Філологічні науки/1.Методика викладання мови та літератури

 

Біляєва Ю.В.

Миколаївський державний аграрний університет, Україна

 

Організація самостійної роботи студентів з іноземної мови студентів аграрних вузів

 

Під впливом змін, що відбуваються в суспільстві останнім часом, ситуація в галузі навчання студентів іноземної мови в немовному вузі значно змінилася: рейтинг курсу «Іноземна мова» суттєво підвищівся. Орієнтація вузівського курсу на формування у студентів немовних спеціальностей умінь різних видів професійного спілкування з використанням іноземної мови вимагає вирішення цілого ряду питань, що стосуються оптимальної організації процесу навчання згідно сучасних вимог та реальних умов викладання.

Максимально стислий курс іноземної мови у немовному вузі вносить свої корективи у програму, висуваючи як найактуальнішу проблему самостійної роботи студентів.

Самостійна робота студентів - це одна із форм організації навчального процесу у вищіх навчальних закладах, згідно зі статтею 43 Закона України «Про вищу освіту». Національна доктрина розвитку освіти і науки в Україні в ХХІ столітті передбачає врахування вікових та індивідуальних особливостей студентів, залучання їх до самоосвіти, а також розвиток у студентів здатностей до самопізнання.

Принцип індивідуалізації враховує не стільки індивідуальні особливості студентів, а в першу чергу інтерес студента, рівень літературної підготовленості, ціннісну орієнтацію особистості, виявлення та розвиток творчого потенціалу.

Самостійна робота студентів найповнішою мірою може здійснюватися у позааудиторний час, але  самостійна робота зовсім не передбачає повну відсутність керівника, тобто викладача. У випадку, якщо студент не взмозі розвязати якесь питання самостійно, він може звернутися по допомогу або консультацію до викладача. Викладач задіян в організаційно-методичній частині роботи, він розробляє підходи, методи, форми і засоби, які направлені на організаційно-методичне забезпечення самостійної роботи студентів.

Книжки для домашнього читання повинні бути більш легкими по своїй мові, ніж тексти, які подані у підручнику. Таким текстам повинна бути притаманна мовленнєва доступність, повторюванність лексики, багата інформативність.

Викладачу в свою чергу дуже важливо визначити сильні та слабкі сторони самостійної  роботи студентів, особливу увагу необхідно звернути саме на слабкі сторони їхньої роботи, бо вони потребують додаткової роботи щодо їх виправлення.

Позааудиторна робота з іноземної мови вирішує такі завдання:

-         удосконалення знань, навичок і вмінь, набутих на заняттях з іноземної мови;

-         розширення світогляду студентів;

-         розвиток їх творчих здібностей, самостійності, естетичних смаків;

-         виховання любові та поваги до людей свого рідного краю та країни, мова якої вивчається.

Принципи позааудиторної роботи з іноземної мови – вихідні положення, які визначають вимоги до її змісту, методів та організаційних форм. Вони відповідають цілям та завданням усієї позааудиторної роботи з  іноземної мови у вищому навчальному закладі та ілюструють суть педагогічної діяльності викладача – організатора та керівника позааудиторної роботи.

Основними організаційними принципами позааудиторної роботи з іноземної мови є принципи добровільності та масовості, принцип урахування і розвитку індивідуальних особливостей та інтересів студентів, принцип зв’язку позааудиторної роботи із заняттями у  вищому навчальному закладі.

Види позааудиторної роботи, що забезпечують високі результати повинні мати такі характеристики:

-         інформативність та змістовність, які сприяють реалізації практичних та загальноосвітніх цілей позааудиторної роботи;

-         комунікативна спрямованість: усі види позааудиторної роботи повинні забезпечувати користування іноземною мовою як засобом одержання і передачі інформації в типових природних ситуаціях спілкування;

-         ситуативність: переважна більшість видів позааудиторної роботи повинна включати низку ситуацій, які є предметним фоном і стимулом до цілеспрямованих мовних вчинків;

-         орієнтація завдань на підвищення мовленнєвої активності студентів;

-         емоційність форм і способів реалізації, що сприяє підвищенню інтересу студентів до іншомовної діяльності.

Найважливішим при організації самостійної роботи студентів залишається доступність та стимулювання студентів до ії успішного виконання шляхом повідомлення студентам про методи контроля результатів їх роботи та ії оцінювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література:

1.     Г.Є. Мальковский. Домашнее чтение на английском языке в неязыковом вузе.// Навчання іноземних мов у вищих навчальних закладах. 2005,№4.

2.     Ніколаєва С.Ю., Гриню Г.А., Олійник Т.І. Сучасні технології навчання іншомовного спілкування // бібліотека журналу «Іноземні мови» 1997, №1

3.     Положення про самостійну роботу студентів економічного факультету Київського національного університету ім. Т.Шевченка: бібліотека журналу «Вища школа» 2005, №6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відомості про авторів:

1. Біляєва Ю.В., викладач кафедри іноземних мов Миколаївського державного аграрного університету.Україна, 54056 м. Миколаїв, вул.Китобоїв, б.12,кв.56