімізації кредитних ризиків. Вирішальна роль в підтримці банківського сектору належить Національному банку.

 

Список використаних джерел

1.     Потійко Ю. Теорія і практика управління різними видами ризиків в комерційних банках / Потійко Ю. // Вісник НБУ. – 2009. – № 4. – с. 58-60.

2.     Попович В.М. Управление кредитными рисками заемщика, кредитора, страховика : [учеб.-практ.пособие] / В.М. Попович, А.И. Степаненко. – М. : «Правовые источники». – 2003. – 258 с.

3.     Річні звіти ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» // Райффайзен Банк Аваль [Електронний ресурс]: Режим доступу: http://www.aval.ua. Заголовок з екрану.