Павлюк Т.І., Перегінська С.В.

Науковий керівник: Богач Б.М.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

Розкрито роль аналізу основних засобів; чинники, які впливають на рівень їх використання, показники та напрями підвищення їхньої ефективності.

 

Ключові слова: основні засоби, фондовіддача, фондомісткість, фондоозброєність, рентабельність, продуктивність праці, інтенсифікація та екстенсифікація.

 

Постановка проблеми. Підвищення ефективності суспільного виробництва є головним стимулюючим фактором економічного розвитку України. Проблема ефективності використання основних засобів і потужностей підприємств посідає центральне місце в України. Від її вирішення залежить місце підприємства в промисловому виробництві, його фінансовий стан, конкурентоспроможність на ринку [3].

Аналіз публікацій та досліджень. Значний внесок у розробку теоретичних основ і практичних проблем ефективного використання основних засобів підприємств у своїх дослідженнях зробили такі українські економісти як Бова Т.В, Івануса А., Коваль О.М., Кузьмін О.Є., Крічка Н.М.,         Мазуревич І.О., Романів С.А., Поддєрьогін А.М., Череп А.В. та інші.

Метою даного дослідження є перегляд і обґрунтування системи показників ефективності використання основних засобів з урахуванням ринкових умов господарювання.

Виклад основного матеріалу. У всіх наукових працях з основ економічної теорії ми зустрічаємо визначення, що ефективність в широкому розумінні це відношення результатів до затрат. У практичній діяльності підприємств результати і затрати постійно змінюються, тому динаміка їх співвідношення є особливо важливою складовою економічного дослідження. Будь-яке підприємство, незалежно від форми створення й виду діяльності, повинно постійно розглядати рух своїх основних засобів, їх склад та стан, ефективність використання, шукати шляхи та резерви підвищення ефективності їх використання, а крім того вчасно виявляти та скориговувати негативні відхилення, які в подальшому можуть спричинити серйозні наслідки для успішної діяльності підприємства.

Аналіз економічної літератури засвідчив, що сучасні підходи до оцінювання ефективності використання основних засобів досить різноманітні. Ряд науковців виокремлюють показники ефективності використання основних засобів такі як часткові та загальні. А.М. Поддєрьогін поділяє їх на три групи:

1. Показники забезпечення підприємства основними засобами, до яких належать фондомісткість, фондоозброєність, коефіцієнт реальної вартості основних засобів.

2. Показники стану основних засобів. До даної групи відносять коефіцієнти зносу, придатності, оновлення, вибуття та приросту.

3. Показники ефективності використання основних засобів, до яких належить фондовіддача, рентабельність основних засобів [8].

Однією з головних ознак підвищення рівня ефективного використання основних засобів підприємства є збільшення обсягів виробництва продукції.

Проте, обсяги виробництва продукції за наявної та незмінної кількості обладнання залежать від ефективності використання фонду робочого часу протягом зміни, доби, місяця тощо (екстенсивності використання) та від повноти використання можливостей обладнання з погляду його часової, добової, місячної виробничих потужностей (інтенсивності використання).

Таким чином, інтенсифікація та екстенсифікація використання наявного обладнання дає змогу без значних витрат посприяти підвищенню ефективності використання основних засобів та збільшенню виробництва продукції.

Виділяють два основних напрями підвищення ефективності використання основних засобів як: інтенсивні та екстенсивні.

До інтенсивних напрямів відносять:

1) механізація та автоматизація виробництва;

2) технічне переозброєння та модернізація підприємства;

3) удосконалення технологічних процесів;

4) скорочення тривалості операційного циклу виробництва;

5) застосування прогресивних форм організації та управління виробництвом;

6) підвищення освітньо-кваліфікаційного рівня промислово-виробничого персоналу [2; 10].

Екстенсивні напрями підвищення використання основних засобів такі:

1) скорочення простоїв обладнання внаслідок своєчасного забезпечення сировиною, матеріалами, напівфабрикатами тощо, підвищення якості ремонтів та обслуговування обладнання;

2) збільшення кількості машино-змін роботи обладнання, зменшення кількості непрацюючого устаткування ;

3) введення додаткового обладнання [2; 10].

На сьогоднішній день основним критерієм ефективності використання основних засобів є отримання максимального результату при оптимальних затратах. Вибір критерію оптимальності ґрунтується на широкому впровадженні в практику господарювання більшості вітчизняних підприємств економетричних моделей оптимізації складу і структури витрат ресурсів.

Головними принципами при цьому виступають:

− принцип відповідності полягає в забезпечені взаємозв'язку між критеріями та системою показників ефективності використання основних засобів;

принцип плановості, який полягає в тому, що кожне підприємство повинно враховувати і планувати показники ефективності використання основних засобів з метою досягнення його стратегічних і поточних цілей;

принцип єдності відображає взаємоузгодженість між загальними і частковими показниками ефективності використання основних засобів;

− принцип зацікавленості полягає в стимулюванні до покращення ефективності використання факторів виробництва з метою пошуку і забезпечення резервів економічного і соціального розвитку підприємства [7].

Розвиток ринкових відносин в Україні підвищує рівень відповідальності суб'єктів господарювання за результатами своєї діяльності, які значною мірою залежать від забезпечення основними засобами, їх технічного стану та ефективності використання.

