Кохан Анна Володимирівна, Майданюк Ярослава Леонідівна

Науковий керівник: Британська Н. Н.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Особливості оподаткування страхових компаній

 

За останні 10 років природні катаклізми значно збільшили розміри збитків, яких зазнає населення та не тільки. Загальна сума збитків зросла приблизно у 9 разів. За невтішними прогнозами експертів до середини століття середньорічні збитки по всьому світу можуть сягати до 300 млрд. доларів. За таких умов значення страхування виходить на перше місце у захисті населення всіх країн світу.

Страхові компанії є досить специфічними суб’єктами господарювання, оскільки мобілізуючи чисті активи у інших суб’єктів господарювання вони не тільки здійснюють їх захист від ризиків, але й можуть займатися інвестиційною діяльністю. Страховика приймають активну участь в розподілі та перерозподілі ВВП, тому особливого значення набувають ефективні методи оцінки їх діяльності, а саме визначення страхових платежів, доходів, витрат, прибитку від операційної та інвестиційної діяльності. Поряд з цим ключовим питанням залишається система оподаткування страхової компанії.

Фахівці стверджують, що існування двох різних підходів до оподаткування прибутку підприємств реального сектора економіки та страхових організацій змушувало застосовувати фінансові схеми, які переводили доходи підприємств реального сер кота до сектора страхування з метою зменшити податковий тиск. Вирішення такою проблеми передбачене в Податковому кодексі.

Зокрема статтями Податкового кодексу передбачено переведення всіх страхових компаній систему оподаткування податком на прибуток на загальних підставах. Таке рішення зумовлене його відповідністю міжнародній практиці податкових систем, які встановлюють єдині умови господарювання для всіх секторів.

Щоб впровадження нової системи оподаткування страховиків не було надто важким та незрозумілим процесом, Податковим кодексом передбачено запровадження даної системи в два етапи.

Перший етап передбачає збереження протягом 2011року попередньої бази оподаткування на страхову діяльність податком з премій. Але одночасно страховики будуть розраховувати оподатковуваний прибуток, податок з якого за результатами даного року сплачуватися не буде. Одночасно для того, що запобігти зловживанням та розповсюдженню фінансових схем на страховому ринку України, з 1 квітня 2011 року заборонено зменшувати оподатковуваний дохід, одержаний у вигляді страхових премій на суму страхових платежів, які передані за договорами перестрахування. Перший етап  на меті має виконання таких завдань: по-перше, не допустити втрат бюджету, пов’язаних з перехідним періодом; по-друге, мати можливість порівняти рівень надходжень від чинного порядку оподаткування доходів страховика та надходжень від податку на прибуток за загальною системою оподаткування у майбутньому.

Що стосується інвестиційної та іншої фінансової діяльності страховика, то прибуток, який повинен оподатковуватися у звітному періоді, буде обчислюватися шляхом зменшення суми доходів,отриманих у звітному періоді на суму витрат, понесених у звітному періоді, що безпосередньо не пов’язані з страховою діяльністю. Крім того витрати, такі як адміністративні, можуть пропорційно розподілятися між видами діяльності та зменшувати оподатковувану суму прибутку. Також зберігся механізм віднесення від’ємного значення прибуткового показника на майбутні періоди аж до його повного покриття. Тобто у разі отримання збитків від певного виду діяльності вони включаються до складу витрат у майбутніх періодах та зменшують суму податкової бази.

Згідно Податкового кодексу, другим етапом стане перехід з 2012 року страховиків на загальну систему оподаткування. Звичайно специфіка даної галузі також буде враховуватися, тому передбачені низка пільгових умов для страхового сектора.

Протягом 2011 року планується назбирати достатньо аналітичного матеріалу, що розробити прогресивну шкалу оподаткування для страхового ринку України. Але разом з всіма позитивними зрушеннями, яких передбачається достягти є інша сторона медалі. Звичайно при переході на загальну систему оподаткування виникне ряд труднощів та ускладнень, які необхідно подолати. По-перше, ускладнить система адміністрування податку на прибуток, оскільки з’явиться необхідність враховувати особливості кожного договору страхування: точний час його укладання та розірвання, які зміни були введені до договору, як розраховувалися страхові резерви, коли та в який розмірах біло здійснено виплату страхового відшкодування. По-друге, необхідно враховувати окрему напрямки страхування: договір був укладений з ризикового страхування, страхування життя, довгострокового страхування життя, пенсійного страхування, оскільки кожен із даних видів передбачає певні пільги з метою вирівнювання умов.

Отже, впровадження Податкового кодексу досить вагомо відобразилося на системі оподаткування саме страхового сектору. Переведення страховиків на загальну систему оподаткування повинно усунути проблеми, що виникають з фінансовими механізмами мінімізації оподаткування, а також більш об’єктивно оцінувати роботу страхових компаній. Для поступового переходу на нову систему оподаткування передбачено робити це поетапно. Крім того перехідний етап дозволить проаналізувати зміни, які вводяться та визначити ступінь їх ефективності. Реформа враховує особливості окремих видів страхової діяльності, тому до кожного з них розроблені окремі підходи оподаткування.

Література:

1.                 http://nesru.ua/finance/25jul2010/nalog.html

2.                 Макаркіна Л. Податок на прибуток страхових компаній // Вісник податкової службу України № 1 – 2011 - ст. 17 – 26.

3.                 Податковий кодекс України від 02. 12. 2010 р. № 2755-VI

4.                 Шірінян Л. Оподаткування страхових компаній в Україні // Фінанси України № 5 – 2010 – ст. 76-85