Экономические науки/7.Учет и аудит.

Копняк Н.І., Боднар О., Кайнар О.,

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Бюджетне планування як елемент внутрішньогосподарського контролю

 

В умовах нестабільності зовнішнього економічного середовища, невизначеності умов господарювання ефективність роботи будь-якого підприємства в основному залежить від стану внутрішнього планування. Чим вищий рівень невизначеності, що породжується мінливістю зовнішнього середовища, тим більше значення набуває бюджетне планування.

Аналіз останніх досліджень вітчизняних науковців М.Я. Дем'яненка, Г.Г. Кірейцева, О.Є. Ґудзь, П.А. Стецюка, Л.Д. Тулуша свід­чить, що питання організації й методики вну­трішньогосподарського контролю, а також розкриття сутності його елементів є досить актуальним. Що ж стосується бюджетного планування, то його місце в системі контролю підприємс­тва потребує подальшого дослідження.  І тому метою статті є розкрити сутність бюджету­вання як елемента системи внутрішньогос­подарського контролю підприємства.

У сучасних умовах планування має стати центральною ланкою управління. Це пов’язано з тим, що в умовах ринку виходити на нього з власною продукцією без заздалегідь розробленого плану безперспективно. На основі планів керівництво вищого рівня інформує керівників нижчих рівнів про свої наміри з метою доведення до кожного завдань та координації діяльності при його здійсненні. Однак інформація має надходити на різні рівні управління не лише в готових планах, а що надзвичайно важливо, ще в процес їх підготовки [1, с.434].

Бюджетне планування являє собою науково обґрунтований процес визначення джерел формування і напрямків використання бюджетних коштів підприємства для забезпечення пропорційного й динамічного соціально-економічного його розвитку в цілому.

Організація бюджетування - це переду­мови його впровадження (аналіз організа­ційної структури підприємства, розробка нормативів витрачання і внутрішніх станда­ртів, підготовка керівників підприємства та структурних підрозділів, розробка системи відповідальності персоналу, визначення пе­реліку бюджетів для підприємства і струк­турних підрозділів, розробка форм бюдже­тів, впровадження автоматизованого про­грамного забезпечення, створення інформа­ційної бази бюджетування) [2, с.8].

Бюджетування у діяльності підприємства є не лише функцією управління, а й одним з елементів системи внутрішньогосподарського контролю. Мета бюджетного планування полягає в розробці планових документів, які встановлюють набір показників до виконання з метою подальшого контролю їх досягнення, адже спочатку відбувається планування певних цілей, завдань, показників, а вже потім порівняння їх із реальними даними і контролювання їх виконання.

Як один з важливих інструментів організації управління еко­номікою бюджетне планування створює передумови для повного і своєчасного забезпечення фінансовими ресурсами соціально-еко­номічного розвитку суспільства. Процес бюджетного планування пе­редбачає застосування планових показників, що характеризують роз­виток економіки у майбутньому: економічних нормативів, які визначають взаємовідносини з бюджетною системою, та лімітів, що відображають об´єктивно існуючу обмеженість ресурсів , на яку може розраховувати суспільство у плановому періоді.

Бю­джетне планування сприяє контролюванню результатів, оскільки саме результати діяль­ності суб'єкта господарювання характеризують досягнуті ним показники.

Внутрішньогосподарський контроль - це контроль, який здійснюється висококваліфі­кованими працівниками підприємства з ме­тою порівнянності реальних результатів із запланованими. Система внутрішньогоспо­дарського контролю функціонує як сукуп­ність взаємозв'язаних елементів, що спрямовані на досягнення запланованих цілей.

Будь-який бюджет виконуватиме стимулюючу роль у діяльності підприємства лише тоді, коли він спрямований на конт­роль заданих параметрів. Сам по собі бю­джет не даватиме можливості аналізувати та контролювати заплановані параметри. Тому основним документом, який забезпечить ко­нтроль за виконанням планових показників, є «Звіт про виконання бюджету». Звіт може включати показники самого бюджету, фактичні дані, відхилення в абсолютних показ­никах (грн., ц, т, кг тощо), а також і відносні характеристики (відсотки, коефіцієнти) [3, с.56].

Отже, бюджетне планування як елемент внутрішньогосподарського контролю має попередній, поточний та наступний характер, та сприяє ефективності прийняття управлінських рішень. 

 

Література:

1.     Нападовська Л.В. Управлінський облік: підручник для студентів вищих навчальних закладів.  – К.: Книга, 2008. – 544 с.

2.     Сліпачук О. Процес бюджетного планування на підприємстві / Справочник экономиста. – 2009. - №9. – С. 7-12

3.     Подолянчук О.А. Бюджетування як елемент внутрішнього контролю / Економіка АПК. – 2011. - №3. – С. 55-58