Секція економічні науки, підсекція макроекономіка

Лукянченко Л. В.

ДонДУЕТ, МЕ-04-А

Розвиток україно-японських відносин

На сьогоднішнії день Японія є однієї з провідних розвинутих країн. Вона майже справилась з проблемами, які гостро стояли перед нею ще на початку XXI ст. і стала на новий шлях економічного підйому.

На думку Організації економічного співробітництва і розвитку, позитивні тенденції, у тому числі підвищення обсягів інвестицій компаній і споживчих витрат,  поліпшення умов на ринку праці і рост обсягів експорту, повинні привести до самого тривалого періоду росту японської економіки за весь післявоєнний період, з темпами порядку 2,2% і 2,3% у 2007 і 2008 р. Саме тому для Украйни є великий сенс розвивати зовнішньоекономічні зв’язки з Японією і бути її надійним торгівельним партнером [1, с.28].

Початок україно-японських відносин було покладено наприкiнцi 1994 р., коли в структурі Японської федерацiї економiчних органiзацiй "Кейданрен" (з травня 2002 р. – Японська федерація бізнесу) було створено Комiтет ділового співробітництва з Україною ("Український комiтет"). Фундаторами зазначеного Комiтету виступило близько 30 зацiкавлених  у  спiвробiтництвi з Україною великих японських компанiй. 

У 1995 р. японська сторона включила Україну в Нацiональну систему генеральних преференцiй (GSP),  вiдкрила кредитування японського експорту в Україну. 28 грудня 1995 р. були пiдписанi кредитнi  угоди  з  Ексiмбанком  Японiї  загальним обсягом 200 млн. дол. (50-млн. експортний кредит і 150-млн. “незв’язаний”  реабiлiтацiйний кредит).

17 вересня 1996 р. Уряд Японії включив Україну до списку країн, яким надаються страхові гарантії по зовнішньоекономічним операціям. Важливим кроком у розбудові двостороннього торговельно-економічного співробітництва стало підписання 6 жовтня 1997 р. Меморандумів з Міністерством міжнародної торгівлі та промисловості (ММТП) і Ексімбанком Японії (нині Японський банк міжнародного співробітництва) щодо забезпечення японських урядових гарантій торгівельного та інвестиційного страхування експорту, кредитів та інших зовнішньоекономічних операцій з нашою країною. Ці документи створили правове поле для відкриття нових кредитних ліній Ексімбанком Японії за умов гарантій торговельного страхування ММТП під найбільш перспективні спільні проекти в суднобудівній, металургійній, хімічній, агропромисловій та телекомунікаційній галузях економіки України. 

В рамках Міністерства економіки України у 2002 р. відповідно до наказу утворено Координаційну рада з питань економічного співробітництва з Японією та схвалено її персональний склад.

Відновленню переговорного процесу щодо майбутніх напрямків кредитно-інвестиційного співробітництва з Японським банком міжнародного співробітництва (ЯБМС) та можливості України стати повноцінним реципієнтом фінансової допомоги, що надається в рамках програми ОДР, сприяли здійснені протягом 2002-2005 рр. візити делегацій Японського банку міжнародного співробітництва [2].

Нову сторінку у розвитку фінансово-інвестиційного співробітництва між Урядами Японії і України було відкрито навесні 2005 р. 29 березня у Києві підписано міжурядову Угоду (у формі обміну нотами) та Кредитну Угоду про надання позики у сумі 19 млрд. іен на реконструкцію Державного міжнародного аеропорту „Бориспіль”. Цей проект є першим у рамках програми Офіційної Допомоги Розвитку Уряду Японії. Також між сторонами тривають рабочі онсультації про розширення ієнових позик програми ОДР на основі фінансування другого проекту „Спорудження мостового переходу через р. Південний Буг у м. Миколаєві”.

Важливою подієї у розвитку україно-японських відносин став офіційний візит Президента України В.Ющенка у липні 2005 р. Цей візит не тільки підсумував низку важливих домовленостей, але й відкрив нові шляхи співпраці та поглибив діючі торговельні та кредитно-фінансові зв`язки.

2005 рік став вирішальним щодо підписання Протоколу погодження між Україною та Японією з доступу до ринків товарів та послуг України у контексті вступу нашої держави до СОТ.

Новим інструментом фінансово-кредитної підтримки двосторонньої торгівлі має стати міжбанківська кредитна лінія, укладена в 2005 р. між ВАТ „Укрексімбанк” і ЯБМС у обсязі 50 млн. дол. Кошти цього двокрокового кредиту можуть бути залучені на фінансування двосторонніх торговельних операцій..

У 2006 році розпочалося співробітництво з Токійською фондовою біржею. У цьому контексті українська сторона зацікавлена у залученні досвіду японських експертів у розробку концепції ринку цінних паперів в Україні. Обидві сторони мають намір налагодити цього року практику обміну фахівцями у зазначеній сфері.[3].

Велике значення має грантова допомога, яку японія надає Україні. Усього Україна отримала грантову допомогу на загальну суму близько 141,7 млн. доларів США. Крім того плідно розвивається співробітництво в науково-технічній сфері [4].

Ми бачимо, що розвиток україно-японських відноьсин є досить динамічним та результативним, але необхіне подальше плідне співробітництво між урядовим та приатним секторм кожної з держав. Пріоритетними напрямками цього співробітництва повинні стати інвестування, кредитування, грантова допомога з боку Японії,  наукове співробітницьтво, та створення спільних підприємств у різних галузях.

Література:

1.      Аналітичний звіт «Світова економіка гідно витримала удар у 2006 р.» // Вісник Ради по національній конкурентноздатності «Стратегія і конкурентноздатність». №1 (13) січень 2007 р.

2.     www.ukrnews.com 

3.     www.derjcomstat.ua

4.     www.korrespondent.net