К.е.н. Мехеда Н. Г., Бакашев Ш.Б.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького, Україна

ЗНАЧЕННЯ ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ ЯК РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ

 

В міру розвитку  ринкових відносин  зростає значення оцінки земель як ресурсного потенціалу і просторової бази існування людини, а також оцінки ринкової вартості земельних ділянок.

Земельна реформа - це фундаментальна і базова складова економічних перетворень, що відбуваються у нашій країні. Практичне здійснення її – є впровадження різних форм власності на землю з метою формування ринку землі, якому потрібен чіткий економічний механізм регулювання земельних відносин, необхідним та обов’язковим елементом якого є оцінка землі.

Відповідно до статі 196 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок - є складовою частиною державного земельного кадастру. Отже її слід розглядати як врегульований нормами чинного земельного законодавства України окремий вид земельно-кадастрової діяльності, спрямованої на одержання, поширення і використання інформації, необхідної для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва та згідно із законом розміру державного мита щодо відчуження, обміну і страхуванню земельних ділянок, що належать до державної, комунальної чи приватної власності; а також застави; визначення вартості земельних ділянок, які належать до державної або комунальної власності, у разі коли вони вносяться до статутного фонду господарського товариства; визначення вартості земельних ділянок при реорганізації, банкрутстві або ліквідації господарського товариства або підприємства яке є власником земельної ділянки з часткою державного або комунального майна; відображення вартості земельних ділянок у бухгалтерському обліку, визначення збитків чи розміру відшкодування втрат за використання земельних ділянок у випадках, встановлених законом або договором; економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; ринкової вартості земельних ділянок при укладанні цивільно-правових угод.

Методологія оцінки базується на врахуванні особливостей природного й економічного характеру земельних ділянок для визначення рентної складової з наступних напрямків використання земельного фонду: землі, як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві; землі, як просторового операційного базису; засобу виробництва як компонента природного середовища та нерухомості в добувній промисловості; операційного базису і нерухомості у містобудуванні, промисловості, транспортній галузі; компонента природного середовища в галузях, пов’язаних з охороною довкілля та здоров’я людини.

Точність визначення вартості землі є критичним елементом ефективної системи оподаткування. Вона - одна з умов правильності оцінки вартості освоєних земельних ділянок і гарантує, що кожний землевласник та землекористувач сплатить свою справедливу частку податку. Об’єктивна оцінка землі забезпечує правильність прийняття рішень у галузі землекористування не тільки в державному, але й у приватному секторі.

Грошова оцінка земельних ділянок поділяється на два види: нормативну й експертну. Критерії такого поділу - призначення грошової оцінки та методика її проведення.

Нормативну грошову оцінку використовують для визначення розміру земельного податку та орендної плати, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Потреба в нормативній оцінці виникає, коли необхідно одночасно оцінити велику кількість земельних ділянок або територію міста у цілому. Вона більш стабільна, і базується на узагальнених даних, що відображають потенційну вартість землі. Здійснення та використання грошової оцінки земель є підґрунтям ринкових відносин в будь-якій економічно розвинутій країні.

Основна мета, яка лежить в основі грошової оцінки земель - створення умов для економічного регулювання земельних відносин при передачі земель у власність, у спадщину, під заставу, при даруванні, купівлі-продажу земельної ділянки та права оренди, ціноутворенні, обліку сукупної вартості основних засобів виробництва, визначенні розмірів внеску до статутних фондів колективних сільськогосподарських підприємств, спільних підприємств, акціонерних товариств, об’єднань, кооперативів.

Грошова оцінка земель є економічним механізмом земельних відносин, приватизації земельних ділянок, земельне – іпотечного кредитування, оподаткування та становлення ринку землі. Отже важливість проведення робіт з грошової оцінки земель за останній час зростає, а сфери її застосування розширюються.

Правовою основою виконання робіт з грошової оцінки земель населених пунктів є Закон України від 19 вересня 1996 року „Про внесення змін і доповнень до Закону України „Про плату за землю ” і Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджений сумісним наказом Держкомзему України, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української Академії аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11.

Згідно з ст.36 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Відповідно до земельного законодавства України плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Об’єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб’єктом або платником є власник землі і землекористувач, у тому числі і орендар.

Згідно з статтями 6 і 7 Закону України від 19 вересня 1996 року „Про внесення змін і доповнень до Закону України „Про плату за землю” встановлено, що ставки земельного податку з одного гектара земель встановлюються у відсотках від їх грошової оцінки.

Виходячи з цього, грошова оцінка земель набуває функції економічного важеля, який дозволяє розширити економічні умови і стимули раціонального використання земель і створити необхідну основу для формування фінансово-економічної бази місцевого самоврядування, економічно впливати на регулювання земельних відносин при здійсненні транзакцій із землею.

 

 

Література:

1.      Порядок здійснення розрахунків з роз­строченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2009 р. № 381.

2.      Башинський О. Облік купівлі землі у розстрочку // Все про бухгалтерський облік – 2009. - № 53. – с. 50-51.

3.      Краснокутська Л. Плата за землю – 2009 // Бухгалтерський облік і аудит – 2009. - № 1. – с. 14-18.

4.      Федосенко В. Как сдача в аренду имущества влияет на возможность уплаты ФСН // Все о бухгалтерском учете – 2008. - № 16. – с. 46.