Экономические науки / 6. Маркетинг и менеджмент

 

Захаренко-Селезньова А.М.

Полтавський університет споживчої кооперації України, Україна

Вплив югнианських теорій на розвиток рекламних технологій

 

Феномен реклами в сучасному світі полягає в тому, що без перебільшення є мировою, глобальною комунікацією, що створюється з допомогою новітніх технічних засобів та ефективних креативних технологій. Але потенційний покупець обробляє отриману інформацію, яка може змінити його думку, ставлення до торгової марки та поведінку. Ця реакція є наслідком логічного, раціонального розумового процесу.

Поведінка людини в рекламному середовищі визначається як зовнішніми, так і внутрішніми чинниками. До зовнішніх чинників відноситься все те, що відбувається навкруги людини в даний момент часу: екологія; виробничий процес; погодні умови; оточуючий світ і т. ін. Внутрішніми чинниками визначається все те, що відбувається усередині людини в той же самий момент: відношення до різних речей; погляди; установка на якусь дію; стан здоров’я; переконання; минулий досвід і т. ін.

Рис. 1 Вплив внутрішніх та зовнішніх чинників на поведінку людини

Розуміння подібних чинників дуже важливо в рекламній діяльності. Воно дає можливість управляти психікою людини в процесі цілеспрямованої дії реклами [3].

Формування психологічного впливу реклами на споживача потребує вивчення особливостей сприйняття, зосередження, утримання інтенсивності уваги на певному рівні, мимовільність уваги і таке інше.

Рекламісти в своїй практиці сьогодні спираються на творче застосування ідей, що висунув К. Г. Юнг в середині ХХ століття. Відповідно до них, у підсвідомості збереглися емоціональні враження пор всі бренди, інформацію про які людина отримувала протягом всього життя. Отож, теоретично можливо «оживити» в людині емоції, що визвано брендами яки потребується рекламувати. Теоретично це можливо зробити завдяки підсиленню підсвідомого враження з метою перетворення його в свідоме.

Не слід нехтувати тим, що «підсвідоме» людини все пам’ятає, і відповідно задля згадки найбільш ефективна така форма реклами, як зовнішня (у всіх її видах).

Другим за рахунком, але не другим по значущості важливішим поняттям юнгіанських теорій стали «знак» і «символ». Як вважав К. Г. Юнг, знак включає в себе деякий окреслений відомий зміст, який можливо висловити по-іншому. Основною ознакою знаку є реалізовувати функцію заміщення. Символ відрізняється від знаку тим що він є природним продуктом. Прості ідеї, що виражені символом, несуть в собі емоційний окрас, набувають нової сили, розширюють свій зміст від частки до загального. Ще одна важлива різниця символу та знаку містить в собі те, що знак має за своєю природою практичне та пряме призначення. Символ навпаки виражає набагато більше.

«Архетип» - ще одне поняття яке увів К. Г. Юнг. Під архетипом розуміють вроджені ідеї або здогади, які розташовують людей для сприйняття, переживання та реакції на дії відповідним визначеним чином. Архетипи недоступні безпосередньому спостерігачеві та розкриваються лише через їх проекцію на зовнішні об’єкти. Це  виявляється у вигляді архетипічних образів, які в свою чергу, є основою міфів, віросповідань, сновидінь, витворів мистецтва та реклами. Архетипічне моделювання дозволяє переносити символічне значення архетипічного образу на торгову марку товару, а потім послідовно і на сам товар.

Але К. Г. Юнг підкреслює позачасовий характер міфу, відзначаючи, що міфологічні сюжети дозволяють споживачеві без ускладнень і адекватно вбудовувати образ торгової марки, що пред’явлено або сам товар у особисту сюжетну лінію рекламного звернення [2].

Також одним із напрямів для вдалого створення реклами є постпсихоаналітична концепція психотерапії – транзактний аналіз. З його розділенням особистості на три внутрішні частини: «Дитини», «Дорослого», «Батька» [1].

Сучасна реклама намагається спочатку створити умови для усвідомлення покупцем рекламного звернення, здійснення ним покупки та забезпечення не одноразового, а сталого процесу купівлі. Тому реклама – це єдиний елемент маркетингу, який починається з намагання зрозуміти споживача, його запити й потреби.

Психологічний вплив вдалої реклами на споживача загальновідомий. Він дозволяє на порядок збільшити попит на товари та послуги. Саме тому дуже важливо знати і вміти формулювати загальне позитивне психологічне ставлення споживачів до реклами та рекламованої продукції.

 

Література:

1.                      Горин С.А. НЛП: Техники россыпью. – М.: КСП+, 2001. – 576 с.

2.                      Лихобабин М.Ю. Технологии манипулирования в рекламе. Способы зомбирования. – Ростов н/Д: Феникс, 2004. – 144 с.

3.                      Пазуха М.Д., Ігнатович М.В. Реклама у підприємницькій діяльності: Навч. Пос. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 176 с.