ас. Британська Н.Н., Гора І.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Проблеми розвитку страхового ринку України та шляхи їх вирішення

У теперішній час страховий ринок України перебуває на початку поступового інтегрування у світовий ринок.

На сьогодні визначальним завданням державної політики в галузі страхування є підвищення його ролі в економіці країни й забезпечення умов для ефективного розвитку, оскільки надійний страховий захист виступає фактором соціальної та економічної безпеки держави.

Проблемам формування та розвитку страхового ринку в Україні присвячено ряд наукових праць, зокрема таких відомих науковців, як: В. Альошина, В. Базилевича, Л.М.  Гутко, С.А.Ковальчука, С.Осадця, Р. Пікуса,  О.М. Сіренка, О.Філонюка, В. Фурмана та інших вітчизняних та іноземних економістів.

Метою даної статті є вивчення стану страхового ринку України, визначення проблем та їх вирішення.

Ринок страхових послуг залишається найбільш капіталізованим серед інших небанківських фінансових ринків.

В Україні за результатами І кварталу 2010 року відзначалися темпи спаду більшості показників страхової діяльності, у порівнянні з І кварталом 2009 року динаміка показників свідчила про такі тенденції:

· на 8% збільшилась кількість укладених договорів (крім н/в),при цьому кількість договорів, укладеними фізичними особами, зросла на 7,9%;

· за винятком договорів з обов’язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті у І кварталі 2010 року зменшилась на 8,9%;

· на 0,4% збільшились обсяги надходжень страхових премій, а обсяг чистих страхових премій зменшилась на 12,7%;

· на 16,7% зменшились валові страхові виплати, а обсяг чистих страхових виплат – на 11,4%;

· на 23% збільшилися обсяги вихідного перестрахування в тому числі обсяги премій, сплачених на внутрішньому ринку збільшились на 24,7% , а на зовнішньому зросли на 1,4%;

· на 2,9% зменшився обсяг страхових резервів;

· на 4,2% зросли загальні активи, з них активи, визначені законодавством для представлення коштів страхових резервів – на 3,3%;

· загальна кількість страхових компаній становила 444, у тому числі СК “life” (життя) – 70 компаній, СК “non-life”( не життя) 34 компанії.

За даними 2010 страхові компанії України скоротили збір страхових премій на 35%, або на 1,5 млрд. грн. порівняно з аналогічним періодом 2009 року - до 3 млрд. гривень. Разом з тим, обсяги надходжень страхових платежів збільшились на 8,2% (до 1 961,4 млн. грн.), тоді як обсяги страхових виплат та відшкодувань навпаки зменшились на 4,9% (до 809,3 млн. грн.).

Лідером національного страхового ринку залишається НАСК «Оранта». За останні 10 років роботи на страховому ринку України, компанія виплатила своїм клієнтам більше 2 мільярдів гривень страхових виплат. У 2010 «Оранта» зібрала більш ніж 465 мільйонів гривень страхових премій, виплативши своїм клієнтам більше 218 мільйонів гривень. Чисті активи компанії склали 775,125 мільйонів гривень, а страхові резерви 217,967 мільйонів гривень.

 Головною проблемою страхового ринку у 2009 р. стала поява хвилі банкрутств страховиків (розпочато процедуру ліквідації СК «Страхові традиції», «Вексель», у СК «Галактика» працює призначений Держфінпослуг тимчасовий адміністратор, який найближчим часом буде ініціювати процедуру банкрутства страховика).

З метою упередження появи нового витка масових банкрутств страховиків необхідно зосередити зусилля на підвищенні капіталізації страхового ринку і встановлені бар’єрів для використання страховиків для оптимізації оподаткування.

Негативний вплив на розвиток страхового ринку в Україні справляють:

· недосконала нормативно-правова база;

· низький попит фізичних і юридичних осіб на страхові послуги;

· відсутність надійних інвестиційних програм, а також реальних фінансових механізмів для довгострокового розміщення страхових резервів;

· недосконала система обов’язкового страхування та неадекватність їх фінансового забезпечення;

· низький рівень страхових виплат;

· низький рівень дохідності окремих видів страхування;

· недостатня ефективність стратегічного менеджменту страхових компаній;

· значна інформаційна закритість діяльності страхових компаній; недосконалі фінансова звітність і методи обробки даних.

Для поліпшення стану страхового ринку необхідно розробити Програму реформування галузі з використанням прогресивних форм і методів страхування, використовуючи досвід діяльності провідних європейських та значно підняти рівень страхування в ієрархії сфер життєдіяльності суспільства.

 

Література:

1. Пікус Р.В., Приказюк Н.В. Страхові ринки України і Росії в умовах фінансової кризи // Фінанси України. – 2009. – №12. – С. 47-55.

2. Ткаченко Н.В. Фінансова стійкість страхових компаній в умовах глобалізації // Фінанси України. – 2010. – №3. – С. 82-91.

3. Офіційний сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг // http://www.dfp.gov.ua.

4. http://www.oranta.ua/ukr/company_lider.php.