«Экономические науки»

Банки и банковская система

 

Гордина Є.М.

Унверситет «КРОК»

Тенденції розвитку іпотечного кредитування в Україні

Дослідження Г. Солюса [1] та О. Євнуха [2] показали, що розвиток іпотечно­го ринку в більшості країн розпочинався з формування аграрного і про­мислового сегментів та завершувався розвитком житлового сегмента. У країнах з трансформаційною економікою в першу чергу розвиток отри­мує житловий сегмент іпотечного ринку: в Словаччині частка житлових кредитів у структурі іпотечної заборгованості — 77% (2000 р.); в Угор­щині — 78% (2003р.); в Польщі — 67% (2004р.) [3]. В Україні також має місце тенденція переважання кредитування фізичних осіб для придбання нерухомості (див.рис.1), яка рік від року посилюється.

Рис.1. Структура іпотечного кредитного портфелю банків України, %  [4]

 

Причинами першо­чергового становлення житлового сегменту іпотечного ринку в країнах з трансформаційною економікою є прискорений розвиток ринку житлової нерухомості, до об'єктів якого застосовують спрощену процедуру прива­тизації, а також високий фінансово-інвестиційний потенціал населення, обумовлений як сутнісними характеристиками житлової нерухомості як об'єкту інвестування, так і соціально-економічними процесами формування середнього класу.

Попри велику кількість наукових та практичних розробок з питань розвитку іпотечного кредитування в Україні, фактично іпотечний ринок сьогодні розвивається за депозитною моделлю і характеризується гіпертрофованою долею житлового сегменту (біля 70% [5]) і незадовільними якісними та кількісними показниками. Відмітимо, що депозитна модель іпотечного ринку в країнах з транс­формаційною економікою у зв'язку з невисоким потенціалом банківсь­кої системи, високими ризиками іпотечного кредитування, низькою дос­тупністю іпотечного капіталу для позичальників характеризується низь­кою ефективністю і невисокою здатністю до подальшого розвитку.

Кіль­кісним показником рівня розвитку іпотечного ринку є співвідношення портфеля іпотечних кредитів та ВВП [6]: іпотечний ринок характеризуєть­ся як добре інтегрований, якщо цей показник становить 15—20%; роз­винутий — при 10—15%; фрагментарний — при 5—10%; нерозвинутий — до 5% ВВП.

Для оцінки рівня розвитку іпотечного кредитування в Україні проаналізуємо динаміку згаданого співвідношення (рис.2).

Як видно з даних діаграми, протягом 2002-2006 рр. мало місце постійне зростання рівня іпотечного кредитування в Україні і у 2006 році ринок здійснив перехід від стадії нерозвинутого до фрагментарного.

Рис.2. Співвідношення портфелю іпотечних кредитів до ВВП в Україні, %

 

Однак попри виявлену позитивну динаміку іпотечного кредитування в Україні наявний рівень визнати задовільним не можна. Надто повільне системне впровадження дворівневої моделі фінансування іпотечного кредитування в Україні загострює певні ризики, що є притаманними для однорівневого іпотечного ринку:

-     короткострокові джерела фінансування довгострокових іпотечних активів первинних іпотечних кредиторів можуть призвести до загострення цінових ризиків та ризиків ліквідності іпотечних кредиторів, особливо малих та середніх банків, які поступово обмежуватимуть надання іпотечних кредитів;

-     неприйнятні для більшості населення умови кредитування, з огляду на високі процентні ставки, що знаходяться в залежності від рівня ставок по депозитах, посилюють вплив кредитного ризику;

-     подальша валютизація ринку іпотечних кредитів; загострення валютних ризиків для позичальників з можливою трансформацією в кредитні ризики, в разі значного здешевлення гривні (платіжний шок); залежність кредиторів від зовнішніх джерел та поведінки експортерів;

-     системні ризики, що пов’язані з браком надійних ліквідних інструментів на фондовому ринку у вигляді іпотечних цінних паперів, з огляду на потреби щодо формування активів пенсійними фондами та страховими компаніями;

-     дефіцит джерел фінансування будівництва з макроекономічними наслідками.

Література

1.    Современный рынок капиталов / Под ред. Г.П. Солюса. — М.: Финанси, 1977. — 225 с.

2.    Евтух А. Т. Види ипотек и возможности их развития в Украине // Іпотечний ринок в  Украіні: Матеріали Міжнар. наук.практ. конф. "Проблеми розвитку іпотечного ринку та  шляхи їх розв'язання". Київ, 7—8 грудня 2001 року. — К., 2002. — С. 157—162.

3.    Погорєльцева Н. Особливості становлення іпотечного ринку в трансформаційній економіці // Банківська справа. – 2006. - №3. – С.26-38.

4.    Національний банк України http://bank.gov.ua/

5.    Розвиток фінансового ринку // Бюлетень НБУ. – 2007. - №1. – С.35.

6.    Роговий В. Макроекономічні передумови впровадження іпотеки в Україні // Іпотеч­ний ринок в Украяні; Матеріали жіжнар. наук, практ. конф. "Проблеми розвитку іпотечного ринку та шляхи їх розв'язання". 7—8 грудня 2001 р. — К., 2002. — С. 29.