Пюро О.М., Кравчук Т.П.

Буковинська державна фінансова академія, Чернівці

Науковий керівник : Гнідан В.І.

ЗАЛУЧЕННЯ ПРЯМИХ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ ЯК ФАКТОР ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ

 

Сучасний розвиток економіки України тісно пов'язаний з активізацією інвестиційної діяльності, бо саме вона є вирішальною ланкою всієї економічної політики держави, яка забезпечує стабільне економічне зростання країни та її регіонів. Створення сприятливого інвестиційного клімату є одним із основних чинників  поступового виходу України на новий інноваційно-інвестиційний шлях розвитку, підвищення конкурентоспроможності її економіки.

Тому, дослідження механізму залучення іноземних інвестицій в умовах нестабільності та ринкової трансформації є досить актуальним питанням.

Метою статті є аналіз сучасного стану залучення прямих іноземних інвестицій та визначення позитивних чинників, які впливають на інвестиційний процес.

Дослідженням питань залучення прямих іноземних інвестицій та їх ролі в економіці займалось багато вчених і дослідників, як вітчизняних, так і зарубіжних. Серед вітчизняних вчених можна виділити таких науковців як Гаврилюк О.В., Любімов В.І., Олександренко В.І., Шосталь С.О., чиї наукові здобутки мають значне наукове і практичне значення.

Відсутність ресурсного забезпечення фінансування інвестиційних процесів в Україні зумовлює пошук зовнішніх джерел формування інвестиційних ресурсів, якими є кошти іноземних інвесторів, що надходять в Україну як прямі чи портфельні інвестиції [1, 7].

Для ефективного залучення і використання прямих іноземних інвестицій (надалі ПІІ) необхідно організувати інвестиційну діяльність. В основі ефективної організації інвестиційної діяльності лежить раціональна економічна політика, основними формами якої в Україні є: регулювання сфер та об’єктів інвестування; податкове регулювання інвестиційної діяльності; регулювання інвестиційної діяльності шляхом надання фінансової допомоги і проведення відповідної кредитної політики; регулювання участі інвесторів у приватизації; забезпечення захисту інвестицій; регулювання умов здійснення інвестицій за межами держави; регулювання умов залучення внутрішніх заощаджень з боку населення; розробка та реалізація ефективної державної інноваційної політики [2, 3].

Для стимулювання залучення ПІІ та усунення негативних тенденцій в економіці країни необхідно, щоб основні положення законодавчих актів щодо умов іноземного інвестування не тільки відповідали міжнародним нормам, а й виконувались. Зарубіжний інвестор має сприйняти Україну як стабільну і передбачувану країну, а її економіку такою, де макроекономічна стабільність асоціюється не лише з низькими темпами інфляції, а й з послідовним розвитком, включаючи стабільні темпи зростання виробництва, платоспроможний попит, а також економічну структуру, яка постійно модернізується [3, 136].

У 2010 році в економіку України іноземними інвесторами вкладено 5986,0 млн.дол. США прямих інвестицій: із країн ЄС надійшло 4605,8 млн.дол. (76,9% загального обсягу), із країн СНД – 849,2 млн.дол. (14,2%), з інших країн світу – 531,0 млн.дол. (8,9%). У той же час капітал нерезидентів зменшився на 809,7 млн.дол.

Інвестування здійснювалось переважно у вигляді грошових внесків, які становили 5684,8 млн.дол. (95,0% вкладеного обсягу).

Приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни, з урахуванням його переоцінки, утрат, курсової різниці тощо, за 2010 рік становив 4655,0 млн.дол [5].

Зросли обсяги капіталу з Кіпру на 909,3 млн.дол., Російської Федерації – на 836,4 млн.дол., Нідерландів – на 753,3 млн.дол., Франції – на 736,3 млн.дол., Німеччини – на 475,0 млн.дол. і Швеції – на 454,1 млн.дол. Зазначені країни забезпечили майже 90% приросту іноземного капіталу в Україні. За рахунок продажу капіталу нерезидентам інших країн і вилучення інвестицій зменшились обсяги капіталу інвесторів із США на 116,7 млн.дол. та Ізраїлю – на 12,8 млн.дол., капітал інвесторів з Норвегії та Ісландії зменшився на 71,3 млн.дол. та на 29,3 млн.дол. відповідно за рахунок продажу капіталу нерезидентам інших країн [5].

Приріст іноземного капіталу спостерігався на підприємствах, що здійснюють фінансову діяльність, у сумі 2628,5 млн.дол., операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг і надання послуг підприємцям, – 485,6 млн.дол., торгівлю, ремонт автомобілів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, – 447,9 млн.дол., а також на підприємствах промисловості – 766,2 млн.дол.

Рис. 1.1. Прямі іноземні інвестиції в Україну

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в Україну, на 1 січня 2011 року склав 44708,0 млн.дол., що на 11,6% більше обсягів інвестицій на початок 2010 року, та в розрахунку на одну особу становив 978,5 дол.

Інвестиції надійшли зі 125 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає більше 82% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр – 9914,6 млн.дол., Німеччина – 7076,9 млн.дол., Нідерланди – 4707,8 млн.дол., Російська Федерація – 3402,8 млн.дол., Австрія – 2658,2 млн.дол., Франція – 2367,1 млн.дол., Сполучене Королівство – 2298,8 млн.дол., Швеція – 1729,9 млн.дол., Віргінські Острови, Британські – 1460,8 млн.дол. та США – 1192,4 млн.дол [5].

