Эффективные инструменты соврем. наук2008/Экономические науки/10. Эконом. предприятия

Судакова О.І.,

Придніпровська державна академія будівництва та архітектури,

Судаков А.К.,

Національний гірничий університет

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА В РИНКОВИХ УМОВАХ

Надійне забезпечення захисту в сучасних умовах - проблема для всіх організацій незалежно від форм власності, виду діяльності. Ринкова економіка, жорстка конкуренція в ній є базовим джерелом виникнення ризиків, загроз, небезпек, непередбачуваних ситуацій. Саме таке становище сучасності вимагає відповіді на поставлені питання: як уникнути впливу негативних внутрішніх і зовнішніх факторів, що зробити для того, щоб цей вплив був мінімальним, як ефективно управляти підприємством у таких ситуаціях, як досягнути безпеки у бізнесі.

До недавнього часу проблеми економічної безпеки були у центрі уваги переважно західних спеціалістів. Українські і російські спеціалісти звернулись до них порівняно недавно. Питанням забезпечення економічної безпеки присвятили свої роботи Колосов А.В., Абалкін Л., Архіпов А., Брендіков М.А., Барановський О.І., Драга А.А., Забродський В., Капустин Н., Сухорукова Т., Крисін А., Ляшенко О.М., Пономарьов В.П., Полушкин О.А., Мунтіян В.І., Олєйніков Є.А., Пастернак-Таранушенко Г., Тамбовцев В.Л., Шаліков В., Одінцов А.О., Гусін В.С., Демін В.А., Грунін О.А., Шульц В.Л. та інші [1-3].

Правильне вирішення проблеми забезпечення безпеки суб'єктів економічної діяльності знаходиться в прямій залежності від однозначного розуміння всіма посадовцями, причетними до цієї діяльності, основного категоріального апарату, вживаного при її здійсненні, і, перш за все, уточнення змісту таких категорій, як «небезпека», «безпека», «ризик», «загроза» та ін. Поняття «безпека» протилежне поняттям «небезпека» та «загроза». Досить часто поняття «небезпека» та «загроза» ототожнюються, хоча такими не являються. Сучасний тлумачний словник дає такі визначення цим поняттям. Загроза - можливість, неминучість небезпеки. Небезпека - можливість, ймовірність якогось лиха, нещастя, шкоди й т. ін. [4,С.187, 307]. Тобто, різниця між економічною загрозою і економічною небезпекою визначається ймовірністю втрат, переходом із потенційної можливості у реальну. Виходячи із зазначеного, наголосимо, що економічна загроза - це потенційна можливість завдання шкоди суб'єктами господарювання внутрішніми або/і зовнішніми чинниками. Економічна небезпека стає такою, при умові отримання загрозою реального прояву. Тобто, економічна небезпека це безпосередня, реальна форма прояву загрози.

Всі визначення такого поняття як «безпека», «економічна безпека», пряме чи опосередковано включають наступні моменти:

   Наявність загроз (внутрішніх і зовнішніх);

   Збалансованість інтересів (інтереси об'єктів захисту мають носити збалансований характер).

Виходячи зі сказаного, можна дійти висновку, що безпека означає відсутність в даний момент реальної загрози спричинення будь-якій діяльності, цінностям або особам тієї конкретної шкоди, настання якої раніше побоювалися. Для забезпечення безпеки важливо уміти правильно оцінити ситуацію, що склалася, і встановити наявність або відсутність небезпеки.

Наукові дослідження визначають підходи до управління економічною безпекою підприємства лише через призму ризиків, але поняття ризику на нашу думку є дещо обмеженим у даному випадку і не розкриває мовної суті поставлених проблем. Тому дозволимо собі дати наступне визначення поняття управління економічною безпекою підприємства.

Управління економічною безпекою підприємства ще є ціленаправлений вплив керуючої системи (суб'єкта управління) на керовану систему (об'єкт управління) з метою мінімізації, уникнення, негативного впливу внутрішніх і зовнішніх факторів впливу і можливих їх наслідків, які посягають на інтереси підприємства.

Складність процесу управління економічною безпекою на підприємстві обумовлюється не лише недостатнім розвитком теоретичної бази дослідження, недостатністю розуміння менеджерами підприємств важливості даної проблеми, але й багатогранністю даної проблеми, великою кількістю складових безпеки, відсутність можливості достовірної, точної оцінки прояву факторів небезпеки. Тому виходом із даної ситуації є застосування системного підходу.

Дослідження діяльності економічної безпеки підприємства з позицій системного підходу дозволяє найбільш повно і багатогранно дослідити цю специфічну діяльність і визначити оптимальні шляхи підвищення її ефективності.

