Економіка/3. Фінансові відносини

Попадюк С.В.

Науковий керівник: Китайчук Т.Г.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ ЗБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Збут є завершальною стадією господарсь­кої діяльності товаровиробника, у ринкових умовах облік та аналіз збуту по­лягає у вивченні кон'юнктури ринку й можливостей підприємства виробляти продукцію, яка буде корис­туватися попитом, а також у складанні планів продажу, на основі яких повинні формуватися плани постачання й виробництва.

Фінансові ресурси будь-якого підприємства є обмеженими. Багато господарюючих суб’єктів намагаються скорочувати витрати на збут, а це призводить до зменшення обсягів реалізації. Для повернення втрачених позиції знадобиться більше ресурсів, ніж ті, що зекономили на витратах на збут. При складанні бюджету витрат на збут потрібно враховувати витрати на рекламу, транспортні витрати та інші витрати в залежності від специфіки діяльності підприємства.

Перед плануванням виробництва продук­ції необхідно провести аналіз зовнішнього сере­довища підприємства для визначення оптимальних напрямів виробництва продукції, тобто вивчити кон'юнктуру ринку, потреби покупців, попит на різні види товарів. Підприєм­ство повинно виробляти те, що продається. Зовнішнє середовище – це сукупність усіх елементів, властивості яких впливають на господарюючий суб'єкт, а також на ті об'єкти, чиї властивості змінюються в результаті зміни поведінки системи (контрагенти підприємства, органи держав­ної влади тощо). З прискоренням НТП розширюються масштаби ринку, змінюються вимоги споживачів до продукції [1].

Для підвищення ефективності збуту продукції викорис­товують багатоканальні системи розподілу продук­ції. Кожен виробник на основі маркетингових дослі­джень ринків збуту своєї продукції визначає струк­туру можливих каналів розподілу, їх зв'язок з споживачами та один з одним [3, с. 126].

Проведення аналізу збутової діяльності на під­приємстві починають з діагностики кон'юнктури рин­ку. Аналіз попиту, пропозиції та ціни, що впливають на прийняття рішення клієн­том. Такий аналіз дає змогу оцінити перспективи розвитку підприємства та уточнити заплановані розміри торговельного оборо­ту.

Одним з важливих етапів аналізу ефективності збутової діяльності є аналіз цінової політики. Цінова політика підприємства включає: оцінювання впливу темпів ринку на цінову політику; дослідження методів ціноутворення; виявлення факторів, що визначають ці­нову політику; визначення умов та методів форму­вання початкової ціни на товар; оцінювання варіан­тів зміни ціни на товар конкурентами [3, c. 126-127].

В умовах розвитку ринкової економіки бухгалтерський облік повинен виконувати такі завдання як  вибір об’єктів обліку та пов’язаних з ними витрат; оцінку ефективності розміру витрат; відображення виробничих процесів з метою управління збутом, класифікація витрат при визначенні собівартості продукції, формування внутрішньої звітності по виробничим процесам [2].

Можна зауважити, що облік реалізації посідає одне з найважливіших місць у бухгалтерському обліку та забезпечує підприємство такими даними як інформацію про збут і реалізацію продукції, товарів, робіт і послуг, планування об’ємів реалізації, встановлення оптимального рівня цін, кон’юктуру окремих ринків збуту, очікуваний прибуток від збуту та інші.

Отже, підприємство має виконати такі завдання :

-              Формувати  збутову політику під­приємства як основу вдосконалення системи збуту;

-              визначити аспекти, на які доцільно орієнтувати збутову політику підприємства;

-              розглянути загальну модель формування збуто­вої політики, а також доцільність документально­го закріплення збутової політики;

-              визначити основні завдання маркетингового під­розділу та функції його керівника маркетингового від­ділу;

-              досліджувати напрями оптимізації планування продажів .

Бухгалтерський облік повинен відображати інформацію про певні ринки збуту, виробничі підрозділи для розробки управлінських рішень. Важливим шляхом оцінки облікових даних щодо збутової політики є розрахунок сум покриття, який здійснюють бухгалтера-аналітики для оцінки впливу ринкової інфраструктури на збут.

Гострою проблемою на сьогодні є те, що підприємства в обліку не виділяють витрат на збут. Бухгалтер відносить ці витрати на адміністративні. Такі дії викривляють інформацію, що наводиться в звітності.

Цілі збуту продукції виходять із цілей підприємства, серед яких переважає максимізація прибутку. Досягнення мак­симального прибутку можливе лише за умов успіш­ної реалізації таких завдань у сфері збуту, як: опти­мальне завантаження виробничих потужностей за­мовленнями споживачів; вибір раціональних каналів розподілу товароруху; мінімізація сукупних витрат у господарському циклі товару, включаючи витрати післяпродажного обслуговування та споживчого сервісу.[3, с. 129]

 

Література:

1.     Гончаренко І.Г.\\ Теоретичні основи розподілу продукції підприємства\ Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво, 2007, №3, с. 64-67

2.     Гудзенко Н.М.\\ Облікова інформація як основа управління збутом\ Збірник наукових праць ВДАУ, 2002, №11, с. 163-167

3.     Іваненко О.В., Колісниченко О.Є.\\ Оцінювання збутової діяльності підприємства\ Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво, 2006, №5, с. 125-129

4.     Островська О.Б.\\ Модель формування збутової політики підприємства\ регіони. Серія: Економіка та підприємництво, 2006, №5, с. 388-392