к.п.н. Полєщук І.Ф., Патраманська Л.Ю.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Теоретичні аспекти аналізу фінансового стану підприємств

 

У сучасних умовах господарювання має місце нестабільність зовнішнього середовища, постійні коливання на фінансових ринках, зростаюче  конкурентне протистояння підприємств. Суб’єкти господарювання  у таких умовах  повинні мати абсолютну фінансову стійкість тому, що важко зберегти високу ефективність діяльності, а у деяких випадках навіть існує загроза їх ліквідації. Об’єктивна оцінка фінансового стану підприємства відображає характеристику його фінансової конкурентоспроможності, виконання зобов’язань та дозволить правильно визначити напрям розвитку підприємства. Саме тому аналіз фінансового стану підприємства є актуальним питанням на сьогоднішній день.

Дослідження в галузі аналізу фінансового стану проводили  такі вітчизняні  вчені:  Андрущак Є.М., Біленька Н.Б., Верига Ю.А., Литвин Б.М., Мних Є.В., Фаріон І.Д., Шкарабан С.І., Яремчук І.Г. та інші, а також зарубіжні дослідники Зуділін О.П., Барнгольц С.Б., Безруких П.С., Шеремет А.Д. Гаврилова В.А., Єфімова О.В., Ковальов В.В., Баканов М.І. та інші. Проте не беручи до уваги науковий доробок вчених та спеціалістів даної сфери, низка важливих проблем організації та методики  аналізу фінансового стану підприємств, визначення його напрямків залишаються спірними або ж потребують подальшої розробки та вдосконалення.

Метою статті є дослідження напрямків, видів аналізу фінансового стану підприємств та основних методів його проведення.

Поняття «фінансовий стан підприємства» знайшло різне трактування у працях науковців. Наприклад, Обущак Т.А. висвітлює його так : «Фінансовий стан підприємства – це сутнісна характеристика діяльності підприємства у певний період, що визначає реальну та потенційну можливість підприємства забезпечувати достатній рівень фінансування фінансово-господарської діяльності та здатності ефективно здійснювати її у майбутньому» [1, с. 92-100 ].

У наказі Агентства з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій № 22 від 23 лютого 1998 року, сутність досліджуваного поняття визначено так: ,,Фінансовий стан підприємства це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємств, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів”[2].

Одне з найповніших визначень поняття ,,фінансового стану підприємства” наведено у фінансовому словнику-довіднику за редакцією М.Я. Дем'яненка: «Фінансовий стан — це комплексне поняття, що відображає якісну сторону його виробничої та фінансової діяльності та є результатом реалізації усіх елементів зовнішніх і внутрішніх фінансових відносин підприємства. Він характеризується системою показників, які відображають стан капіталу в процесі його кругообігу, здатність розраховуватися за своїми зобов'язаннями і забезпечувати ефективне фінансування своєї виробничої діяльності на певний момент часу” [3, с. 128].

Аналіз фінансового стану підприємства є необхідним етапом для розробки планів і прогнозів фінансового оздоровлення підприємств. Частину загального аналізу господарської діяльності підприємства, який складається з двох взаємопов'язаних розділів: фінансового та управлінського аналізу називають аналізом фінансового стану підприємства. Поділ аналізу на фінансовий та управлінський обумовлюється  розподілом системи бухгалтерського обліку  на фінансовий та управлінський облік.  

За даними публічної бухгалтерської звітності здійснюється партнерами підприємства, контролюючими органами зовнішній фінансовий аналіз, що має свої характерні риси: велика кількість об'єктів-користувачів, різноманітність цілей та причин аналізу, орієнтація аналізу на публічні, зовнішні звітні дані підприємства, відкритість результатів аналізу для користувачів.

До основних напрямків зовнішнього фінансового аналізу включають такі: аналіз абсолютних показників прибутку, аналіз ефективності використання залученого капіталу, аналіз показників рентабельності, аналіз фінансового стану, фінансової стабільності підприємства, його платоспроможності та ліквідності балансу, економічна діагностика фінансового стану підприємства.

Внутрішній (традиційний) аналіз здійснюється аналітиками підприємства та ґрунтується на широкій інформаційній базі, включаючи дані бухгалтерського обліку та звітності, управлінського обліку, оперативні дані.

Основним змістом внутрішнього аналізу фінансового стану підприємства є: аналіз динаміки прибутку та рентабельності підприємства і факторів, що на них впливають, аналіз самоокупності підприємства, аналіз власних фінансових ресурсів, аналіз кредитоспроможності підприємства, оцінка використання майна та вкладеного капіталу, аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства.

Отже, відмінності між зовнішнім та внутрішнім аналізом фінансового стану підприємств обумовлені різним інформаційним забезпеченням, завданнями, суб’єктами проведення.

Методи фінансового аналізу - прийоми та способи обробки бухгалтерської (фінансової) звітності. Традиційна практика аналізу використовує різноманітні методи та прийоми аналізу. Наприклад, методи фінансового аналізу(коефіцієнтний метод, зведення та групування, метод різниць, беззбитковий та інтегральний метод, тощо), експертні методи(метод  А–рахунку, Скоуна, латентно-структурного аналізу, еталонного підприємства, тощо), математико-статистичні методи (кореляційно-регресивний, дискримінантний, кластерний аналіз, нейронні мережі, тощо)[4, с. 108-117].

Розглянемо детальніше такі основні методи аналізу фінансового стану підприємств:

1.   Факторний аналіз – полягає у визначення впливу окремих факторів (чинників) на результативний показник;

2.   Аналіз відносних показників (коефіцієнтів) - розрахунок відношень між окремими позиціями звіту або позиціями різних форм звітності, визначення взаємозв'язків показників;

3.   Порівняльний аналіз - внутрішньогосподарський аналіз зведених показників звітності за окремими показниками самого підприємства та його філій, а також міжгосподарський аналіз показників даної фірми порівняно з показниками конкурентів або із середньогалузевими та середніми показниками;

4.   Трендовий аналіз -  це порівняння кожної позиції звітності з рядом попередніх періодів та визначення тренду, тобто основної тенденції динаміки показників, очищеної від впливу індивідуальних особливостей окремих періодів (за допомогою тренду здійснюється екстраполяція найважливіших фінансових показників на перспективний період, тобто перспективний прогнозний аналіз фінансового стану);

5.   Горизонтальний (часовий) аналіз - порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом;

6.   Вертикальний (структурний) аналіз - визначення структури фінансових показників з оцінкою впливу різних факторів на кінцевий результат.

         Таким чином, аналіз фінансового стану підприємств є об’єктивно необхідним оскільки забезпечує пошук резервів підвищення рентабельності виробництва, визначає фінансові проблеми та можливі причини їх виникнення, описує можливість погашення зобов’язань перед кредиторами, фінансову стійкість, ділову активність підприємства. Систематичний аналіз дозволить покращити фінансовий стан, а отже й залучити додаткових інвесторів, кредиторів, отримувати більші прибутки.

 

Література:

1.   Обущак Т.А. Сутність фінансового стану підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 9. – С. 92-100.

2.   Про затвердження Методики інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств та організацій: Наказ агентства з питань запобіганню банкрутству підприємств та організацій від 23.02.98 р. № 22.

3.   Фінансовий словник.- За ред.М.Я.Дем'яненко, Київ, НААН, 1998.

4.   Долінський Л.Б. Оцінка надійності підприємств: теоретико-методологічний підхід/ Л.Б.Долінський, Д.П.Сащук// Фінанси України.- 2008.- №1.- С. 108-117.