Аналіз літературних джерел дозволяє визначити переваги використання системного підходу у теорії і практиці, тобто:

   побачити предмет дослідження як одне ціле, що складається із множини елементів;

   різнобічно дослідити предмет;

   дослідити предмет у процесі розвитку і взаємозв'язку із іншими предметами;

   побудувати оптимальну структуру організації;

   грамотно організовувати діяльність і забезпечити її максимальну ефективність.

Такої ж думки дотримуються й інші автори, зокрема Гусєв В.С, Дьомін В.А, Кузін Б.І., Мєдніков М.Д., Федотов А.В., Шульц В.Л.: успішний захист підприємства від загроз залежить від повноти реалізації принципів системного підходу у вирішенні даної проблеми.

Використання зазначеного методу при управлінні економічною безпекою на мікроекономічному рівні передбачає:

   проведення аналізу реальних і потенційних умов в яких відбувається сучасна підприємницька діяльність;

   виявлення факторів, що впливають на ефективність забезпечення безпеки підприємства, їх оцінка;

   визначення цілей, які необхідно досягнути в процесі забезпечення безпеки;

   характеристика суб'єкта і об'єкта захисту;

   планування заходів по усуненню і локалізації загроз;

   вибір засобів для забезпечення безпеки;

   дослідження методів забезпечення безпеки;

   визначення специфіки організації і управління процесом забезпечення безпеки;

   реалізація заходів по усуненню загроз і небезпек.

Аналіз категорії економічної безпеки стосовно умов розвинутих країн і  України, показує, що наша держава стикається з цілою низкою загроз, не властивих першим. В розумінні українських законодавців, «загрози національної безпеки – це наявні і потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України». Таке формулювання закріплено Законом України «Про основи національної безпеки України» від 19.06.03. Очевидно, що загрози економічної безпеки держави також підпадають під це визначення. До таких загроз можна віднести необхідність інтеграції у систему міжнародних інститутів, що вже склалася; складнощі з ідентифікацією положення системи, пов'язані з ассиметричністю інформаційного простору, і, як наслідок, неможливість ухвалення оптимальних управлінських рішень.

Ринкові відносини вносять істотний елемент невизначеності і ризику в діяльність організації і її керівництва. Якісний рівень менеджменту, високий професіоналізм персоналу, а також можливий збіг обставин в процесі розробки і ухвалення управлінських рішень визначальним чином впливають на наслідки ризику в діяльності організації. Не піднімаючи питання про конкретний вид ризику і його класифікаційної приналежності, доцільно звернути увагу на те, що з ризиком пов'язані як прогресивний напрям розвитку, так і регресивний, здатний привести до розвитку важких кризових ситуацій для організації, які загрожують її безпеці і подальшій діяльності.

В цих умовах виключно важливе значення набуває достовірність і повнота інформації про чинники внутрішнього і зовнішнього середовища, що роблять істотний вплив на життєдіяльність організації. Чим вище рівень достовірності і повноти інформації, тим менше ступінь невизначеності і ризику, тим більше безпека організації як системи.

На макрорівні з позицій системності сучасними науковцями-дослідниками визначаються напрямки забезпечення безпеки підприємницькій діяльності в Україні, а саме:

1. Аналіз і прогнозування основних умов проведення бізнесу в Україні на сучасному етапі;

2. Недоброякісна конкуренція як найбільш впливовий фактор впливу на формування ринкових відносин;

3. Визначення мети процесу забезпечення безпеки;

4. Об'єкти діяльності по забезпеченню безпеки;

5. Суб'єкти діяльності по забезпеченню безпеки;

6. Засоби і методи діяльності по забезпеченню безпеки;

7. Роль і місце системи забезпечення безпеки в системі діяльності підприємств.

Таким чином, для реалізації ефективного процесу управління економічною безпекою на підприємстві необхідно чітко розмежовувати можливість проявлення небезпечних ситуацій і використовувати системний підхід при розв'язанні виникаючих негативних процесів.

Література:

1. Козаченко Г.В., Пономарьов В.П., Ляшенко О.М. Економічна безпека підприємства: сутність та механізм забезпечення: Монографія. - К: Лібра, 2003. - 280с.

2. Полушкин О.А. Управление безопасностью предприятий в условиях рыночной экономики // Закон и право. – Москва, 2005. - №10. – С. 46-50

3. Судакова О.І. Формування системи управління економічною безпекою підприємництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 231: В 9 т. - Том VIII. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. –С. 1652-1661.

4. Сучасний тлумачний словник української мови. - К.: Кобза, 2005. -544с.