Ткаченко Ю.Л.

Дніпропетровська держана фінансова академія

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ОПОДАТКУВАННЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ В УКРАЇНІ

В умовах, коли в Україні активно розбудовується економіка ринкового типу, коли наша держава прагне стати справді незалежною, економічно могутньою країною, у науці і у практиці висуваються принципово нові підходи до управління народним господарством, серед яких особливе місце посідають фінансові інструменти й важелі. Так чи інакше, але фінансова система, передусім податкова, суттєво впливає на формування і зростання валового внутрішнього продукту і національного доходу, на їх розподіл і споживання, а відтак і на розвиток окремих підприємств і галузей народного господарства, на становище і рівень життя широких верст населення. Саме за цих підстав системі оподаткування приділяється дуже велика роль.

Система оподаткування — це продукт діяльності держави, її ва­жливий атрибут. Кожна держава формує свою систему оподатку­вання з урахуванням досвіду інших країн, власних національних особливостей, стану економіки, розвитку ринкових відносин, необ­хідності вирішення конкретних економічних і соціальних завдань. У сучасних умовах перебудови економіки України, становлення та розвитку ринкових відносин у державі важливе місце займає державне регулювання фінансової діяльності фізичних осіб - суб’єктів підприємницької діяльності, а також накопичень громадян. Одним із вагомих важелів регулювання розподілу між державою та населенням фінансових ресурсів є податок з доходів фізичних осіб та інші податки, які входять до складу податкової системи України. За рахунок податку з доходів фізичних осіб поповнюються державний, місцеві бюджети.

Податок з доходів фізичних осіб є впливовим інструментом державної політики у сфері акумулювання бюджетних коштів та перерозподілу доходів населення. Таким чином, важливим елементом системи оподаткування є прибуткове оподаткування громадян.

У багатьох провідних державах світу прибутковий податок із населення має найбільшу питому вагу в доходах бюджету. Це свідчить не лише про досконалість податкових систем цих країн, а й про високий рівень добробуту їхнього населення.

В Україні останніми роками частка прибуткового податку в доходах бюджету постійно зростає. Проте цей показник не відображає досконалої податкової системи, ні динамічного зростання реальних доходів населення.

Незважаючи на це, існує проблема не досконалого законодавчого регулювання оподаткування фізичних осіб. Відносини між фізичною особою – платником податку і державою врегульовані не настільки повно як хотілося б.

Сучасні нормативні акти мають дуже суттєвий недолік, а саме: законодавчі норми найчастіше сформульовані таким чином, що не всякий спеціаліст спроможний вірно тлумачити думку законодавця. Законодавчі акти, що регулюють відносини у сфері оподаткування фізичних осіб повинні бути простими, зрозумілими і прозорими.

Отримуючи недостатній рівень податкових надходжень, держава не в змозі забезпечити належні суспільні блага. Це, в свою чергу, знижує готовність економічних суб’єктів сплачувати податки, що і спричиняє ситуацію дефіциту ресурсів.

Очевидно, що становлення системи прибуткового оподаткування в Україні відбувається шляхом запозичення фрагментів у розвинених країн з ринковою економікою. Таким чином, для ефективного реформування системи прибуткового оподаткування в Україні, в перше чергу, повинні братися до уваги власний досвід та економічний стан держави.

Отже прибуткове оподаткування має ґрунтуватися на таких принципах:

неоподатковуваний мінімум встановлюється на рівні мінімальної заробітної плати;

мінімальна заробітна плата не може бути меншою від прожиткового мінімуму, встановленого законодавчо;

прибуткове оподаткування громадян має бути прогресивним;

прогресія має бути розрахована таким чином, щоб враховувати реальний, наявний у цей час діапазон доходів громадян. І при цьому, за будь-якого доходу, вилучатись у вигляді податку може тільки частина доходу, яка йде на накопичення , і в жодному разі не зачіпати коштів, що витрачаються на споживання;

оподаткування має враховувати кількість непрацездатних членів сім'ї (дітей, інвалідів, інших утриманців) і відповідно зменшуватись;

реформування податку з доходів фізичних осіб має відбуватися у комплексі з реформуванням усього податкового навантаження на фонд оплати праці (Пенсійний фонд та фонди соціального страхування), щоб мати оптимальне податкове навантаження і повну легалізацію доходів громадян.

Але все ж таки , варто Україні відмовитись від копіювання чужого шляху в оподаткуванні і перейти до власної системи прогресивного оподаткування доходів фізичних осіб, але із значно меншим податковим навантаженням. Тоді ми зможемо говорити про легалізацію доходів громадян, про напов­нення цими ж доходами економіки та банківської сфери і, як зворотна дія закону, стимулювання економічної активності суб'єктів підприємництва.

Першочергове вирішення окреслених вище завдань визначає напрям реформування податкової системи України в найближчій перспективі.

Звичайно, лише цими заходами обмежуватися не можна. Реформи повинні мати системний і послідовний характер. Запропоновані заходи дають змогу підпорядкувати податкову політику меті створення конкурентоспроможної економіки України вже на початковому етапі реформування і не відволікатися у майбутньому на виправлення зроблених помилок.

 

Література

1.        Ковалюк О.М. Важливий крок до зменшення податкового тягаря в Україні // Фінанси України. – 2004. - №1. – С. 55-62.

2.        Корнус В.Г. Удосконалення прибуткового оподаткування громадян в Україні // Фінанси України. – 2005. - №10. – С. 19-27.

3.        Нікітішин А.О. Нова система оподаткування доходів фізичних осіб // Фінанси України. – 2004. – №10. – С. 65-71.