Секція «Економічні науки»

Підсекція «Облік і аудит»

Пономарьова Н.А., Зозулюк С.В.

Хмельницький національний університет

 

ОСОБЛИВОСТІ  ОБЛІКУ СПІЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

                                                                                

          В умовах інтенсивної генерації ідей і всебічного поширення досягнень науково – технічного прогресу національна економіка жодної країни не може повноцінно розвиватися без зовнішньоекономічних зв¢язків. Однією з найбільш універсальних форм розвитку міжнародних економічних відносин є залучення іноземних інвестицій шляхом організації спільних підприємств. Особливо актуальною є проблема створення спільних підприємств в Україні, де спільні підприємства розглядаються, насамперед, як сполучна ланка між нашою державою і світовим співтовариством.

Завдяки іноземним інвестиціям, що надходять в основному через канали спільних підприємств, урід України намагаєтся підвищити конкурентоздатність вітчизняної продукції на міжнародних ринках, а відтак завоювати авторитет на світовій політичній арені. 

Питанню обліку діяльності спільних підприємств в літературі приділяється багато уваги. Так, науковці Терех В.І. та Петрук М.Є. вважають що в умовах транзитивної економіки організаційно – механізм створення і подальшої реалізації проектів міжнародного співробітництва потребує систематизації різних форм спільних підприємств за організаційно правовою ознакою. Але однією з важливих умов реалізації завдань економічного і соціального аспектів її розвитку є істотне збільшення обсягів прямих іноземних інвестицій. За експертними оцінками, вітчизняна економіка потребує щорічно 40 млрдол. США іноземних інвестицій [3,ст.40].

За Міжнародними стандартами фінансової звітності спільне підприємство – це спільна діяльність, яка передбачає створення юридичної особи (корпорації, товариства або іншої господарської одиниці), в якій кожний учасник має свою частку [1, ст.664]. 

Спільні підприємства характеризуються наявністю сильного партнерського зв¢язку, довгостроковим співробітництвом сторін та особливим ступенем складності.

З позиції інвестиційного співробітництва спільні підприємства можна розглядати так: прямі інвестиції, будучи водночас і реальними, перетворюються у форму спільного підприємства. Капіталовкладення іноземних інвесторів, вливаючись в економіку країни у вигляді прямих інвестицій, сприяють формуванню статутного фонду і основних засобів підприємств за участю іноземних інвестицій; інвестори – учасники підприємства отримують своє право на відповідний ступінь управління компанією.

Останнім часом поряд з поняттям “спільне підприємство” все частіше вживають термін “підприємство з іноземними інвестиціями”, який має широке тлумачення, оскільки стосується і підприємств зі 100% -ним іноземним капіталом, філіалів іноземних юридичних осіб. Вирішальним критерієм у даному випадку виступає розмір частки іноземного капіталу у статутному фонді, що, у свою чергу, суттєво впливає на такі важливі питання, як характер участі в управлінні, розподіл і використання прибутку.

Хмельницька область, яка має певний потенціал для розвитку галузей агропромислового комплексу, але не відзначається розвинутою комерційною інфраструктурою, перебуває на одному з останніх місць у залученні прямих іноземних інвестицій та створенні спільних підприємств.

На сьогодні не існує єдиного і загальноприйнятого підходу до визначення ефективності функціонування спільних підприємств. Як відомо, у найбільш загальному вигляді економічна ефективність - це співвідношення затрат і результатів діяльності. До затрат належать витрати різноманітних ресурсів, а до результатів – отримання різних видів ефекту.

Спільне підприємство діє аналогічно до інших підприємств: укладає контракти, залучає фінансування, контролює активи, бере на себе зобов’язання, несе витрати і отримує дохід.

         Кожний учасник спільного підприємства має право на отримання частки фінансових результатів або продукції спільного підприємства. Спільне підприємство веде бухгалтерський облік своєї діяльності,  складає і подає фінансову звітність згідно із законодавством та установчими документами.

 Облік спільної діяльності є складним та заплутаним, оскільки податкове законодавство і порядок ведення бухгалтерського обліку спільної діяльності багато разів змінювалися і не всі питання на сьогодні чітко врегульовані.

На практиці облік спільної діяльності ведеться по різному. Онищенко В. виділяє два способи ведення спільної діяльності на практиці:

1) відображення уповноваженим учасником усіх внесених активів на своїх бухгалтерських рахунках з відкриттям спеціальних субрахунків. Інші учасники відображують передані внески як дебіторську заборгованість (за субрахунком 377), хоча спостерігаються випадки відображення таких внесків у складі фінансових інвестицій.

2) застосування методики, яка діяла до прийняття П(С)БО 12 “Фінансові інвестиції”, а саме: окреме ведення обліку внесків спільної діяльності та операцій самої спільної діяльності. Внески кожний з учасників відображає як дебіторську заборгованість. Уповноважений учасник складає окремий балансовий звіт спільної діяльності та звіт про прибутки і збитки спільної діяльності та передає їх іншим учасникам. Показники такого окремого балансу не включають до балансу уповноваженого учасника. У бухгалтерській звітності учасників угоди про спільну діяльність відображають фінансові та інші результати спільної діяльності, що належать за угодою кожному з учасників [4].

Жоден із описаних способів не відповідає принципам бухгалтерського обліку, внаслідок чого виникає проблема, яку можна було б вирішити шляхом застосування методики пропорційної консолідації, яка описана в МСБО 31 “Частки в спільних підприємствах” і передбачена для спільно контрольованих господарських одиниць.

         Отже, спільне підприємство дуже необхідне для нашої країни, оскільки воно сприяє розвитку економіки України. Тому потрібно вирішувати проблеми відсутності розвинутої фінансово – інвестиційної системи, низького рівня  правового та судового захисту інвестора, а також інших членів спільного підприємства, нестабільності законодавчої бази, це все може бути реалізовано шляхом здійснення таких заходів:

ü     створення більш сприятливих умов для залучення вітчизняних та іноземних інвестиційних ресурсів;

ü     мобілізація коштів усіх джерел інвестиційних ресурсів та їх ефективного використання;

ü     активізація інвестиційної діяльності та формування привабливого інвестиційного іміджу України;

ü     розробка нових нормативно – законодавчих актів щодо обліку спільної діяльності.

Література:

1.     Голов С..Ф., Костюченко В.М.  Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами. – К.: Лібра, 2004, 878с.

2.     Кушина О. Майнові іноземні інвестиції - зараз майже без пільг // Бухгалтерія. – 2005. - № 44. - С. 52-53. 

3.     Спільні підприємства та становище їх розвитку в Україні // Проблеми науки. – 2003. - № 10. – С. 40 – 43.

4.     Торгова Л.В. Спільні підприємства в Україні: організаційно – економічний механізм і ефективність функціонування”. - К., 2001. – 135 с.