Швидка Н., Мазур В., Гуревіна Н.

Дніпропетровський університет економіки та права

СТВОРЕННЯ СУЧАСНИХ ПОЛІМЕРНИХ МАТЕРІАЛІВ У СИСТЕМІ ВИРІШЕННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ

 

Створення ринкових умов в Україні, їх подальший розвиток і вдосконалення потребують всебічної характеристики товару як основного об’єкту комерційної діяльності.

Один з найважливіших елементів такої характеристики – безпечність продукції. Оцінка безпеки передбачена чинним законодавством України, в тому числі Законом «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення».

Згідно з цим законом, підприємства, установи, організації та громадяни, що виробляють, зберігають, транспортують чи реалізують харчові продукти і продовольчу сировину, відповідають вимогам санітарних норм, у тому числі при здійсненні міжнародних перевезень і митних технологій.

У зв’язку з цим основна мета товарознавчої оцінки харчової продукції – гарантування її якості для громадян. З позиції захисту прав споживачів харчова продукція характеризується як показниками якості, так і безпечності. Якість має задовольняти вимоги нормативно-технологічних документів – державних та галузевих стандартів, технічних умов тощо. Вони гарантують належні організаційні та фізико-хімічні властивості продукції, її хімічний склад.

В зв’язку з виробництвом та застосуванням пакувальних матеріалів проблема охорони навколишнього середовища має актуальне значення.

Ринок упаковки рідких продуктів (напоїв, соків, молока) в Україні стрімко зростає. Об’єми виробництва української сучасної упаковки для рідких напоїв вже можуть бути зіставлені з Західною та Східною Європою.

За динамікою зростання національний ринок упаковки наздоганяє ринки Азії, Південної та Північної Америки. Іде у минуле пастеризоване молоко в пакетах, пляшки з полімерних матеріалів витиснули скляні пляшки для молочних продуктів і соків. Отже все звичніше бачити на прилавках упаковки типу «Брік Пак», все більше з’являється рідких молочних продуктів у пластмасових пляшках.

Серед матеріалів, що використовують у виробництві пластмасових пляшок для рідких продуктів, найбільшою популярністю користується поліетилен високої густини (ПЕВГ). Сьогодні в пляшки з ПЕВГ розливають молоко пастеризоване з великим терміном зберігання, стерилізоване, високотемпературної обробки (ИНТ), а також сливки, йогурти, кефіри, молочно-сокові суміші та ін.

Поряд з поліетиленом для виробництва пляшок використовують поліетилентерефталат (ПЕТ) та поліпропілен (ПП), однак пляшка з ПЕВГ за рядом переваг міцно тримає першість серед виробників й переробників молока у Західній та Східній Європі. Багато українських комбінатів вже використовують ПЕВГ для виготовлення пляшок з різних типів молока й рідких кисломолочних продуктів.

Пластикова упаковка завойовує все більшу популярність як серед виробників молочних продуктів, так і споживачів. В результаті ринок молочної упаковки переживає радикальні зміни.

Видно, що «скло» витискується з ринку, причому за рахунок все зростаючої частки поліетиленових пляшок. Враховуючи, що пастеризоване молоко, в свою чергу, поступається місцем ИНТ та стерилізованому (табл. 1), можна припустити, що на ринку залишаються два «ігреки» – пляшка з ПЕВГ та упаковка типу «Брік Пак». Остання навряд чи залишить ринок – споживачі звикнуть до виду упаковки, вона зручна для транспортування та відносно дешева, успішно використовується для упаковки молочних продуктів та соків.

Але безсумнівно і те, що використання пляшки з полімерних матеріалів, особливо із ПЕВГ, буде рости, причому не тільки в країнах з достатньо високим рівнем життя, але й в регіонах з невисокими прибутками населення.


Таблиця 1

Молоко

Потреба, %

2000 р.

2005 р.

2010 р (прогноз)

Пастеризоване

90

87,3

85

ИТН

3

4,5

5,8

стерилізоване

7

8,2

9,2

 

Перша причина росту популярності пластикової молочної пляшки – її зручність для споживача, широке горличко, що запобігає можливості розплескування рідини, зручність розливу з пляшки, наявність накручуючоїся  пробки, яскрава повно кольорова етикетка, а також звична форма упаковки молока.

Пляшка з поліетилену має наявні переваги і для виробників. Останніх приваблює перш за все можливість створити пляшку власного дизайну, з оригінальним логотипом, а також випускати ємкості об’ємом від 100 мл до 5 л. При цьому пляшка з ПЕВГ, починаючи з 1 л, може мати зручну ручку, що вигідно відрізняє цей вид упаковки від інших.

Однак всі ці можливості реально можна втілити тільки в пляшках, виготовлених з ПЕВГ. Інші матеріали мають обмеження з боку процесу виготовлення, а також за властивостями головної пляшки. Наприклад, важливим фактором успіху упаковки напоїв, соків, молока є якість матеріалу з якого вона виготовлена.

Таким чином, для виробництва всіх виробів рідких напоїв найбільш універсальним є пластикова пляшка з ПЕВГ. Від марки ПЕВГ залежить не тільки фізико-механічні властивості пляшки, але органолептичних властивостей молока, відсутність в ньому сторонніх домішок та алергенів.