Керівник: Гиренко Ю.В.

Яковенчук Я.О., Білохатнюк В.О.

Вінницький національний аграрний університет

Сучасний стан ринку цінних паперів України

На сучасному етапі розвитку в Україні є актуальним питання розбудови конкурентоспроможного ринку цінних паперів як сегмента ринку капіталу, який на рівні з банківським сектором економіки буде забезпечувати достатньою кількістю інвестиційних ресурсів суб’єкти господарювання.

Кризові явища на світових фондових ринках уже призвели до негативних тенденцій на вітчизняному ринку цінних паперів, насамперед, це відплив іноземних інвестицій, які, у свою чергу, спричинили падіння котирувань. Закриття міжнародних ринків запозичень перед українськими компаніями, у тому числі й перед банківськими установами, безумовно впливає на подальший розвиток як окремого ринку цінних паперів, так і ринку капіталу в цілому.

Ринок цінних паперів України виступає однією з ключових ланок економіки, яка є індикатором розвитку не тільки ринку капіталу, а й усієї фінансової системи держави.

Сучасний стан та структура вітчизняного ринку цінних паперів є наслідком процесів трансформації економічної системи, які відбулись в Україні під впливом внутрішніх факторів та криз на світових фінансових ринках останніми роками.

Найбільш характерними особливостями ринку цінних паперів у першій половині 2010 ро­ку буди посилення нестабільності на ринку акцій, нарощення обсягів торгівлі державними облігаціями та відновлення інтересу з боку інвесторів до цінних паперів інститутів спільного інвестування          [1, c.18].

Важливою подією першого півріччя стало визнання аналітиками лондонського Сіті у березні поточного року українського ринку акцій світовим лідером за темпами зростання. І це не дивно, оскільки індекс ПФТС за останні 12 місяців збільшився майже на 400 %. Разом з тим у травні відбулося серйозне падіння вітчизняного ринку акцій, обсяг торгів на якому скоротився майже на

чверть.

Український ринок акцій традиційно вирізняеться висо­кою волатильністю порівняно з іншими країнами, в першу чергу через свою низьку ліквідність. Це призводить до того, що вартість цінних паперів збільшується, як правило, на стадії підйому, коли на ринок виходять великі покупці, і знижується на спаді.

За підсумками діяльності УФБ протягом 9 місяців 2010 року біржовий обсяг торгів склав 7,23 млн. грн. (відповідний показник 2009 року – 19,94 млн. грн.). Зменшення обсягів торгів за 9 місяців 2010 року у порівнянні з відповідним періодом 2009 року обумовлене падінням активності на первинному ринку та ринку корпоративних облігацій [3].

За 9 місяців 2010 року на УФБ відбулося 28 торгівельних сесій (за аналогічний період 2009 року – 22 сесії). Середньомісячний обсяг торгівлі склав 0,8 млн. грн. (відповідний показник 2009 року –2,2 млн. грн.), за торгівельну сесію – 0,26  млн.  грн.    2009  році –0,91 млн. грн.).

Найбільший обсяг торгів був зафіксований на ринку похідних

фінансових інструментів і склав 4,25 млн. гривень, що становить 58,71% від загального обсягу торгівлі за звітний період.

Стосовно проблем розвитку фондового ринку України, переважна їх більшість має організаційних характер. Однією з головних проблем розвитку фондового ринку є недосконалість законодавства у сфері регулювання діяльності на ринку цінних паперів, через що спостерігаються численні порушення прав інвесторів. Законодавча неврегульованість зумовлює низький рівень корпоративного управління в акціонерних товариствах та порушення у сфері реєстрації прав власності [2].

Серед проблем розвитку фондового ринку доцільно зазначити відсутність належної державної підтримки, оскільки роль держави полягає переважно у створенні зайвої регуляторної структури замість необхідного сприяння розвитку інвестиційної складової ринку цінних паерів. Відсутність розвиненої мережі інституційних інвесторів також негативно позначається на розвитку фондового ринку. Недержавні пенсійні фонди, інвестиційні фонди, страхові компанії традиційно є найактивнішими учасниками фондових ринків розвинутих країн. В Україні ці інститути поки ще перебувають на початковому етапі свого розвитку і не мають значних ресурсів для інвестування в цінні папери.

Для вирішення існуючих проблем ДКЦПФ пропонує низку завдань і механізмів їх виконання, розписаних хро­нологічно до 2015 р. Зокрема, заплановані:

         Збільшення капіталізації, ліквідності та прозорості фондового ринку шляхом: суттєвого розширення пропозиції цінних паперів з високими інвестиційними характеристиками; удосконалення засад функціонування боргового рин­ку та запровадження нових видів інсгрументіл; покращення інформаційної прозорості фондового ринку України; сприяння розвитку та становлення потужних національних іиституційпих інвесторів [2].

         Удосконалення ринкової інфраструктури та забезпе­чення її надійного й ефективного функціонування шляхом: консолідації інформаційної та технологічної біржової системи фондового ринку.

         Отже, сучасний стан та структура вітчизняного ринку цінних паперів є наслідком процесів трансформації економічної системи, які відбулись в Україні під впливом внутрішніх факторів та криз на світових фінансових ринках останніми роками.

 

    Список літератури:

1.                 Кубах Т.Г. Сучасні тенденції розвитку ринку цінних паперів України// Фінанси України. -2009. №14. –С. 17-21

2.                 Як виглядатиме фондовий ринок України через 5 років// Правовий тиждень -2010. №45 – С.10

3.                 Підсумки діяльності Української фондової біржі за 9 місяців 2010 року// http://www.ssmsc.gov.ua/