Секция «Экономические науки»

Подсекция 13

Бачуріна І.В.

Чернігівський державний технологічний університет

Регіональний плодоовочевий ринок Чернігівської області: сутність та специфіка формування і розвитку

 

Проблеми формування та функціонування регіональних ринків аграрної продукції сьогодні привертають увагу великої кількості науковців. Це пояснюється рядом специфічних функцій, що виконуються агропромисловим комплексом, зокрема: 1) забезпечення важливої складової продовольчої безпеки регіону, країни; 2) сировинне забезпечення галузей харчової промисловості; 3) формування значної частини доходів селян; 4) наповнення бюджетів всіх рівнів; 5) вирівнювання регіонального ландшафту через кластерну модель розвитку; 6) охорона природи та раціональне природокористування; 7) соціальний розвиток сільської місцевості.

Можна виділити такі специфічні риси ринку плодоовочевої продукції:

1) висока вага домогосподарств у структурі виробництва, яка обумовлює те, що

2) вкрай складно кількісно оцінити обсяг ринку. Однак експерти визначають його як рівний ринку зерна, однак значно більш перспективний;

3) продукція вимагає певних умов зберігання та транспортування, які значною мірою визначають її конкурентоспроможність. Це є одним з визначальних факторів при виборі ринків збуту та каналів розподілу;

4) зі зростанням доходів населення підвищується не стільки обсяг попиту у натуральному виразі, скільки вимоги до якості продукції. Це збільшує попит у грошовому вираз і, що підвищує привабливість ринку для виробників, однак висуває вимоги щодо забезпечення належного рівня конкурентоспроможності продукції;

5) низька еластичність попиту, що у зв’язку із значною тінізацією ринку та відсутністю ефективної інфраструктури сприяє спекулятивним коливанням цін, що особливо помітно на регіональному рівні.

Доцільність виділення у якості об’єкту дослідження та ретельного наукового розгляду ринків овочевої продукції окремих регіонів України обумовлюється наявністю окремих чітко визначених відмінностей у їх розвитку.

Окрім власне продовольчої складової ролі регіонального ринку плодоовочевої продукції, слід врахувати також вагому роль даної галузі у регіональній економічній системі, оскільки, враховуючи специфіку природнокліматичних умов, сільське господарство Полісся спеціалізується серед іншого на вирощуванні овочів, ягід, плодів. Там же відзначається, що помітне, в тому числі, - експортне значення для областей Полісся має плодоовочева галузь. Причому Чернігівська область серед інших областей має найвищій показник долі виробництва овочів у загальному їх виробництві по Україні.

З викладеного вище можна зробити висновок, що важливість ринку плодоовочевої продукції в Чернігівській області базується на двох наступних факторах:

1. Ринок плодоовочевої продукції є невід’ємною складовою продовольчої безпеки регіону.

2. Зазначений ринок забезпечує функціонування виключно важливої галузі сільського господарства агропромислового регіону, що обумовлено його ресурсним потенціалом.

Регіональний ринок плодоовочевої продукції можна визначити як субринок національного аграрного ринку, функціонування якого обумовлюється специфікою ринково-виробничих умов, притаманних певному регіону як територіальній одиниці з чітко визначеними межами та специфічними економіко-кліматичними умовами ведення господарства.

На даний час великі господарства, які виникли на основі КСП, у силу ряду причин здебільшого відмовилися від овочів. Насамперед, це було пов'язано з проблемами, які виникали при реалізації великого обсягу плодоовочевої продукції в ситуації, коли більшість жителів України, не маючи вільних коштів, були змушені вирощувати овочі та фрукти для задоволення потреб родини на невеликих присадибних ділянках.

Дана тенденція значною мірою характерна й для Чернігівської області, оскільки даний регіон характеризується:

-                            низькими показниками середньодушових доходів населення;

-                            значним розвитком рослинництва у господарствах населення.

Сукупна дія даних факторів призвела до того, що до 50% жителів області забезпечують себе плодоовочевою продукцією самостійно.

Плодоовочевий ринок Чернігівської області характеризується такими особливостями:

1)                   надвисока вага домогосподарств у структурі виробництва плодоовочевої продукції, обумовлена як низькими середньодушовими доходами, так і традиційно високою активністю домогосподарств регіону у сільськогосподарському виробництві;

2)                   тінізація ринку, відсутність ефективної ринкової інфраструктури, спекулятивні коливання цін;

3)                   високий рівень споживання овочів в регіоні;

4)                   низький рівень зацікавленості виробників у даній продукції (відмова від неї на користь більш ліквідних зернових культур, попри невідповідність природно-кліматичних передумов для їх вирощування).

Усе викладе вище дає підстави визначити наявність значних резервів підвищення ефективності функціонування регіонального ринку плодоовочевої продукції, необхідність розкриття яких також актуалізується у контексті розгортаючихся глобалізаційних процесів.

Література

1.                Лисецький А.С. Продовольча безпека України: теорія, методологія, емпіричний аналіз. – К.: Оріяни, 2005. – 374 с.

2.                Коваленко М. П. Впровадження ефективних механізмів взаємовідносин між учасниками регіонального аграрного ринку // Вісник Української академії банківської справи. – 2002. - №1(12). – С. 33 – 36.

3.                Дудін В.І. Державне регулювання попиту і пропозиції на сільськогосподарському ринку // Економіка АПК. - 2003. - №6. - С.121-128.

4.                Рибакова О.В. Маркетингові дослідження регіонального ринку плодів // Економіка АПК. – 2002. - №8. – С.126-131.

5.                Сільське господарство України: Статистичний збірник. – К.: Держкомстат України, 2006. – 370 с.


Сведения об авторе:

Бачурина Инесса Валериевна, аспирант кафедры менеджмента Черниговского государственного технологического университета.

Научный руководитель  - д.э.н., проф. Бутко Николай Петрович

Контактный телефон 8 066 287 75 19

chernigov@inbox.ru