Бондаренко А.

Науковий керівник:

Любар О.О.

Вінницький національний аграрний університет

 

Облікові аспекти закупівлі сільськогосподарської продукції

Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «За­паси» готовою вважається продукція, яка виготовлена на підприємстві, при­значена для продажу і відповідає технічним і якісним характеристикам, які передбачені договором або іншим нормативно-правовим актом.

Підприємства реалізують свою продукцію покупцям на підставі укладених договорів (угод). Синтетичний облік наявності і руху готової продукції за фактичною собівартістю ведеться на активному рахунку 27 «Про­дукція сільськогосподарського призначення».Оприбуткування випущеної  продукції відображається по дебету рахунка 27 «Продукція сільськогосподарського призначення» і кредиту рахунка 23«Виробництво». Аналітичний облік сільськогосподарської продукції ведеться за видами продукції (номенклатурою).

Відпуск готової продукції покупцям оформляється наклад­ною на від­пуск товарно-матеріальних цінностей (ф. № М-20), яка є підставою для спи­сання готової продукції підприємством-виробником, що здійснило її від­пуск, для оприбуткування її підприємством-одержувачем та  дозволена на вивезення її з території підприємства-постачальника. Накладна повинна мі­стити в собі наступні реквізити (рис. 1).

Ціни на готову сільськогосподарську продукцію формуються за рахунок цін активного ринку, на якому підприємство передбачає реалізувати свою продукцію.

Для визначення справедливої вартості можна використовувати: самостійно зібрану інформацію про ціни на ринку, інформацію організованих оптових ринків, рекламні проспекти виробників сільськогосподарської про­дукції.

НАКЛАДНА

Назва продукції

Номенклатурний номер

Одиниця виміру

Кількість продукції

Ціна кожного виду і сорту продукції

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                                                          

Рис.1. основні показники накладної

Крім того, інформацію можна отримувати з органів державного управління, включаючи:

-         Середньозважені біржові ціни на сільськогосподарську продук­цію, які склалися на акредитивних товарних біржах та аграрній біржі.

-         Дані цінового моніторингу Мінагрополітики за окремими категорі­ями цін та окремими регіонами.

-         Інформацію управлінь агропромислового розвитку райдержадмініс­трацій.

За відсутності активного ринку справедлива вартість визначається:

-         За останньою ринковою ціною операцій із такими активами.

-         Ринковими цінами на подібні активи, відкорегованими з урахуван­ням індивідуальних характеристик, особливостей або ступеня завершеності біологічних перетворень активу, для якого визначається справедлива вартість.

Якщо готова продукція купується за кошти видані під звіт на закупівлю готової сільськогосподарської продукції дозволяється на строк не більше 10 документами установлено в розмірі 10 000 грн. (п. 1 постанови Прав­ління НБУ робочих днів від дня її видачі, включаючи день отримання (п. 2.11 По­ложення, затвердженого НБУ від 15.12.04 р. № 637) [2].

Граничну суму для здійснення готівкових розрахунків між підприємст­вами (підприємцями) протягом одного робочого дня за одним або кількома платіжними від 09.02.05 р. № 32). При цьому кількість таких підприємств (підприємців) не обмежується [3].

Для оприбуткування готової сільськогосподарської продукції оформ­люють прибутковий ордер за типовою формою № М-4, затвердженою нака­зом Мінстату від 21.06.96 р. № 193. Цей документ складається в одному при­мірнику у день надходження запасів на склад. Оприбуткування може також здійснюватися шляхом проставлення штампа «Оприбутковано» на супровід­них документах постачальників.

Якщо під час приймання продукції від постачальників виявлено кількі­сні та якісні розбіжності з даними супровідних документів або запаси надій­шли без цих документів, приймальна комісія за обов’язкової участі матеріа­льно відповідальної особи та представника відправника складає у двох при­мірниках акт про приймання матеріалів типової форми № М-7, затвердженої Наказом №193 [1].

Відобразимо господарські операції на рахунках бухгалтерського обліку на основі табл.1.

Таблиця 1

Господарські операції з обліку сільськогосподарської продукції

з/п

Зміст операції

Кореспон­дуючі раху­нки

Сума,

грн.

Дебет

Кредит

1

Оприбутковано ячмінь, придбаний для посіву

208

631

20000

2

Оприбуткування надлишків сільськогоспо­дарської продукції виявленої під час інвента­ризації

27

719

3500

3

Використано сільськогосподарську продукцію на біологічні перетворення

23

27

5000

4

Видано сільськогосподарську продукцію в рахунок оплати праці

901

27

900

5

Списана сільськогосподарська продукція, яка оцінюється за цінами реалізації

30

701

1100

6

Списання сільськогосподарської продукції за справедливою вартістю знищеною в результаті стихійного лиха

991

27

3400

7

Передача сільськогосподарської продукції однією матеріальною особою іншій

27

27

1850

Отже, діяльність сільськогосподарського підприємства полягає в тому, щоб забезпечити товаровиробників продукцією власного виробництва та на основі доходів, отриманих від  діяльності придбати насіння для майбутнього вирощування використовуючи при цьому необхідні документи, які підтверджують оприбуткування, реалізацію та інвентаризацію сільськогосподарської продукції.

 

Список використаної літератури

1.     Войтенко Т. Нюанси обліку в роздріб / Т.Войтенко // Податки та бухгалтерський облік. - 2010 р. -№80. - С.6-13.

2.     Лашко І. Облік сільсьгосппродукції врожаю поточного року / І. Лашко // Баланс - Агро. - 2010 р. - №14.- С.24-27.

3.     Тучак О. Закупівля сільськогосподарської продукції: облікові ас­пект / О.Тучак // Баланс - Агро. -  2010 р. - №23. - С.18-27.