Загребельна К.О.

Науковий керівник: Плахтій Т.Ф.

вінницький національний аграрний університет

 

Облікове відображення переоцінки нематеріальних активів

У сучасних умовах господарювання сільськогосподарських підприємств для успішного функціонування потрібна достовірна інформація про його діяльність, про яку можна дізнатися через дані обліку. Організація обліку на підприємстві здійснюється відповідно до Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» , Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, Плану рахунків, облікової політики підприємства та інших документів.

Розвиток науки та техніки зумовив виникнення в обліку особливого об’єкта обліку – нематеріальні активи, що не мають матеріальної форми.

Нематеріальний актив – не монетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований (відокремлений від підприємства) та утримується підприємством з  метою використання протягом періоду більше одного року (або операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надаванні в оренду третім особам [2].

Група нематеріальних активів - сукупність однотипних за призначенням та умовами використання нематеріальних активів. Якщо окремий об’єкт нематеріальних активів у складі групи переоцінених об’єктів нематеріальних активів не можна переоцінити, такий об’єкт відображається за його первісною вартістю, сумою накопиченої амортизації та накопичених втрат від зменшення його корисності [1].

Переоцінка нематеріальних активів регулюється П(С)БО 8 «Нематеріальні активи», від 20.10.1999 року №246 та Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку нематеріальних активів 16.10.2009 року №1327.

Переоцінка нематеріальних активів не є обов’язковим заходом і здійснюється вона тільки тими підприємствами, які бажають показати своїм партнерам, кредиторам й інвесторам реальний стан нематеріальних активів підприємства.

Підприємство може здійснювати переоцінку за справедливою вартістю на дату балансу тих нематеріальних активів щодо яких існує активний ринок.

Активний ринок – ринок, якому притаманні такі умови:

-            предмети, що продаються та купуються на цьому ринку, є однорідними;

-            у будь-який час можна знайти зацікавлених продавців і покупців;

-            інформація про ринкові ціни є загальнодоступною.

Переоцінка об’єктів нематеріальних активів тієї групи, об’єкти якої були переоцінені, надалі має проводитися так регулярно, щоб було забезпечено визначення їх залишкової вартості на дату балансу, яка б суттєво не відрізнялась від їх справедливої вартості.

Основні правила переоцінки: у разі переоцінки окремого об’єкта нематеріальних активів слід переоцінювати всі інші активи групи, до якої належить даний об’єкт (за виключенням тих щодо яких не існує активного ринку); якщо проведена переоцінка об’єктів групи нематеріальних активів, то надалі вони підлягають переоцінці з періодичністю, яка залежить від того наскільки суттєво відрізняється залишкова вартість активу від його справедливої вартості.

Для здійснення переоцінки визначається індекс переоцінки (Іп) за формулою: Іп = Справедлива вартість нематеріального активу / Залишкова вартість нематеріального активу.

 Тоді переоцінена вартість нематеріального активу дорівнюватиме: Переоцінена первісна вартість нематеріального активу = Первісна вартість нематеріального активу х Іп.

 

Переоцінена сума зносу: Переоцінений знос нематеріального активу = Нарахований знос х Іп.

У випадку, якщо залишкова вартість об’єкта нематеріальних активів дорівнює нулю, то:

 

 

 

 


                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1.Відображення переоцінки нематеріальних активів в обліку згідно з П(С)БО 8 «Нематеріальні активи»

- переоцінена залишкова вартість об’єкта дорівнює його справедливій вартості;

- переоцінена первісна вартість визначається додаванням справедливої вартості  активу до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу [2] .

Схема відображення переоцінки нематеріальних активів в обліку наведена на рис.1.

Отже, при використанні нематеріальних активів, через певний час проводиться їх переоцінка у формі дооцінки та уцінки, в разі якщо балансова вартість активу відповідно перевищує або нижча від справедливої (ринкової) вартості. Для проведення дооцінки або уцінки необхідно використовувати певні правила, які визначаються нормативно – правовою базою України.

 

Список використаної літератури:

1.      Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку нематеріальних активів від 16.10.2009 року №1327.

2.      Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи» від 20.10.1999 року №246.

3.      Прокопенко В. Супертаблиця. Частина 11. Переоцінка нематеріальних активів у бухобліку / В. Прокопенко // Все про бухгалтерський облік. - 2010. - № 104. - C. 31-34.