Роль основних засобів у процесі виробництва, особливості їх відтворення в умовах ринкової економіки зумовлює особливі вимоги до інформації про наявність, рух, стан і використання основних засобів. Ринкова система управління потребує більш оперативної та комплексної інформації щодо основних засобів. Практика підприємств свідчить, що облік основних засобів ще більше ускладнився. Існує ряд проблем, які негативно впливають на процес управління виробництвом і знижують ефективність використання основних засобів. Україна має великий економічний потенціал, ефективність її господарства залежить від того, як використовується цей потенціал, зокрема основні виробничі засоби [5].

Визначаючи економічну ефективність використання основних засобів, використовують систему натуральних і вартісних показників, а також співвідносні оцінки темпів зростання випуску продукції і темпів зростання обсягу; фондоозброєності праці та її продуктивності. Для узагальнюючої характеристики ефективності використання основних засобів служать показники фондовіддача, фондомісткість, рентабельність. У процесі дослідження вивчається динаміка перерахованих показників, проводиться порівняльний аналіз за різними напрямами, визначаються фактори зміни їх величини.

Аналіз наявності і стану основних засобів підприємства дає можливість розраховувати показники та шляхи підвищення ефективності їхнього використання, прогнозувати необхідність залучення коштів для придбання нових основних засобів у зв’язку з фізичним зношенням наявних [5].

Завданнями аналізу використання основних засобів на підприємствах є: установлення рівня ефективності застосування засобів праці, характеристика екстенсивності та інтенсивності роботи найважливіших груп устаткування; визначення показників використання виробничої потужності й основних засобів, а також факторів, що впливають на них; оцінка забезпеченості основними засобами підприємств, складу та структури основних засобів, ступеня їх оновлення та вибуття, технічного стану; виявлення резервів підвищення фондовіддачі, поліпшення використання техніки; визначення шляхів зниження витрат на утримання та експлуатацію машин і механізмів; оцінка виявлених резервів, розробка заходів щодо поліпшення використання активної частини [6].

На нашу думку, поряд з технічними і організаційними факторами важливу роль в підвищенні ефективності використання основних засобів повинні відігравати фактори матеріального стимулювання працівників підприємств. Мова йде про те, що менеджмент підприємств має розробляти і постійно удосконалювати механізми матеріального стимулювання робітників, інженерів та інших працівників, діяльність яких сприяє виявленню та організації використання резервів підвищення ефективності основних засобів.

Висновки. Таким чином, щоб використання основних засобів було справді економічно вигідним та ефективним, необхідно не тільки стежити за його технічним станом, а й залучати фахівців при проведенні складних ремонтів; вивчати ринки виробництва; залучати спеціалістів маркетингового відділу; підвищувати рівень спеціалізації виробництва; застосовувати передові технології; усувати простої; модернізувати устаткування; поліпшувати склад, структуру й стан основних засобів підприємства; удосконалювати планування, управління й організацію праці та виробництва; знижувати фондомісткість; підвищувати фондовіддачу та продуктивність праці на підприємстві; підвищувати якості ремонтів; вивчати кон’юнктуру ринку збуту, стежити за змінами на валютному ринку, а також у разі потреби застосовувати орендоване устаткування з метою підвищення ефективності виробництва. Вирішення проблеми підвищення ефективності це одне з основних завдань діяльності підприємств, від результату якого залежить фінансовий стан та конкурентоспроможність підприємства. Підвищення ефективності вико­ристання основних засобів є одним із головних чинників майбутнього ефективного функціонування підприємства в цілому.

Література:

1.                                                           Грабовецький Б.Є.Економічний аналіз: Навч. посіб. ⁄ Б. Є. Грабовський – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 256 с.

2.                                                           Череп А.В. Економічний аналіз: Навч. посіб. ⁄ А.В. Череп – К.: Кондор, 2005. – 160 с.

3.                                                           Бова Т.В. Підвищення ефективності використання основних засобів підприємства ∕ Т.В. Бова ∕∕ Економіка. – 2010 – № 9. – С. 15-21.

4.     Городня Т.А. Обґрунтування стратегії підвищення ефективності відтворення та використання основних виробничих засобів підприємства ∕ Т.А. Городня // Науковий вісник НЛТУ. – 2009. – №18. – С. 287-290.

5.                                                           Коваль О.М. Аналіз ефективності використання основних засобів та резерви їх підвищення ∕ О.М. Коваль ∕∕ Економіка. – 2010. – №5. – С. 102-109.

6.     Кузьмін О.Є. Економічна ефективність використання основних засобів підприємства ∕ О.Є Кузьмін ∕∕ Вид-во НУ «Львівська політехніка». – 2010. – №3 – С. 98-104.

7.     Крічка Н.М. Методика та організація обліку і аналізу основних засобів ∕ Н.М. Крічка ∕∕ Економіка та держава. – 2009. – №6. – С. 73-75.

8.     Мазуревич І.О. Оцінка ефективності використання основних засобів на підприємстві. ∕ І.О. Мазуревич ∕∕ Формування ринкових відносин в Україні. – 2009. – №2. – С. 91-93.

9.     Романів С., Івануса А. Методичні особливості аналізу використання основних засобів на підприємстві ∕ С. Романів, А. Івануса // Економічний аналіз. – 2010. – №2(18). – С. 279-281.

10. Череп А.В. Ефективність використання основних фондів підприємства ∕ А.В. Череп ∕∕ Держава та регіони. – 2009. – №6. – С. 221-215.