УДК 337.1 Капченко Л.М., к.пед.н, Капченко О.Л., к.пед.н,
Капченко Р.Л., к.е.н.
МОДЕЛЬ ПЛАНУВАННЯ ПІДГОТОВКИ РОБІТНИЧИХ КАДРІВ У
ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНИХ НАВЧАЛЬНИХ
ЗАКЛАДАХ
В основу структури моделі планування роботи навчальних закладів покладені головні напрямки їх діяльності: мета, завдання, зміст функціонування різних структурних підрозділів і зміст діяльності окремих осіб. Такий підхід дозволив більш повно, чітко і адекватно відобразити різноманітні зв’язки, притаманні всім компонентам складної цілісності, якою є даний навчальний заклад, побудувати канали прямої і зворотної інформації, яка є основою управлінської діяльності.
Запропонована модель
комплексного планування роботи професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ) побудована на підвалинах
від абстрактного до конкретного, тобто визначення стратегії і провідних
напрямків діяльності навчального закладу та наступної їх декомпозиції і
конкретизації відповідно до всіх підструктур (підсистем) об’єкта. Всі плани об’єднані спільною метою і
спрямовані на якісне забезпечення тієї чи іншої ділянки як частки загальної
цілісності, від рівня функціонування якої залежить ефективність вирішення
завдань, що стоять перед навчальним закладом.
Цільові функції відносно стабільні, охоплюють головні інтегровані напрямки діяльності керівника закладу, є системостворюючою основою в структурі моделі. Методи і форми реалізації функцій різноманітні та динамічні, але вони повинні бути адекватні змісту діяльності на певному функціональному напрямку і варіативні. Така побудова моделі діяльності керівника дозволяє систематично побачити зміст, форми, методи роботи керівника і час, що планується і реально витрачається на ті чи інші види управлінської діяльності [2]. У такому плані після його виконання можна побачити і проаналізувати причини непередбаченої діяльності на тому чи іншому функціональному напрямку, що дає змогу внести відповідну корекцію в планування роботи на наступний тиждень. Даний підхід особливо зручний за наявності комп’ютерної техніки і дає можливість з математичною точністю прораховувати свою діяльність та її наслідки.
Сукупність всіх викладених планів-моделей діяльності різних ділянок ПТНЗ складає певну систематизовану цілісність, елементи якої якісно пов’язані один з одним і разом є загальною моделлю планування навчально-виховної роботи і виробничої діяльності професійно-технічного навчального закладу.
Модель комплексної організаційно-педагогічної діяльності передбачає обгрунтоване розкриття основних ланок навчально-виховного і навчально-виробничого процесів, які потребують обов’язкового планування діяльності, її організації, систематичного контролю і наступного аналізу результатів роботи для її обгрунтованої оцінки розроблена відповідно до вимог, визначених принципами моделювання: визначеної цілеспрямованості в діяльності; певної (обгрунтованої) підпорядкованості в планах роботи; реальності виконання; інформаційної достатності; необхідності реалізації зворотного зв’язку; функціонально-логічної структуризації [1].
Основна мета розробки моделі комплексного планування – надання допомоги керівникам професійно-технічних навчальних закладів у визначенні: основних напрямів планування; обов’язкового планування роботи основних ланок навчально-виховного і навчально-виробничого процесів.
Запропонована модель комплексного планування має певну структуру, оскільки вся система роботи має свої (згідно з існуючими законодавчими і нормативними документами) підсистеми (підструктури), які функціонують завдяки зв’язкам (рис. 1).
Враховуючи, що всі системи моделюються і будь-яка система може бути представлена у формі моделі, то їм стають притаманні всі властивості систем. Вважаємо за доцільне зауважити, що планування як одна із загальних (технологічних) функцій управління в значній мірі визначає загальну результативність організаційно-педагогічної діяльності як керівників закладу, так і всього педагогічного колективу.
Рис.1. Модель комплексного планування організаційно-педагогічної діяльності
ПТНЗ
Іінтенсивність процесів теоретичного та виробничого навчання безпосередньо залежить і від реалізації таких управлінських функцій, як: організація діяльності відповідно до розроблених і затверджених планів роботи; координація діяльності педагогів-андрагогів у всіх ланках навчально-виховного і навчально-виробничого процесів; регулювання роботи (внесення певних коректив), контроль роботи при певній зміні її завдань; облік діяльності та її аналіз.
Література:
1.
Капченко
Л.М. Планування організаційно-педагогічної роботи в професійно-технічних
навчальних закладах : наук.-метод. рекоменд.
/ Л.М. Капченко. – Кіровоград : Імекс ЛТД, 2003. – 44с.
2.
Маслов В.И. Содержание и технология планирования работы
в школе : метод. рекомендации В.И Маслов., В.А. Белоголовский. – К. : ЦИУУ,
1990. – 37 с.