Экономика/1. Банки и банковская система

 

Юшковець Т.М., Канєєва І.І., викл.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Іноземний капітал у банківській сфері України: переваги та недоліки

Інтенсивність та швидкість, із якими іноземні бан­ки останнім часом опановують український фінан­совий ринок, вимагають поглибленого дослідження питань, пов'язаних як із присутністю, так і з можли­вими напрямами впливу цих банків на розвиток на­ціональної банківської системи та української еко­номіки.

Дослідження питання присутності іноземного капі­талу на ринку банківських послуг та стану економ­іки в цілому здійснює багато провідних вітчизня­них науковців. В працях М. Савлука, В. Гейця, А. Шаповалова,             Д. Полозенка, Т. Вахненка, Ф. Шпига, Н. Кузнєцової висвітлюються зазначені аспекти. Разом із тим, ситуація щодо залучення інозем­ного капіталу у вітчизняну банківську сферу весь час змінюється, а його раціональна частка є пред­метом дискусій. Це обумовлює мету досл­ідження - розглянути переваги та недоліки присут­ності іноземного капіталу в банківській сфері Ук­раїни.

Іноземний капітал приносить в Україну сучасні банківські технології, нові фінансові продукти, куль­туру банківського корпоративного управління, що в цілому сприяє підвищенню рівня конкуренції. Найвагомішими мотивами залучення стратегіч­них іноземних інвесторів українськими банками є такі: неспроможність забезпечити необхідний об­сяг кредитних ресурсів за прийнятною ціною; підви­щення в перспективі регуляторних вимог НБУ до капіталу банків у контексті справедливої оцінки бан­ківських резервів, доходів, ризиків і чистоти регу­лятивного капіталу; імовірність втрати для частини внутрішніх акціонерів привабливості інвестицій у банківський бізнес за умов падіння його рентабель­ності.

Питання припливу іноземного капіталу до банкі­вської системи України стало актуальним ще в 2005-2006 рр., адже саме в цей час загострилась пробле­ма з ресурсами на фінансовому ринку. Це можливо підтвердити показниками розвитку банківської системи України, які почали зростати. В 2005 р. кількість банків за участю іноземного капіталу становила 23 (12,3 %) від за­гальної кількості - 186 комерційних банків, а вже в 2006 р. їх кількість зросла до 35 (18,1 %) із загаль­ної кількості -193 комерційних банки. На початок 2007 року частка іноземного капіталу в загальній сумі статутного фонду всіх діючих банків становила понад 27 % [1]. Кожен іноземний банк, виходячи на фінансовий ринок України, намагається розробити й реалізувати власну стратегію розвитку. Причому банки західноєвропейських розвинутих держав входження в український фінансовий ринок тісно пов'язують із розв'язанням внутрішніх економічних проблем, включаючи підвищення прибутковості банківської діяльності за рахунок реалізації власних конкурентних переваг, зміцнення своїх позицій на міжнародних ринках.

Наростання іноземного капіталу у вітчизняній банківській системі триває. Станом на 1 січня 2008 р. в Україні функціонувало 47 банків із іноземним капіталом із 198 зареєст­рованих, у тому числі 17 - зі 100% - ним іноземним капіталом. Кількість банків за участю іноземного капіталу становила 23,7 %, що є вищим на 5,6 пункту. А кількість банків зі 100% - ним іноземним капіталом становила 8,6 %. Частка іноземного капіталу в статутному капіталі банків за рік (2006-2007) зросла з 27,6 до 35 %. Наведені статистичні дані свідчать, що в Україні немає суттєвих законодавчих бар'єрів входження іноземного капіталу в національну банківську сферу [2]. На 01.01.2009 р. Україна зі 198 зареєстрованих комерційних банків 53 має іноземний капітал, хоча кількість комерційних банків зі 100% - ним іноземним капіталом залишилась на рівні 17. Збільшення частки сектора банківської системи, який контролюється іноземним капіталом, потенційно може призвести до перерозподілу кредитних ресурсів, що їх інвестують банки на розвиток української економіки. На думку М. Савлука, доступ на український ринок повинні отримати тільки найбільш надійні іно­земні банки, які володіють власним капіталом у розмірі не менше 1 млрд. євро, мають високий рей­тинг, а також представляють країну, яка дозволяє відкриття філій українських банків на своїй території [3]. Професор Д. В. Полозенко вважає, що кількість іноземних банків у країні має бути обмежена, оскільки подальше зростання їх може призвести до ситуації, за якої не резидентські банки зі своїм капіталом підпорядковують усі пріо­ритетні галузі економіки [2]. Експерти АУБ пе­реконані, що ліберальні вимоги до відкриття в Ук­раїні філій іноземних банків приведуть до того, що з часом більшу частину банківських операцій буде зосереджено саме в них [2].

Таким чином, з одного боку, проник­нення іноземних банків сприяє залученню інозем­них інвестицій, розширює ресурсну базу соціально-економічного розвитку, сприяє зростанню реально­го рівня рентабельності банківської системи, змен­шенню кількості проблемних банків. З'являються нові більш дешеві та якісні банківські послуги, мож­ливе зниження процентних ставок на депозити та кредити, можливе здешевлення кредитних ресурсів. З іншого боку, країна втрачає контроль над своєю банківською системою, власники іноземного капіта­лу будуть керуватися передусім власними інтере­сами, виникає можливість відпливу фінансових ре­сурсів, інтенсивнішого зростання залежності фінансової системи країни від світових економічних і пол­ітичних криз. Вища якість послуг, які надають іно­земні банки, може призвести до зменшення вели­ких підприємств, які обслуговують вітчизняні бан­ки, що буде вести до зменшення їх прибутків, а зна­чить, і рівня конкурентоспроможності.

Література:

1. Чуб О. Становлення та розвиток банківської системи України в контексті присутності іноземного капіталу // Банківська справа.-2008.- № 6. - С. 81.

2. Сайт Національного Банку України   [Електронний ре­сурс]. - Режим доступу: www.bank.gov.ua

3. Савлук М. Банківська система - барометр економіки / М. Савлук // Урядовий кур'єр. - 2005. - № 212. - С. 23