Экономические науки/ 2. Внешнеэкономическая деятельность

                            Філатов О., к.е.н Шеремет Т. Г.

             Донецький національний університет економіки та торгівлі

       Позиції Нью-Йорка на світовому фінансовому ринку

     Для сучасної міжнародної економіки притаманною ознакою її функціонування та розвитку є наявність світових фінансових центрів. Ці центри є необхідною передумовою постіндустріальної економіки та стратегічною перевагою держави на світовому ринку. Беззаперечним є той факт, що саме фінансові центри визначають кон’юнктуру усієї світової економіки, забезпечуючи собі чинне місце серед усіх чинників її розвитку.

     Одним з найбільших фінансових центрів є Нью-Йорк, який представляє потенціал економіки більшості американських країн і передусім США. Цей ринок (США) є найбільшим у західній півкулі, на світовій арені він поступається тільки лондонському фінансовому ринку. Серед всіх міст-фінансових центрів тільки Нью-Йорк та Лондон є глобальними фінансовими центрами, що на практиці означає велику ступінь впливу цих ринків на більшість процесів, що відбуваються у світовій економіці.

      В наш час Нью-Йорк як фінансовий центр має досить міцні позиції.     Основними перевагами Нью-Йорка на світовому фінансовому ринку є: вигідне географічне розташування міста (слід брати до уваги той факт, що Нью-Йорк обслуговує потреби західної півкулі та особливо США); великий досвід діяльності фінансових компанії Нью-Йоркського ринку, який ґрунтується на досить тривалій історії його становлення та розвитку; сприятлива політика збоку ФРС; наявність спеціалізованих органів, що забезпечують додаткову безпеку фінансової діяльності та уникнення (зменшення наслідків) спекулятивних операцій і великих фінансових махінацій; наявність угод між американським урядом та офшорними країнами; високий рівень розвитку комунікацій, транспортної інфраструктури та систем супутникового зв’язку; висококваліфікована робоча сила; висока якість життя у самому місті та ін.

      Нью-Йорк має досить міцні позиції на фондовому ринку, оскільки саме американські корпорації сприяють розміщенню нових активів. Приріст цих операцій на фондовому ринку Нью-Йорка є досить динамічним. У 2006 році на Нью-Йоркській фондовій біржі та високотехнологічній біржі NASDAQ відбулося 174 нових розміщення цінних паперів.

      На світовому ринку хеджингових (страхових) послуг Нью-Йорк залишається лідером – серед 50 найбільших хеджингових компаній 18 знаходяться у Нью-Йорку та працюють з ресурсами саме Нью-Йоркського фінансового ринку.  Слід відмітити, що рівень їх прибутковості менший ніж у Лондонських фондів (у середньому 9% - Нью-Йоркський, 16% - Лондонський), що свідчить про загострення конкурентної боротьби між цими ринками у майбутньому.  Нью-Йорк також спеціалізується на ринку деривативів – 20% від їх сукупного обсягу (Лондон – 50%).[3]

      Нью-Йорк є другим за розміром валютним ринком світу – щоденні обсяги валютних операцій на ринку біля 500 млрд. дол. США. Темпи росту валютного ринку є позитивними (хоча вони менші ніж та Лондонському ринку) та складають 8%. Майбутня стратегія Нью-Йоркського валютного ринку буде направлена на забезпечення поточної позиції Нью-Йорка  та його стабілізації як найбільшого валютного центра Америки. Важливим показником на фінансовому ринку є обсяг угод зі злиття та поглинання. На американському рикну  він складає 1,14 трлн. дол. США. При цьому переважна більшість цих угод прямо чи опосередковано контролюється Нью-Йоркськими установами. Такий високий рівень подібних угод характерний тільки для найбільш розвинутих ринків. У Європі цей показник складає 1,15 млрд. дол. США.

      Концентрація капіталів у місті  є дуже високою. Тут представлені найбільші банки світу серед яких лідируючими є американські. Найбільшими та найвідомішими серед них є Goldman Sachs, Citigroup, Merrill Lynch, J. P. Morgan, Lehman Brothers, Deutsche Bank та ін. Більшість з цих банків є американськими установами, що забезпечує також притік додаткового капіталу з інших країн. У Нью-Йорку знаходиться більш ніж 2/3 від загальної кількості іноземних банків, що представлені у США.[2]

      Для оцінювання позицій Нью-Йорку на світовій арені доцільно використати рейтинг світових фінансових центрів – “Global financial index”. За цим рейтингом Нью-Йорк посідає друге місце та має 760 балів з 1000 (перше місце належить Лондону з 765 балами. Різниця між цими двома  центрами є порівняно невеликою, що свідчить про їх майже однакове становище та міцні позиції на світовому фінансовому ринку. Цей рейтинг складається на основі багатьох критеріїв, які можна умовно поділити на п’ять груп: персонал, бізнес-середовище, доступ на ринок, інфраструктура та загальна конкурентоспроможність. По 80% показників Нью-Йорк займав лідируючи місця та значно віддалився від своїх найближчих конкурентів (крім Лондона) – Гонконгу (684 бали, 3 місце), Сінгапуру (660 балів, 4 місце) та Цюриху (656 балів, 5 місце). [1]

      Головними недоліками Нью-Йорка на світовому фінансовому ринку є особливостями правового регулювання. Деякі законодавчі акти, такі як закон Сарбейнса-Окслі, становлять перепону на шляху до вільного переміщення капіталів. Удару по позиціям Нью-Йорка на світовому фінансовому ринку також завдали теракти 11 вересня 2001 року. До того ж, Нью-Йоркський ринок суттєво залежить від економіки США, яка зараз знаходиться у скрутному становищі – криза іпотечного ринку, спад інвестицій у нерухомість, зниження рівня споживання у населення та послаблення позицій американського долара. Всі ці та інші чинники гальмують темпи розвитку Нью-Йоркського фінансового ринку та всієї американської економіки у цілому.

   

             Література:

1.City of London. Http://www.cityoflondon.gov.uk/economicresearh

2. Bank of England. Http://www.bankofengland.org.uk

3. Http://www.wikipedia.org