Секція «Економічні науки»

Підсекція №9

 

Березовський К.В.

канд. екон. наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

РОЗВИТОК СИСТЕМИ НАУКОВОГО СПІВРОБІТНИЦТВА

 

З метою прискореного розвитку високотехнологічних виробництв необхідно впроваджувати світові та вітчизняні науково-технічні досягнення, що дасть змогу виробляти наукоємну продукцію та формувати експортний потенціал. Інтеграція України у міжнародне європейське співтовариство, підготовка особистості спеціаліста до роботи в умовах ринкової економіки вимагають сьогодні від вищої освіти не просто засвоєння суми старих знань, а й постійного створення нових.

            Європейський вибір України - невід'ємна складова її подальшого розвитку на шляху побудови високорозвиненої, соціальної за своєю суттю, демократичної  правової держави з конкурентоспроможною економікою. Процес євроінтеграції, окрім економічної, соціальної, політичної та гуманітарної сфер загалом, включає, зокрема, створення загальноєвропейського освітнього простору, розроблення єдиних критеріїв і стандартів у галузі освіти та науки, що сприятиме співробітництву між вищими навчальними закладами Європи, мобільності викладацького складу та студентів. У рамках Болонського процесу формується Європейський простір вищої освіти (ЄПВО), що визначений географічними та інституційними нормами Європейської культурної конвенції. Кінцевою метою процесу є забезпечення відповідної суспільним, особистісним та виробничим потребам якості вищої освіти, що продукуватиме конкурентоспроможного фахівця, здатного адаптуватися в економічному просторі європейських країн.

         Гармонізація вищої освіти України відповідно до вимог ЄПВО, її розвиток здійснюватимуться за певними принципами. Насамперед це пріоритетне запровадження інноваційних досягнень освіти й науки, а це можна здійснювати, сформувавши покоління людей, які мислять та працюють по-новому. Ніколи ще проблема якості вищої освіти в Україні не мала такого важливого ідеологічного, соціального, економічного значення, як сьогодні. Висунення проблеми якості на перший план визначається низкою об'єктивних чинників: по-перше, від якості людських ресурсів залежить рівень розвитку країни і її глобальної економічної конкурентоспроможності; по-друге, якість освіти набуває дедалі більшого значення в забезпеченні конкурентоспроможності випускників вищої школи на ринку праці.

            Сьогодні якість вищої освіти є одним із визначальних чинників гармонійного розвитку і всього суспільства, і кожної особистості зокрема, є запорукою утвердження і зміцнення міжнародного авторитету України. Основна мета – спільний розвиток гнучкої системи вищої освіти із залученням кращого європейського досвіду, розробка єдиних критеріїв і стандартів у цій галузі, де якість вищої освіти є основою створення цього процесу.

            В сучасних умовах невід‘ємною складовою інтеграції України в європейський та світовий економічний простір є співробітництво із зарубіжними компаніями та закладами освіти й науки. Всесвітньо відома компанія NXP – напівпровідникових компонентів, заснована корпорацією Philips, підбила підсумки комплексної співпраці в рамках науково-технічної програми NextXperienceLab із 45 провідними університетами в 11 країнах світу. Наприкінці 2007 року NXP оголосила імена ще трьох нових учасників програми. Два російські відомі вузи, а також Чернігівський державний технологічний університет. Як з‘ясувалося, це взагалі єдиний український вищий навчальний заклад, який запросила до співпраці одна з провідних компаній світу з виробництва напівпровідникових компонентів.

         Відомо, що компанія NXP щорічно інвестує близько 7 мільйонів євро в розвиток відносин з півсотнею провідних університетів світу. Програма, до якої запросили Чернігівський державний технологічний університет, включає в себе проведення спеціалістами NXP тренінгів для студентів і викладацького складу, конкурси серед студентів, інтеграцію своїх новітніх технологій в освітній процес за рахунок обладнання лабораторій, робочих місць, надання можливостей для проходження стажування на підприємствах і в наукових закладах NXP.

         Варто відзначити також багато важливих кроків на шляху зближення науково-освітніх систем Республіки Польща й України. Так, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» має спільні програми з Варшавською політехнікою, в рамках якої відбувається обмін студентами, співробітництво між дослідницькими групами, дискусії щодо спільних дослідницьких проектів, які виконуються за рахунок європейських наукових програм. Передбачено обмін досвідом та інформацією щодо організаційних та юридичних рішень у вищій школі, ефективних методів розвитку освіти та їх впровадження, окреслення цілей дидактики та наукових досліджень для потреб європейського ринку.

Університети-партнери є учасниками формування спільного європейського освітньо-наукового простору. Розпочато реальну співпрацю між нашими бібліотеками, в т.ч. зі створення електронних бібліотек. Щоб конкретизувати і посилити співпрацю вчених технічних університетів двох країн запропоновано створити спільний сайт, через який розпочати знайомство із пропозиціями вчених, кафедр і студентських організацій з метою розширення кола учасників спільних проектів. З боку КПІ також запропоновано забезпечити ті частини сайту, які присвячені традиційно пріоритетним проектам: проблематика сталого розвитку і ризику; енергетична безпека та енергетика майбутнього; всі складові процесів розбудови інформаційного суспільства; суперкомп‘ютерні обчислення та GRID-технології; технології телемедицини; нові речовини і матеріали, включаючи нанотехнології на основі фізичного матеріалознавства, інноватики.