Економічні науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність

Мікеніна О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ГОЛОВНІ НАПРЯМКИ СПІВРОБІТНИЦТВА У СФЕРІ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН

УКРАЇНИ І ФІНЛЯНДІЇ

 

На сьогоднішній день в цілому торгові зв'язки між Україною і Фінляндією розвиваються успішно. Фінські підприємства не бачать значних порушень в торгівлі з Україною. Тому торговий оборот Фінляндії постійно зростає. Фінські інвестиції в Україні поки що невеликі, але політичні події 2004 р. і світовий інтерес до України, який вони викликали, привернули до країни увагу фінських компаній. Така тенденція за прогнозами експертів збережеться [1].

Що ж до зовнішньої торгівлі, то усунення експортних бар’єрів є пріоритетним завданням фінської торгової політики. Фінський експорт до України переважно складається з продукції лісної та металообробної промисловостей. Особливий розвиток експортування серед різних секторів металообробної галузі спостерігається в електроніці та електропромисловості.

В 1990-х рр. важливим джерелом експортних доходів стали високі технології, які присутні в багатьох галузях економіки. Моделлю стрімкого зростання нових технологій можна вважати концерн Nokia, який з конгломерата перетворився у високотехнологічну групу і сьогодні є стовідсотковим європейським лідером [2]. В цілому фінський експорт конкурентоспроможний, а перспективи розвитку паперової та електронної промисловостей достатньо оптимістичні.

На регіональному рівні найважливішими торговельними партнерами Фінляндії є ЄС/ЄАСТ (більше 60%), а на рівні країн – Німеччина, Швеція, Великобританія та Росія. Останнім часом у фінському експорті доволі високими темпами почала зростати частка США та країн Південно-Східної Азії (азіатських «тигрів») [4]. Стосовно України, то вже доволі тривалий час наша держава займає позицію другого за величиною торгового партнера Фінляндії на території СНГ. Українська частка коливається між 0,1-0,2% від економічного товарообороту Фінляндії з рештою країн світу. Фактично, обсяг торгівлі Фінляндії з Україною, якщо співвіднести його з чисельністю населення й масштабами народного господарства, майже ідентичний обсягам торгівлі з більшістю торгових партнерів України [2].

Наступний напрямок співробітництва між Україною і Фінляндією, який досліджується, - це інвестиції. Фінські інвестиції до України невеликі, але існує можливість їх збільшити. До цих пір, фіни інвестували в ті галузі, які добре розвинені і у Фінляндії. Мова йде про металообробну і деревообробну промисловості, а також машинобудування [3]. Підприємства, до того як ухвалити рішення про можливі інвестиції, завжди ретельно обговорюють перспективи країни, а також зважують можливі ризики. Тому уряду України необхідно створити такі умови, які зможуть переконати іноземних інвесторів в необхідності вкладати свої кошти.

Останніми роками (2006-2007 рр.) фінські підприємства активно виходять на ринки інших країн. Українські компанії повторюють цей шлях. Можливо, українським компаніям варто було б перейняти у фінських колег практику планування на довгострокову перспективу. Компаніям, які хочуть бути успішними на світовому ринку, необхідно інвестувати в розробку нової продукції і дослідницьку діяльність. Не дивлячись на те, що багато фінських компаній вже зайняли міцне положення на світовому ринку, вони все одно дотримуються обережної і обдуманої інвестиційної політики.

Фінські і українські державні службовці регулярно обговорюють питання, пов'язані з торгівлею. Державні органи обох країн намагаються створити якомога сприятливіші для цього умови. Дуже важливі комунікативні зв'язки між державою і підприємцями. Це дозволяє безперешкодно обмінюватися важливою інформацією.

Взагалі фінські політики вважають, що Україна має великі можливості для розвитку технологій енергозбереження, а також консультаційних послуг, пов'язаних з ними. Вони сподіваються, що нова енергетична стратегія уряду України створить умови для міжнародної співпраці в цій сфері, щоб фінські підприємства приїжджали до України для пошуку нових ділових можливостей. Також Фінляндія сподівається, що договір, підписаний між урядом України і Північним Інвестиційним Банком (Nordic Investment Bank), відкриє підприємствам нові можливості фінансування, і тим самим поліпшить в Україні умови для бізнесу [5].

Отже, для збереження зовнішніх зв’язків України з Фінляндією, і передусім успішного торгового співробітництва, Україні необхідно:

·        розвиток тісних політичних відносин шляхом постійного діалогу по політичних питаннях;

·        сприяння торгівлі, інвестиціям і гармонійним економічним відносинам;

·        забезпечення основи для взаємовигідного економічного, соціального, фінансового, науково-технічного і культурного співробітництва;

·        підтримка України в зусиллях укріпити демократію і повністю завершити перехід до ринкової економіки.

     Таким чином, співробітництво між Україною і Фінляндією відбувається за вище переліченими основними напрямками. Всі ці сфери діяльності, при очікуваному зростанні, сприятимуть розвитку економіки України, її більш привабливому інвестиційному стану; для Фінляндії відкриють нові ринки збуту, стабілізують нові зовнішньоекономічні зв’язки з Україною.

Література:

1.     Волков А. Страновой проект: Финляндия//Эксперт, 2006, №18, с.60-64

2.     Інтерв’ю Тімо Репо, посол Фінляндської Республіки в Україні//Економічний Часопис XXI №7-8'2001

3.     Цимбал Г. Финнтастика//Бизнес. 2005, №40, с.64-66

4.     www.etla.fi

5.     www.investfinland.fi