Економічні науки/7. Облік і аудит

 

Кудровська О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Напрямки організації обліку і контролю зобов‘язань на підприємствах України

 

В процесі проведення господарської діяльності підприємств України активізуються їх економічні відносини з іншими суб’єктами ринку, що зумовлює виникнення відповідних зобов’язань. Як джерела формування та фінансування активів, зобов‘язання виконують важливу роль у господарській діяльності підприємств. Зобов’язання здійснюють істотний вплив на фінансову стійкість та платоспроможність підприємства, і у зв‘язку з цим, потребують ефективного управління, зокрема контролю [1].

Проблемам обліку, контролю та аналізу зобов’язань  підприємств присвячені наукові праці провідних вчених-економістів, а саме: Х. Андерсона, Ф.Ф. Бутинеця, С.Ф. Голова, В.Г. Гетьмана, А.М. Герасимовича, І.П. Житної, З.В. Задорожного, Л.М. Кіндрацької, Ю.А. Кузьмінського, Я.Д. Крупки, Є.В. Мниха, М.С. Пушкаря, В.С. Рудницького, В.В. Сопка, Н.М. Ткаченко, І.Д. Фаріона та інших.

Але окремі проблеми контролю зобов’язань підприємств, зокрема його методики та організації відповідно до нових ринкових вимог, потребують додаткових досліджень.

Метою цього дослідження є розробка рекомендацій і пропозицій для вдосконалення організації контролю зобов’язань підприємства відповідно до сучасних ринкових вимог управління.

З цією метою доцільно проводити класифікацію зобов’язань на основі таких ознак: мета їх залучення; форма залучення; вид діяльності; участь в інвестиційній чи поточній діяльності; вид кредитора; місце виникнення; характер виникнення; вартість; виконання умов погашення; відповідність критеріям визнання; термін погашення тощо.

До критеріїв визнання зобов’язань доцільно включити такі: заборгованість виникла внаслідок минулих подій; її суб’єкти ідентифіковано; реально існує на даний час; обов‘язковість її погашення; визначений термін виконання; визнання підприємством, яке має обов’язок її погашення; її погашення призведе до вибуття з підприємства ресурсів, які втілюють у собі економічні вигоди; її оцінка достовірно визначена.

У процесі здійснення фінансового контролю зобов‘язань підприємства потрібно застосовувати відповідні аналітичні прийоми, зокрема доцільно проводити: аналіз структури та динаміки зобов’язань підприємства; оцінку оборотності кредиторської заборгованості; визначення ролі зобов’язань у формуванні капіталу підприємства; оцінку фінансової стійкості підприємства на основі аналізу структури власного капіталу і зобов’язань; аналіз фінансової рівноваги між активами підприємства і джерелами їх утворення; оцінку впливу поточних зобов’язань на величину показників ліквідності.

Для отримання інформації щодо структури зобов’язань та оцінки їх впливу на фінансовий стан підприємства до складу власного капіталу необхідно зараховувати, крім власного, і капітал, який прирівнюється до власного, а до позикового – зобов’язання і пасиви, які прирівняні до зобов’язань. Це дозволить усунути неоднозначність при трактуванні понять “позиковий капітал”, “позикові засоби”.

Застосування контролю в оперативному управлінні зобов'язаннями підприємства передбачає дві взаємопов'язані стадій контрольно-аналітичного процесу: попередній аналіз та контроль конкретної операції, результатом якої є створення відповідного зобов'язання; оперативний аналіз та контроль руху зобов'язань як результат здійснення господарських операцій протягом оперативного періоду.

На першій стадії контрольно-аналітичного циклу здійснюється визначення законності і доцільності проведення операції, а також оцінка її майбутніх економічних наслідків.

На другій стадії оперативного аналізу і контролю зобов'язань підприємства створюється інформаційне забезпечення системи управління протягом всього операційного циклу.

Одним із завдань оперативного аналізу і контролю зобов‘язань підприємства є забезпечення постійного надходження у систему управління інформації про змін складу і структури зобов'язань внаслідок здійснення операцій з залучення коштів та відшкодування боргів.

Попередній аналіз направлено на оцінку очікуваних економічних результатів здійснення операції, зокрема: визначення вартості залученого капіталу; обґрунтування вибору джерел фінансування; оцінку економічних результатів створення додаткових зобов'язань; розрахунок і обґрунтування доцільності очікуваних змін фінансового стану у результаті зміни структури зобов'язань; визначення очікуваних величин доходу і витрат за цією операцією і розрахунок впливу показників на фінансові результати діяльності підприємства.

Попередній контроль зобов'язань ґрунтується на даних попереднього аналізу і спрямовується на запобігання прийняттю рішень, що суперечать чинному законодавству чи реалізація яких призведе до негативних економічних наслідків. На стадії попереднього контролю перевіряють доцільність кожної операції, її відповідність стратегічним напрямам розвитку підприємства, вимогам чинного законодавства та інших нормативних документів, які регулюють фінансово-господарську діяльність суб'єктів господарювання.

Таким чином, у результаті дослідження окреслено основні перспективні напрямки організації обліку, контролю і аналізу зобов‘язань підприємств України в умовах розвитку ринкових відношень.

Література:

1. Аналіз і контроль в системі управління капіталом підприємства / Мних Є.В., Бутко А.Д., Большакова О.Ю. та ін.; За ред. Є.В. Мниха. – К.: КНЕУ, 2005. – 232 с.