Стахова Н.І
ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСАМИ ВІДКРИТИХ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ
Поступовий розвиток корпоративного сектору підприємництва в Україні, підвищення прозорості й цивілізованості формування відносин власності зумовлюють актуальність впровадження ефективних механізмів управління фінансами відкритих акціонерних товариств. Ці механізми вивчаються й реалізуються в системі фінансового менеджменту. Останній є продуктом англо-американської економічної школи і, в країнах з розвиненими корпоративним сектором підприємництва та фондовим ринком, переважно орієнтований на управління саме фінансами публічних корпорацій.
Однією з
ключових особливостей управління фінансами корпорацій є врахування наслідків
впливу агентських конфліктів на цінність акцій у системі ціннісно
орієнтованого фінансового менеджменту. Фактично система управління відкритим
акціонерним товариством має будуватися на балансі інтересів основних
агентських груп: акціонерів, менеджерів, кредиторів. Неврахування цих інтересів
може призводити до низки негативних наслідків для корпорації: від зниження
курсу акцій і підвищення вартості капіталу до втрат капіталу та зниження темпів
зростання. Усе це надає підвищеної актуальності проблематиці, що є предметом
цієї статті.
Проблеми
ідентифікації агентських конфліктів, оцінки агентських витрат та характеристики
їх впливу на довгострокові фінансові рішення корпорацій розглядаються лише
зарубіжними науковцями, такі як А. Барнеа, Т.Коупленд, Т. Коллер, Дж. Мурін, Ю.
Брігхем, Л. Гапенскі; Ч. Лі, Дж. Фіннерті; Р. Брейлі, С. Майєрс.
Метою
написання цієї статті є ідентифікація агентських конфліктів та обґрунтування
переліку агентських витрат для перспективних досліджень з їх оцінки у системі
фінансового менеджменту корпорацій.
Агентські відносини виникають між принципалами (особи, від імені яких діють агенти) й агентами, які надають послуги, замовлені принципалом. Виходячи з визначення, можна сказати, що наймані менеджери є агентами власників (акціонерів) корпорації.
З другого боку, менеджерів можна вважати агентами і кредиторів, оскільки останні разом із власниками мають свою частку в доходах компанії, яка залежить від якості управління нею. Всі фінансові управлінські рішення довгострокового характеру приймаються лише після схвалення радою директорів. Окремі стратегічні рішення приймаються тільки після ухвали загальними зборами акціонерів. У відносинах менеджерів із кредиторами значну роль відіграє позиція акціонерів, тому відносини між кредиторами і власниками теж називаються агентськими.
Варто зауважити, що однозначним конфліктом інтересів позначені лише відносини "акціонери — менеджери" й "акціонери — кредитори". Конфлікту між інтересами менеджерів і кредиторів практично не існує. Воднораз менеджери можуть через збалансовані рішення, які враховують однаковою мірою інтереси власників і кредиторів, забезпечувати зростання й цінності корпорації, і власної заробітної плати. Останнє можливе за умов реалізації в рамках компанії ціннісно орієнтованого менеджменту.
Прямий конфлікт між інтересами акціонерів і кредиторів може виникнути тоді, коли менеджери намагаються максимізувати цінність корпорації за рахунок підвищення рівня фінансового левереджу. Тобто менеджери виступають на боці акціонерів. Якщо ж заробітна плата менеджерів складається з окладу і відсотків з прибутку, то конфлікт матиме тристоронній характер.
З одного боку, менеджери будуть солідарні з акціонерами у намаганнях знизити вартість позикового капіталу, з другого — мінімізуватимуть частку фінансової заборгованості, знижуючи ризики фінансування кредиторів і підвищуючи аналогічні ризики акціонерів.
Агентські витрати загалом, які виникають у відносинах між кредиторами і акціонерами, можна поділити на безпосередні агентські витрати і "витрати банкрутства". Такий поділ зустрічається у працях більшості науковців, згаданих на початку статті. Деякі автори їх називають "витратами, що пов'язані з фінансовими ускладненнями". Оскільки ці витрати несуть принципали-акціонери у вигляді надбавки до кредитної ставки за збільшення ризиків кредитора-агента при зростанні рівня фінансового левереджу, по суті вони теж є агентськими. Варто зауважити, що надбавка до базової кредитної ставки може виникати також у випадках, коли попередні позики мають пріоритет у погашенні порівняно з пізнішими.
Отже, на основі проведених досліджень можна сформулювати перелік витрат, зумовлених агентськими відносинами між кредиторами і акціонерами.
1. Витрати банкрутства. Збільшують вартість позикових коштів і, відповідно, середньозваженої вартості капіталу фірми.
2. Витрати на контроль за дотриманням кредитних домовленостей та інформування кредиторів про цільовий характер використання кредитних ресурсів.
3. Альтернативні витрати.
4. Альтернативні втрати старих акціонерів у
вигляді спекулятивних прибутків нових акціонерів (або зниження курсу акцій) у
результаті конверсії гібридних облігацій або виконання варантів.
Підбиваючи
підсумки, можна сказати, що нами здійснено ідентифікацію конфліктів, які
виникають між агентськими групами (акціонери, менеджери, кредитори) у процесі
управління фінансово-господарською діяльністю акціонерних товариств. На
підставі всебічного аналізу різних аспектів і форм прояву таких конфліктів
обгрунтовано перелік агентських витрат для відносин "акціонери —
менеджери" і "акціонери — кредитори".
Наук.керівник Тришкіна В.В._____________________________