Гончарова Т.С.

Донецький національний університет

економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган - Барановського

 

 “Ефективність управління грошовими потоками підприємства”

 

У сучасній теорії корпоративних фінансів питанням управління грошовими потоками підприємства приділяється значна увага, оскільки вони є матеріальною основою фінансового менеджменту; фінансовим вираженням господарської діяльності підприємства і є основою самофінансування підприємства – покриття його потреби в капіталі за рахунок внутрішніх джерел; впливає на платоспроможність та ліквідність підприємства. Це потребує реалізації цілісної системи прогнозування, планування та контролю грошових потоків, що формуються при здійсненні фінансово-господарської діяльності підприємства.

Аналіз фахової літератури дає змогу стверджувати, що проблеми організації управління грошовими потоками та забезпечення його ефективності не розв’язано, так як недостатнім є рівень теоретичної та методологічної розробки питань формування моделі управління грошовими потоками підприємства та забезпечення її ефективності.

Завдання цієї статті – обґрунтувати організаційно-методологічні основи формування ефективної моделі управління грошовими потоками та запропонувати потенційні індикатори оцінки ефективності практики управління грошовими потоками підприємства.

Слід наголосити, що існують різні підходи до визначення та трактування поняття «грошовий потік». У більшості економістів ( Е. Джонс, Б. Колас, А. Риндін та Г. Шамаєв, А. Ковальова, Є. Сорокіна, І. Бланк та інші) склалося неоднозначне його тлумачення, в результаті чого виділилося два підходи до його визначення. Прибічники першого визначають грошовий потік як різницю між отриманими й виплаченими підприємством коштами за визначений термін, тобто як суму надлишку (недостачі) грошових ресурсів. Фахівці другого підходу вважають, що грошові потоки – це рух коштів (обіг), тобто їх надходження (притоки) й виплати (відтоки) за визначений період часу.

Поддєрьогін А.М. та Невмежицький Я.І. дають найбільш широке визначення грошового потоку і визначають його як сукупність послідовно розподілених у часі подій, які пов’язані з відокремленим та логічно завершеним фактом зміни власника грошових ресурсів через виконання зобов’язань між економічними агентами (суб’єктами господарювання, державою, домогосподарствами, міжнародними організаціями). Грошові потоки безпосередньо пов’язані з рухом коштів на підприємстві, який відображає надходження в розпорядження суб’єкта господарювання грошових ресурсів та їх використання.

Але попри відмінності в деталях, усі підходи до тлумачення актуалізують виняткову значимість грошового потоку для функціонування суб’єкта господарювання й забезпечення створення доданої вартості, забезпеченню перманентному зростанню вартості підприємства як цілісного майнового комплексу в довгостроковій перспективі та достатку власників такого суб’єкта.

Виникнення та формування грошового потоку при здійсненні господарських операцій у процесі операційної, інвестиційної та фінансової діяльності є результатом прояву фінансово-економічних відносин, таких як:

1) виконання договірних зобов’язань між суб’єктами господарювання;

2) функціонально-організаційні особливості господарських операцій підприємства дають змогу ідентифікувати рух грошових коштів за видами грошових потоків відповідно до встановлених критеріїв групування;

3) грошові потоки мають виключно фінансовий характер, адже їх результатом є формування, розподіл та використання фондів грошових ресурсів підприємства.

Базові функціонально-організаційні характеристики грошових потоків формуються на основі сукупності складових елементів, таких як:

-  причина та джерело формування грошового потоку;

- фактори формування абсолютної величини грошових ресурсів (резерву ліквідності як величини фінансових ресурсів, доступних підприємству в певний момент для обслуговування поточних грошових виплат);

- процедура ідентифікації характеристик грошового потоку;

- кількісна оцінка грошового потоку.

При управлінні грошовими потоками головна увага має зосереджуватися на пріоритетних потоках по фінансово-господарським операціям, тобто, що забезпечують формування більшої частини вартості підприємства та/або його прибутку й здійснюються на регулярній основі.

Слід наголосити, що грошовий потік від операційної діяльності суб’єкта господарювання має розглядатися як основне джерело фінансового забезпечення його господарської діяльності в наступні періоди. Тому одна з ключових характеристик підприємства, що ефективно функціонує – наявність протягом тривалого часу позитивного операційного грошового потоку з порівняно стабільною абсолютною величиною.

Ефективне управління грошовими потоками передбачає визначення базових положень щодо організації управління ними:

         Грошові потоки не можуть виникати в результаті пасивної економічної поведінки підприємства.

          Грошові потоки є невід’ємною складовою фінансового та операційного циклів, що вимагає узгодження фінансових рішень між усіма напрямками управління фінансами підприємства.

          Управління грошовими потоками потребує відповідного інформаційного наповнення системи прийняття управлінських рішень.

