Бондаренко О.В.

Тел. +380992609803

КРЕДИТНА ДІЯЛЬНІСТЬ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ

Вступ. Сьогодні актуалізується необхідність пошуку шляхів відновлення активної кредитної діяльності вітчизняної банківської системи, що зумовлює потребу вивчення поточного стану кредитування та обґрунтування шляхів її вдосконалення.

Аналіз останніх публікацій. Теоретичні та практичні аспекти вдосконалення кредитної діяльності банківських установ досліджують наступні науковці: Л. О. Примостка, О. Д. Вовчак, О. В. Дзюблюк, С. М. Ілляшенко, В. М. Геєць, Б. Л. Луців, А. М. Мороз, О. І. Лаврушин, Дж. Сінкі, І. Т. Балабанов, І. В. Вишняков та інші.

Мета статті. Метою є узагальнення теоретичних основ та обґрунтування шляхів вдосконалення кредитної діяльності комерційних банків. Методологічною базою дослідження є сукупність загальнонаукових та спеціальних прийомів і методів дослідження. Зокрема, застосовано загальнонаукові методи пізнання, діалектичний підхід до визначення причинно-наслідкових зв’язків між явищами і процесами, що відбуваються в економічній та монетарній сферах; системний підхід до вивчення сутності кредитної діяльності та обґрунтування шляхів її вдосконалення.

Виклад основного матеріалу. Кредит – це позичковий капітал банку у грошовій формі, що передається у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання. Метою банківського бізнесу є отримання зиску за рахунок вмілого, раціонального та безпечного вкладення банківського капіталу. Основна робота з організації кредитного процесу в банку включає такі етапи: формування портфеля кредитних заявок; проведення переговорів із потенційним клієнтом; прийняття рішення про доцільність надання кредиту та його форму; оформлення кредитної справи; робота з клієнтом після отримання ним позики; повернення кредиту з процентами і закриття кредитної справи.

Тенденції розвитку кредитування в Україні протягом 2009-2010 років зазнали значних змін [1]. Після динамічного зростання протягом семи років у звітному періоді відбувалося поступове уповільнення темпів зростання кредитування у річному обчисленні. Кредити, надані сектору не фінансових корпорацій, залишались найбільшою складовою у структурі кредитування резидентів і забезпечили основний приріст у 2010 році.

Приведена загальна фінансово-економічна характеристика свідчить про те, що ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» є стабільною установою, яка постійно розвивається. Оскільки найбільший прибуток банку досягається завдяки кредитним операціям, то особливу увагу слід приділити оцінці структури та якості кредитного портфеля. Аналіз кредитного портфеля ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» показав , що найбільшу питому вагу в кредитному портфелі банку складають кредити юридичним особам (50,86 % в 2007 році, 53,66 % в 2008 році, 48,06 % в 2009 році), також вагоме місце займають споживчі кредити фізичним особам [2]. У 2008 році значно зросла частка іпотечних кредитів і склала 19,81 % проти 8,50 % в 2007 році. Кредити фізичним особам – підприємцям майже без змін і складають 3,16 % в 2007 році та 3,34% відповідно у 2008 році. В 2009 році відбувся перерозподіл кредитів для фізичних осіб – підприємців. Їх частка склала 20,47 %. І також значно зросли інші кредити фізичних осіб – 32,16 %.

Необхідно зазначити, що в 2009 році була сформована більша сума резервів під заборгованість за кредитами (24,53 % проти 7,64 % в 2008 році. Це свідчить про те, що банк такими діями знижує кредитний ризик. Захищеність кредитного портфеля від можливих втрат у звітному періоді зросла порівняно з минулим роком. Так, загальний коефіцієнт забезпеченості позик зріс із 0,91 в 2007 році до 0,98 у 2009 році. Проте рівень даних коефіцієнтів свідчить про недостатнє забезпечення позик. Захищеність позик за рахунок створеного в банку резерву на покриття збитків за позиками у 2009 році збільшилася до 0,25 процентного пункту. Всі збитки були списані за рахунок резерву. Коефіцієнт покриття позик власним капіталом у 2009 році залишився без змін і становив 0,14 проти 0,15 у 2007 році. Зменшення даного коефіцієнта свідчить про те, що послаблюється захищеність кредитів власним капіталом.  У банку створено достатній резерв для покриття можливих збитків за кредитними операціями., проте треба уважніше аналізувати якість та ліквідність наданого забезпечення кредитів, оскільки прослідковується певна тенденція недостатньої захищеності кредитного портфеля від можливих втрат.

Провівши детальний аналіз кредитної діяльності ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» можна виділити ряд недоліків, а саме: недостатня диверсифікація кредитних вкладень; збільшення суми зважених класифікованих позик; занадто ризикова кредитна політика; недостатня увага при оцінюванні платоспроможності позичальників на стадії надання кредитів; послаблена увага по цільовому використанню наданих позик та контролю за діяльністю позичальника з метою своєчасного виявлення негараздів та запобігання можливих втрат за позиками; недостатнє забезпечення позик; послаблення захищеності позик власним капіталом.

На підставі проведеного аналізу та враховуючи тенденції, що склалися на грошово-кредитному ринку України, удосконалення процесу кредитування ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» повинно передбачати: запровадження нових видів банківських продуктів для юридичних осіб, таких як револьверне та контокорентне кредитування; запровадження нових видів банківських продуктів для фізичних осіб з орієнтацією на найменш захищені верстви населення; створення програми з кредитування підприємців, які бажають створити власну справу (кредитування стартового капіталу); стимулювання потенційних клієнтів для отримання кредиту саме в ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» шляхом впровадження диференціації рівня процентних ставок відповідно до результатів аналітичної роботи стосовно кожного індивідуального позичальника та відповідно до умов позичкової операції, визначених у процесі структурування кредиту; розширення складу фінансових коефіцієнтів, які використовуються банком для аналізу кредитоспроможності позичальника, що дає можливість отримати різнобічну оцінку його господарської діяльності та у певній мірі нівелювати розбіжності, що можуть виникати між прогнозованими і фактичними тенденціями, що складаються у процесі індивідуального відтворення; індивідуальний підхід при зборі проблемної заборгованості; вдосконалення роботи щодо оцінки ділової репутації клієнта; розроблення мінімального переліку необхідних документів для оформлення кредиту та скорочення часу отримання кредиту; акцентування уваги та роз’яснення на значимих аспектів кредитної угоди; постійне залучення клієнтів шляхом проведення рекламних акцій та презентацій; створення позитивного образу банка для клієнтів.

Висновки. Кредитна діяльність є кваліфікаційною ознакою банку, що передбачає ліцензування з боку НБУ, та виступає різновидом професійної підприємницької діяльності банку, основним джерелом формування його прибутків. Неефективне кредитування підвищує ймовірність настання збитків та втрати вкладених ресурсів. Це зумовлює потребу у постійному вдосконаленні кредитної діяльності банківських установ.

Література

1. Кредити та депозити за секторами економіки [Електронний ресурс]. – Режим

доступу : http://www.bank.gov.ua/.

2. Річні звіти ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» // Райффайзен Банк Аваль [Електронний ресурс]: Режим доступу: http://www.aval.ua. Заголовок з екрану.