Економічні науки

6. Маркетинг і менеджмент

Єременко А. Ю.

Київський національний торговельно-економічний університет

Засади формування ціни на туристичний продукт сільського туризму

Сільський туризм, як форма самозайнятості сільського населення, виступає дієвим інструментом створення нових робочих місць та розвитку інфраструктури. Важливим елементом комплексу маркетингу сільського туризму виступає цінова політика. Формування ціни на продукт сільського туризму залежить не тільки від виду та якості послуг, собівартості його виготовлення, але від заходів по просуванню, дистрибуції (розподілу), організації продажу і загальної ситуації на ринку. На нашу думку, цінова політика в сільському туризмі повинна базуватися на таких засадах (рис.1):

Рис.1. Засади формування цінової політики в сільському туризмі

В формуванні ціни на послуги сільського туризму провідну роль виконує виробник продукту, який самостійно встановлює її розмір, враховуючи витрати, плановий розмір прибутку, конюнктуру ринку (наявність попиту та пропозиції на такі послуги). Специфіка турпродукту сільського туризму полягає в тому, що витрати на його виробництво переважно виступають складовою частиною видатків сільського чи особистого підсобного господарства підприємця, що, в свою чергу, ускладнює їх оцінку. З цією метою ми пропонуємо застосовувати для розрахунку ціни туристичного продукту сільського туризму розмежування витрат, що здійснюються під час надання послуг сільського туризму, та витрат, які несуть власники на особисті цілі.

Пропонується підприємцям встановити лічильники електроенергії, газу, водопостачання, телефонного звязку тощо. Розмежовуючи за допомогою лічильників витрати особистого селянського господарства (садиби) та витрат, які здійснюються під час обслуговування туристів, підприємці отримають реальну ціну турпродукту.

Факторами формування ціни на послуги в сучасній діяльності суб’єктів господарювання сільського туризму виступають рівень комфортності, кількість споживачів, кількість запропонованих послуг і пора року. Ціни також можуть диференціюватися в залежності від туристичної привабливості місцевості, рівня розвитку інфраструктури, наявності природних та історико-культурних памяток. Пропонуємо для різних областей, в яких ми проводили дослідження, встановлювати ціни, засновані ні різних факторах, притаманних кожній із місцевостей (рис.2).

Подпись: Цінові стратегіїБлок-схема: данные: Області Подпись: Престижне ціноутворенняПодпись: Престижне ціноутворення

Подпись: Широке впровадження на ринокПодпись: Престижне ціноутворення

Подпись: Закарпатська Подпись: Івано-ФранківськаПодпись: Львівська
Подпись: Чернігівська
Подпись: АР Крим
Подпись: Широке впровадження на ринок

Подпись: Київська
Подпись: Низькі ціни завоювання ринкуПодпись: Полтавська
Подпись: Низькі ціни завоювання ринку

Рис. 2. Фактори диференціації цін та цінові стратегії

Як свідчать дослідження, при встановленні ціни на послуги сільського туризму підприємці переважно орієнтується на власний досвід та інтуїцію, а також на середні ціни на аналогічних ринках.

Подпись: ЦІНА НА ПОСЛУГИ СІЛЬСЬКОГО ТУРИЗМУНа нашу думку, найбільш доцільною та обґрунтованою схемою формування ціни на послуги сільського туризму є така, яка орієнтується на витрати та цільовий (мінімальний) прибуток. При встановленні ціни підприємці мають враховувати наступні складові: собівартість послуг, очікуваний рівень прибутку та податки й збори (рис.3.):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 3. Механізм формування ціни на послуги сільського туризму

 

Отже, при формуванні ціни на туристичний продукт сільського туризму субєкти господарювання цієї сфери повинні враховувати не тільки існуючі на ринку ціни конкурентів. Основними засадами формування ціни на послуги сільського туризму повинні бути витрати по основних видах послуг сільського туризму чи їх пакету, рівень комфортності, кількість споживачів, кількість запропонованих послуг і пора року, туристична привабливість місцевості, рівень розвитку інфраструктури, наявності природних та історико-культурних пам’яток, знижки та надані туристам пільги тощо