Рис. 1.2. Розподіл прямих інвестицій в Україну за основними країнами-інвесторами

На підприємствах промисловості зосереджено 14042,6 млн.дол. (31,4% загального обсягу прямих інвестицій в Україну), у т.ч. переробної – 12488,1 млн.дол. та добувної – 1207,7 млн.дол. Серед галузей переробної промисловості у металургійне виробництво та виробництво готових металевих виробів внесено 5940,4 млн.дол. прямих інвестицій, у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів – 1858,7 млн.дол., хімічну та нафтохімічну промисловість – 1339,6 млн.дол., машинобудування – 1171,4 млн.дол., виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції – 806,8 млн.дол. У фінансових установах акумульовано 15059,5 млн.дол. (33,7%) прямих інвестицій, на підприємствах торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку – 4764,5 млн.дол. (10,7%), в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям, – 4754,1 млн.дол. (10,6%) [5].

Сума кредитів і позик, отриманих підприємствами України від прямих інвесторів, на 1 січня 2011 року становила 5899,3 млн.дол. Найбільше їх надійшло з Кіпру – 2243,5 млн.дол., Нідерландів – 666,3 млн.дол., Німеччини – 642,3 млн.дол., Сполученого Королівства – 306,2 млн.дол., Австрії – 209,1 млн.дол. та Франції – 179,8 млн.дол.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, ураховуючи позичковий капітал, на 1 січня 2011 року становив 50607,3 млн.дол.

У 2010 році з України в економіку інших країн світу спрямовано 679,5 млн.дол. прямих інвестицій.

Обсяг прямих інвестицій з України в економіку країн світу, з урахуванням його курсової різниці й утрат капіталу, на 1 січня 2011 року становив 6871,1 млн.дол., у т.ч. у країни ЄС – 6523,9 млн.дол. (94,9% загального обсягу), у країни СНД – 246,4 млн.дол. (3,6%), в інші країни світу – 100,8 млн.дол. (1,5%).

Рис. 1.3. Розподіл прямих інвестицій з України за основними країнами інвестування

Прямі інвестиції з України здійснено до 46 країн світу, переважна їхня частка спрямована до Кіпру (92,3%).

Сума кредитів і позик, наданих українськими резидентами підприємствам прямого інвестування, на 1 січня 2011 року становила 130,9 млн.дол.

Загальний обсяг прямих інвестицій в економіку країн світу, враховуючи позичковий капітал, становив 7002,0 млн.дол. США [5].

Рис. 1.4. Прямі інвестиції з України

З метою створення додаткових дієвих стимулів для розширення інвестиційної діяльності, вирішення питань макроекономічної стабілізації і трансформації економіки, поліпшення інвестиційного клімату, необхідно розв’язати ряд проблем:

1) створення умов для переходу до інвестиційно-інноваційної моделі розвитку економіки, стимулювання залучення приватних інвестицій, удосконалення законодавства, що регулює інвестиційну діяльність, зняття перешкод в інвестуванні;

2) розбудови системи державного інвестування, реалізації національних проектів;

3) розвитку інвестиційного ринку та інвестиційної інфраструктури;

4) забезпечення розвитку ринку цінних паперів;

5) забезпечення підвищення ефективності та посилення прозорості функціонування механізмів державно-приватного партнерства (концесії, спільна діяльність, угоди про розподіл продукції тощо);

6) налагодження на державних підприємствах (крім казенних) внутрішньогосподарських відносин, які сприятимуть створенню різноманітних організаційних форм господарювання ринкового типу та залученню недержавних інвестицій [4, 121].

Заходами поліпшення інвестиційного клімату в Україні є:

- розробка чіткої, обґрунтованої державної стратегії залучення інвестицій;

- проведення структурної перебудови економіки;

- забезпечення стабільності законодавства у інвестуванні та оподатковуванні;

- забезпечення зваженої політики уряду і НБУ в грошово-кредитній сфері;

- забезпечення гарантій збереження права власності на об’єкти інвестування;

- створення прозорих і справедливих умов легалізації тіньових капіталів;

- зменшення втручання держави в діяльність суб’єктів підприємництва;

- створення простих і прозорих механізмів реєстрації підприємств;

- стимулювання розвитку інститутів сучасної ринкової інфраструктури;

- усунення перешкод для репатріації прибутку іноземних інвесторів;

- проведення адміністративної реформи [2, 5].

Вищезазначені заходи, звісно ж, не вирішують усіх проблем із залучення інвестицій в економіку країни, але їх можна розглядати як основні напрямки у сфері вдосконалення інвестиційного процесу.

Таким чином, в умовах нестабільності економіки України, саме іноземні інвестиції постають тим ресурсом, який у всякому разі в найближчій перспективі, може найбільш вагомо сприяти підвищенню ефективності функціонування українських підприємств, а відтак і розвиткові соціально-економічного стану держави. Формуванню сприятливого інвестиційного клімату в Україні мають сприяти масштабні комплексні заходи щодо поліпшення умов діяльності інвесторів та реалізації інвестиційних проектів. Збільшення обсягу іноземних інвестицій в економіку України забезпечить пришвидшення соціально-економічного розвитку регіонів та пріоритетних галузей виробництва.

 

Література:

1. Гаврилюк О.В. Інвестиційний імідж та інвестиційна привабливість України / О.В. Гаврилюк // Фінанси України. – 2010. - №3. – С. 7-9.

2. Любімов В.І. Шляхи удосконалення організаційно-економічного механізму залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України / В.І. Любімов // Інвестиції: практика та досвід. – 2009.- №15. – С. 2-5.

3. Олександренко В.І. Оцінювання впливу прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток регіону / В.І. Олександренко // Держава та регіони. – 2009. - №4. – С. 134-142.

4. Шосталь С.О. Активізація інвестиційного процесу в Україні: проблеми і шляхи розв’язання / С.О. Шосталь // Економіка та держава. – 2010. - №3. – С. 119-122.

5. http://www.ukrstat.gov.ua Державний комітет статистики України.