          Управління грошовими потоками передбачає однозначність трактування прийнятих фінансових рішень, чіткість доведення їх до виконавців та забезпечення адекватного зворотного зв’язку – моніторингу, перегляду та корегування фінансових рішень.

При цьому управління грошовими потоками розглядається як послідовний процес постановки завдань та їх виконання, як цілісна система, котра включає реалізацію таких етапів:

1) планування та прогнозування грошових потоків і складання відповідних внутрішніх фінансових документів;

2) імплементація бюджету грошових потоків, що є невід’ємною складовою системи бюджетів на підприємстві, як процес його безпосереднього дотримання при організації операційної, інвестиційної, фінансової діяльності;

3) контролінг виконання бюджету грошових потоків та планових показників звіту про рух грошових коштів;

4) корегування планових величин відповідно до зміни зовнішніх і внутрішніх умов реалізації бюджету грошових потоків.

      

П л а н у в а н н я

 
 

 

 

К о р е г у в а н н я 

 

І м п л е м е н т а ц і я 

 
 


            У п р а в л і н н я

             г р о ш о в и м и 

К о н т р о л і н г 

 
            п о т о к а м и

 

 

 

 

 

Рис. 1. Етапи управління грошовими потоками підприємства

Організаційне забезпечення ефективної моделі управління грошовими потоками підприємства можна охарактеризувати такими напрямами фінансової роботи, як:

1) організація трансакції, зокрема в частині часу, обсягів та повноти руху грошових коштів підприємства;

2) контроль руху грошових ресурсів, зокрема на відповідність бюджетним параметрам діяльності підприємства у плановому періоді й дотримання значень цільових індикаторів;

3) підтримка управлінських рішень та оцінка ефективності менеджменту.

Down Arrow Callout: Цілі управління грошовими потокамиУправління грошовими потоками здійснюється відповідно до поставлених цілей, обґрунтування яких є початковим етапом формування моделі управління грошовими потоками, у яку закладаються загальні і специфічні цілі.

 

Ä          повнота та своєчасність покриття потреби підприємства в капіталі для фінансування операційної, інвестиційної та фінансування діяльності;

Ä          підтримання прийнятого рівня платоспроможності й ліквідності;

Ä          оптимізація інвестиційних грошових потоків із урахуванням того, що вихідний інвестиційний потік зменшує вартість підприємства, а його генерування зорієнтоване на компенсуюче збільшення вхідних та/або зменшення вихідних грошових потоків підприємства в наступних періодах;

Ä          узгодження політики управління грошовими потоками з потребами операційної діяльності підприємства, зокрема в частині управління робочим капіталом та прибутком;

Ä          організація фінансових грошових потоків із метою оптимізації структури капіталу та зменшення середньозваженої вартості капіталу;

Ä          забезпечення ефективності використання грошових коштів в розпорядженні підприємства як обмеженого ресурсу;

Ä          підтримання балансу між формуванням резерву ліквідності та альтернативними можливостями використання грошових ресурсів;

Ä          скорочення витрат підприємства по організації управління грошовими коштами.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Загальні та специфічні цілі управління грошовими потоками

Оцінка ефективності практики управління грошовими потоками передбачає використання сукупності таких показників, як:

         коефіцієнт інкасації (відношення абсолютної величини операційного грошового потоку до величини виручки від реалізації або нарахованого чистого доходу);

          індекс грошової вартості доданої (відношення генерованого операційного грошового потоку до операційної потреби підприємства у грошових ресурсах);

          тривалість фінансового циклу та його окремих складових;

          монетарна оцінка величини касового розриву;

          вільний грошовий потік на капітал вкладений (FCF2F) і вільний грошовий потік на власний капітал (FCF2Е) як базис для розвитку вартості підприємства.

Такі індикатори дають змогу забезпечити зростання достатку акціонерів (власників) підприємства як фундаментальної цілі фінансового менеджменту, що може кількісно проявлятися як зростання вартості підприємства та створення грошової вартості доданої.

Сукупність конкретних методів і форм, що використовуються підприємством для організації руху грошових коштів у часі і просторі відповідно до визначених критеріїв і цілей, формує модель управління грошовими потоками підприємства, яка розв’язує вище визначені цілі. Така модель визначається підприємством самостійно і є індивідуальною, враховуючи особливості його фінансово-господарської діяльності, положення фінансової стратегії, а також специфічні умови зовнішнього та внутрішнього середовища її реалізації. Така індивідуальність досягається при використанні сукупності загальних підходів, прийомів та методів – інструментарію управління грошовими потоками.

Підсумовуючи розглянуті вище рекомендації щодо розробки ефективної моделі управління грошовими потоками підприємства, можна стверджувати, що грошові потоки підприємства являють собою складне явище, органічно інтегроване в загальну систему організації його фінансово-господарської діяльності.