Секція „Економічні науки”. Підсекція №6.

Кривовязюк І.В.

Луцький державний технічний університет

УМОВИ ЗАСТОСУВАННЯ ТА РОЗМЕЖУВАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ ПІДПРИЄМСТВ

 

В сучасних умовах господарювання питання діагностики економіко-фінансової діяльності набуває особливо важливого значення для всіх ланок господарської системи. Адже, без точної оцінки та аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства неможливо визначити ефективні шляхи його подальшого розвитку. Знання стану підприємницької діяльності важливе як для управлінського апарату даного підприємства, так і для його акціонерів, банківських установ, фінансових служб, територіальних органів управління, фіскальних органів тощо.

Сам термін «діагностика» походить від слова «діагноз» і в перекладі з грецького означає розпізнавання, визначення. У повсякденному житті, вживаючи слово «діагноз», ми маємо на увазі, по-перше, констатацію результатів дослідження когось або чогось, по-друге, висновок за цими результатами на підставі показників, нормативів, характеристик і т.д. [1, с.387].

В.Г.Герасимчук визначає, що діагностика передбачає визначення суті та особливостей проблеми на основі всеохоплюючого аналізу, застосовуючи певний набір принципів та методів його проведення. В.Ш.Раппопорт відзначає: «Діагностика – управлінська робота з виявлення проблем і вузьких місць системи управління підприємством». На думку Е.М.Короткова, діагностика – визначення стану об’єкта, предмета, явища чи процесу управління за допомогою реалізації комплексу дослідницьких процедур, виявлення в них слабких ланок та «вузьких місць» [2, с.146]. І.Д.Фаріон пропонує таке визначення: «Діагностика – це метод аналізу стану внутрішнього середовища організації, встановлення проблем та вузьких місць, які спричиняють відхилення та деформації об’єкта від норми чи цілі, виявлення потенційно сильних та слабких сторін, що впливають на формування та реалізацію ефективної стратегії організації» [3, с.8-9]. Існують й інші точки зору на розуміння сутності поняття «діагностика».

Як можна побачити зі змісту розглянутої економічної категорії, саме поняття „діагностика” трактується по-різному, залежно від сфери застосування.

В одному випадку – це управлінська робота, в другому – метод аналізу стану обєкта, в третьому – процес визначення стану обєкту. Але, як бачимо, в кожному з випадків – це робота з виявлення проблем і вузьких місць певної системи.

Серед вчених відсутня і єдина позиція щодо змісту різних видів діагностики, а подекуди один вид навіть важко розрізнити від іншого.

Подпись: Діагностика конкурентних позиційПодпись: Діагностика потенціалуПодпись: Оцінка вартості підприємства як цілісного майнового комплексуПодпись: Фінансова діагностикаПодпись: Діагностика економічної культуриПодпись: Діагностика економічної безпекиПодпись: Управлінська діагностикаСлід розмежувати такі поняття як «економічна діагностика», «фінансова діагностика» та «економіко-фінансова діагностика» (рис. 1). На нашу думку, чітке розмежування різних видів економічної діагностики дасть змогу ефективніше розв’язуватити виникаючі на підприємстві проблеми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Розмежування понять «економічна діагностика», «фінансова діагностика» та «економіко-фінансова діагностика»

Водночас, нечітко визначено часові проміжки, область і сфери застосування різновидів діагностичних зіставлень. Це не дозволяє ефективно використовувати наявний методологічних апарат й інструментарій економічної діагностики, призводить до порушення її реалізації і, як наслідок, до зниження ефективності прийнятих управлінських рішень за результатами економічного діагностування. Відтак, вимагає чіткого встановлення умов застосування різних видів діагностування стану підприємств (табл. 1).

Таблиця 1. Умови застосування різних видів діагностики підприємств

Вид діагностики

Умови застосування

Економічна діагностика

Застосовується в умовах визначення довгострокових пріоритетів підприємства, їх зміни, трансформації; не вимагає прийняття швидкого управлінського рішення.

