Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка

 

Кафедра комп’ютерних та інформаційних технологій і систем

 

асистент Квакова Людмила Іванівна

 

Домашня адреса 36018, м. Полтава, вулиця Середня, дім 41, телефон 52-84-03

 


 

Сучасні інформаційні технології. Обчислювальна техніка і програмування

 

асистент Квакова Л.І.

Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка

Інформаційні технології в навчальному процесі

 

Виховання культури використання інформаційних технологій в школі та у Вузі є одним з найважливіших питань сучасної педагогіки. У сучасних умовах прискореного розвитку комп'ютерних технологій, поширення мережі INTERNET зростає необхідність готувати підростаюче покоління до вирішення проблем, із якими особистість і суспільство ще не стикалися. Нагальним завданням педагога стає навчити школярів та студентів самому технічному процесу спілкування з комп'ютером, роботі з новітніми технологіями,  навчити їх правилам безпечного існування у комп'ютерній мережі. Важливим аспектом формування молодої людини нової генерації є вивчення правових аспектів використання інформаційних технологій. Зарубіжна школа накопичила значний досвід використання комп'ютерів у навчанні молодших школярів. Як свідчать дослідження, проведенні у школах Канади, США, Франції, "комп'ютер на уроках в школі подвоює час довільної уваги в учнів (20 хвилин замість 10 хвилин на традиційному уроці), а ігровий аспект часто сприяє кращому сприйняттю моделі учнями або осмисленню необхідності застосування алгоритму.

В нашому університеті проводиться робота з впровадження кредитно-модульної системи організації навчання виходячи з положень Болонського процесу. Експлуатується програма контролю знань, що скорочує час прийняття заліків, контрольних робіт. Набір питань можна підібрати конкретно до кожної дисципліни. Курс „Інформатика та комп’ютерна техніка” маємо можливість розбити на модулі, кожен із яких тестуємо на комп’ютері. Студенти, які здають залік з першого разу це результат як успішного вивчення курсу у Вузі так і поглиблене вивчення в школі матеріалу з інформатики. Коли студент не отримує залік (оцінку, достатню кількість балів) з першого підходу маємо змогу поставити варіант показу правильних відповідей. Попрацювавши з цією програмою, рівень знань підвищується. З другого, максимум з третього разу залік студенти одержують.

Щорічні наукові конференції по нашій кафедрі показують, що студентам цікаво дізнатися як про новинки в області програмного забезпечення так і в області засобів обчислювальної техніки. В обговореннях жваво приймають участь всі студенти, незважаючи на спеціальності, де вони навчаються. Матеріал подається в вигляді наглядних презентацій.

Досвід роботи дозволяє зробити такі висновки:

1.     Оволодіння елементами комп'ютерної грамотності не викликає суттєвих труднощів у школярів і студентів. При цьому, комп'ютерні ігрові програми сприяють кращому засвоєнню навчального матеріалу, створюють позитивне емоційне ставлення до діяльності, опосередкованої комп'ютером.

2.     В процесі сумісної комп'ютерно-ігрової діяльності (при роботі з навчальними програмами) виникає "кооперуючий ефект". Учні та студенти у грі проти комп'ютера допомагають, як правило, несвідомо один одному. Шукають раціональні способи організації сумісних дій, навіть в тому випадку, коли така задача їм не ставиться в явному вигляді.

3.     Навчаючі і контролюючі програми, програми-тести, програми-редактори стимулюють інтерес до навчальної діяльності, сприяють формуванню логічного, творчого мислення, розвитку здібностей.

4.     Використання інформаційних технологій на заняттях є одним з самих сучасних засобів розвитку особистості школярів та студентів, формування інформаційної культури.

Про ефективність переходу на ІТ свідчить хоча б те, що інтегровані автоматизовані виробництва , використовувані у промислово розвинених країнах, дали змогу знизити витрати виробництва на 35% і зменшити тривалість виробничих циклів на 60%. Використання ІТ у сфері управління дає змогу у 2-5разів прискорити прийняття рішень.

Немає сумніву, що інформація – одна із самих цінних речей в сучасному житті. Із впровадженням комп’ютера в усі сфери життя значно збільшився об’єм електронної інформації. З появою комп’ютерних мереж та Internet з’являються можливості нових форм навчання. Інформація стає доступною всім. Робота студента з персональним комп’ютером - це самостійне навчання навіть на відстані (доступ до теоретичних матеріалів, виконання різних видів робіт та контроль знань)

Література:

1. Інформатика. Комп’ютерна техніка. Комп’ютерні технології. за редакцією д.е.н., професора О.І.Пушкаря, Київ, 2001р.

2. Інформація з офіційного сайту ДКЗІ України.

 

 

Асистент Квакова Л.І.