Фінансова діагностика

Застосовується для оцінки фінансового благополуччя підприємства, стану його майна, швидкості обертання всього капіталу та окремих його частин, доходності використаних коштів; вимагає швидких, але виважених управлінських рішень.

Діагностика фінансово-господарської діяльності підприємства

Застосовується в умовах вивчення потреби технічного переозброєння підприємства; не вимагає швидких управлінських рішень.

Бізнес-діагностика

Застосовується в умовах комплексного дослідження господарської діяльності підприємства, виявлення проблем у діяльності підприємства та розроблення на цій підставі програми коротко- та довгострокових заходів; може вимагати прийняття як швидких, так і виважених управлінських рішень.

Діагностика банкрутства

Застосовується за умов кризового стану підприємства; вимагає швидких, але виважених управлінських рішень.

Експрес-діагностика

Застосовується для раннього виявлення ознак кризового розвитку підприємства, швидкого реагування на зміну умов ринку, його середовища; вимагає прийняття швидких рішень управління.

Фундаментальна діагностика

Задля одержання найбільш розгорнутої картини кризового фінансового стану і конкретизації форм і методів майбутнього його оздоровлення; вимагає прийняття швидких управлінських рішень.

Економіко-фінансова діагностика

Застосовується в умовах визначення середньо- і короткострокових пріоритетів розвитку підприємства; може вимагати прийняття як швидких, так і виважених управлінських рішень.

 

Економічна діагностика найчастіше носить комплексний характер, отже, її слід називати «комплексна економічна діагностика». Комплексна економічна діагностика проводиться задля здійснення довгострокових планів економічного розвитку підприємства шляхом прийняття управлінських рішень. Під час комплексної економічної діагностики якомога ширше використовується методологічний апарат й інструментарій діагностики задля комплексного обстеження стану підприємства.

До того ж, є доцільним використання такого виду діагностики як «економіко-фінансова». Економіко-фінансова діагностика здійснюється задля реалізації коротко- і середньострокових планів економічного розвитку підприємства шляхом прийняття відповідних управлінських рішень.

Для вивчення стану та перспектив розвитку підприємств будь-яких напрямків економічної діяльності більш корисною є комплексна економічна діагностика, адже саме вона включає в себе діагностику конкурентних позицій підприємства, що дає змогу більш чітко встановити пріоритети подальшого розгортання діяльності.

Таким чином, для підприємства найбільш важливим моментом для встановлення майбутніх перспектив є визначення умов застосування системи методів, прийомів і способів їхнього досягнення, виявлення проблем, які спричиняють появі «вузьких місць», вибір варіантів їхнього розв’язання в системі прийняття управлінських рішень різнорідного характеру.

 

Література

1.     Василенко В.О. Антикризове управління підприємством: Навч. посіб. – К.: ЦУЛ, 2003. – 342 с.

2.     Антикризисное управление: Учебник / Под ред. Э.М. Короткова. – М.: ИНФРА – М, 2000. – 432 с.

3.     Фаріон І.Д.,  Савчук Л.І., Жукевич С.М. Діагностика і економічний аналіз в сфері послуг: Курс лекцій / За редакцією д.е.н., професора Фаріона І.Д. – Т.: Економічна думка, 2005. – 260 с.


Реєстраційна картка

 

 

 

Прізвище:                      Кривов’язюк

Ім’я:                               Ігор

По батькові:                   Володимирович

Домашня адреса:          43005, Волинська область, м.Луцьк,

                                          проспект Грушевського 16,  кв.41

Домашній телефон:       (03322) 3-06-38

Місце роботи:                43024, Волинська область, м.Луцьк,

(контактна адреса)          вул. С.Ковалевської, 29

                                      Луцький державний технічний університет,

                                      Інститут економіки та бізнесу,

                                      кафедра економіки та підприємництва

Робочий телефон:                   (03322) 5-40-13

Посада:                          Доцент кафедри економіки та підприємництва

Науковий ступінь:         кандидат економічних наук

Вчене звання:                доцент

Е-mail                             Ldtuekonomika®yndex. ru